Odnowienie/rewitalizacja trawnika w pasie zieleni Alei Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy ul. Boguckiego i Placem Inwalidów

1816
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
147 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1016 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada odnowienie trawnika zgodnie ze sztuką ogrodniczą w pasie zieleni pomiędzy jezdniami Alei Wojska Polskiego. Trawnik nie był odpowiednio pielęgnowany przez wiele lat, a ponadto jest zniszczony przez ciężki sprzęt używany przy: remoncie nawierzchni jezdni, sieci gazowniczej, kolektora, montażu lamp, wycince drzew, nowych nasadzeniach, budowie ścieżki z budżetu partycypacyjnego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.07.2022 14:09

Realizacja przy udziale wykonawcy obsługującego bieżąca umowę parkową: zakładanie trawników - ze względu na problemy klimatyczne i pogodowe prace zostały przesunięte na okres jesienny. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni Miejskiej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Wojska Polskiego - pas zieleni pomiędzy ulicami Boguckiego i Placem Inwalidów.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pas zieleni pomiędzy dwoma jezdniami Alei Wojska Polskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada odnowienie trawnika zgodnie ze sztuką ogrodniczą w pasie zieleni pomiędzy jezdniami Alei Wojska Polskiego. Trawnik nie był odpowiednio pielęgnowany przez wiele lat, a ponadto jest zniszczony przez ciężki sprzęt używany przy: remoncie nawierzchni jezdni, sieci gazowniczej, kolektora, montażu lamp, wycince drzew, nowych nasadzeniach, budowie ścieżki z budżetu partycypacyjnego.
Opis projektu
Trawnik w alei Wojska Polskiego zostanie po raz pierwszy od wielu lat odpowiednio zrewitalizowany. Obecnie jest on zdegradowany, podłoże jest zbite jak skała, nierówne, sfilcowane. Z uwagi na kwaśny odczyn gleby w dużej mierze trawnik jest porośnięty mchem, a istniejąca trawa jest płytko ukorzeniona i słabo rośnie. Podstawowym problemem jest zbite, twarde podłoże wynikające z tego, że ciężki sprzęt remontowy; buldożery, koparki, ciężarówki etc. regularnie jeździ po trawniku i jest na nim parkowany. Dlatego nie wystarcza rozsypanie ziemi i dosianie trawy. W ramach projektu zostanie najpierw wykonana wertykulacja trawnika, co pomoże rozluźnić strukturę gleby, a następnie aeracja głęboka, przy której darń będzie penetrowana na większej głębokości, przez co woda, tlen i składniki mineralne zdecydowanie szybciej dotrą do systemu korzeniowego trawy. Usunięte zostaną również kamienie i gruz tam zalegający. Kolejnym etapem będzie wyrównanie powierzchni, nawożenie, dosypanie żyznej ziemi i posianie trawy w miejscach tego wymagających. Zgodnie ze sztuką ogrodniczą posiana trawa będzie przykryta niewielką warstwą ziemi i zwałowana, a następnie podlewana kilkakrotnie. Na tak odnowiony trawnik nie będą miały prawa wjazdu i parkingu ciężkie samochody służb miejskich przynajmniej w pierwszym roku po odnowieniu. Prace będą prowadzone na całej szerokości pasa zieleni z odpowiednim uwzględnieniem odległości od drzew, duża liczba usuniętych drzew pozwala odnowić powierzchnię nad systemem korzeniowym starych, ale już wyciętych drzew. Nowe nasadzenia należy odpowiednio zabezpieczyć.” dokonałbym zmian na:„Prace będą prowadzone wzdłuż całej długości mineralnej ścieżki, na szerokości pasa zieleni zawierającym się pomiędzy wewnętrznymi szpalerami drzew z odpowiednim uwzględnieniem odległości od drzew w celu ochrony ich systemów korzeniowych. Prace podzielone będą na dwa etapy: wiosenny i jesienny, każdy zakładający prace związane z połową terenu. Nowe nasadzenia zostaną zabezpieczone drewnianymi palikami w odstępie kilkumetrowym i oznakowane tabliczkami. W celu ochrony korzeni starych drzew prace w ich obrębie prowadzone będą ręcznie.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Odpowiednie odnowienie trawnika w pasie zieleni alei Wojska Polskiego podniesie walory estetyczne terenu, uwypukli elegancję założenia monumentalnej Alei. Trawa będzie równa, bez wygniłych miejsc i dziur w darni. Roślinność dzięki takim zabiegom będzie pięknie rosła i zapewni schronienie małym zwierzętom i owadom.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
renowacja trawnika: 80ar *18zł/m2= 144000zł
oznaczenie terenu palikami oraz zmiana ich lokalizacji po odtworzeniu połowy zakresu: 3000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
147 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa estetyki. Konieczność stosowania restrykcyjniejszych zapisów związanych z poruszaniem się pojazdów po terenie w kontekście ochrony zieleni i trawników.

Modyfikacje

26.04.2021 12:11
Dział Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany