Ocalmy zabytkową Aleję Lip cz. 2 - bezpieczne parkowanie pod drzewami

1670
Dopuszczony do głosowania
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Agnieszka Gola
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
372 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt dotyczy Alei Lip w Parku Młocińskim (Lesie Młociny) w pasie drogowym ul. Papirusów. Jest to druga część wygranego, ubiegłorocznego projektu, która pozwoli objąć ochroną wszystkie stare drzewa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Papirusów
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy Alei Lip w Parku Młocińskim (Lesie Młociny) w pasie drogowym ul. Papirusów. Jest to druga część wygranego, ubiegłorocznego projektu, która pozwoli objąć ochroną wszystkie stare drzewa.
Opis projektu
Ocalenie starych drzew rosnących wzdłuż ul. Papirusów wymaga następujących działań:

1. Montaż bariery rozgradzającej jezdnię od trawnika i rosnących drzew (na wzór wygrodzeń w parku Młocińskim np. z robinii akacjowej), bariera po obu stronach ul. Papirusów, co wpłynie bezpośrednio na brak możliwości parkowania pod drzewami i na trawnikach.
2. Wyrównanie nawierzchni pasa zieleni, nawiezienie urodzajnej ziemi, posianie trawników, w tym likwidacja przedeptów wraz z osłonięciem korzeni drzew.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Aleja Lipowa jest najstarszą częścią całego kompleksu Lasu Młociny - wytycza główny szlak spacerowy, ale przede wszystkim decyduje o charakterze miejsca - starodrzew nadaje mu niepowtarzalny urok. Obecny projekt dotyczy części alei najbardziej narażonej na niszczenie - lipy rosną przy drodze dojazdowej, a na ich niczym nie zabezpieczonych korzeniach często parkują samochody. Brak jakiegokolwiek rozdzielenie chodnika i jezdni powoduje, że korzenie i same drzewa są niszczone także przez pieszych oraz rowerzystów.

Przeprowadzenie zaproponowanych prac nie tylko pozwoli ocalić cenny drzewostan, ograniczy niszczenie trawników, a także podniesie estetykę miejsca, podkreśli zwarty charakter alei i jej urodę.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Wyrównanie nawierzchni pasa zieleni, nawiezienie urodzajnej ziemi, posianie trawników, w tym likwidacja przedeptów wraz z osłonięciem korzeni drzew - koszt 70 000 zł.
2. Montaż bariery rozgradzającej jezdnię od trawnika i rosnących drzew (na wzór wygrodzeń w Parku Młocińskim - np. z robinii akacjowej), bariera po obu stronach ul. Papirusów (od. ul. Pułkowej do rozwidlenia drogi przy zjeździe na parking) o łącznej długości ok 600 m - koszt 300 000 zł.
3. Oznakowanie projektu z BO – 2 000 zł

Całkowita wartość projektu: 372 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
372 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Realizacja projektu wpłynie bezpośrednio na ochronę zieleni niskiej i drzew rosnących w pasie drogowym ul. Papirusów. Montaż wygrodzeń pozwoli na ograniczenie możliwości parkowania pomiędzy drzewami, oraz ograniczy niszczenie trawników zarówno przez samochody, pieszych jak i rowerzystów.

Modyfikacje

27.01.2021 15:02
Koordynator w Dzielnicy Bielany
26.04.2021 15:32
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Bielany
27.04.2021 08:14
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Mądrze dla drzew! Świetny projekt do naśladowania w innych lokalizacjach Bielan. Dziękuję!
    Mieszkaniec16906  27.01.2021 18:04
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany