Oczyszczające powietrze pnącza na ekranach wzdłuż ul. Powstańców Śląskich nad trasą S-8

893
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Autor pomysłu Aleksandra Krugły
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
14 800 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Obsadzenie ekranów akustycznych po obu stronach ul. Powstańców Śląskich na wysokości osiedla Górce, nad trasą S-8 chłonącymi szkodliwe pyły i izolującymi od hałasu pnączami. Ekrany obsadzone zostaną przy udziale mieszkańców, którzy sami na przygotowanym wcześniej terenie oraz pod okiem fachowców będą sadzić zaprojektowane rośliny.Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
na ekranach po obu stronach ul. Powstańców Śląskich na wysokości osiedla Górce, nad trasą S-8.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Obsadzenie ekranów akustycznych po obu stronach ul. Powstańców Śląskich na wysokości osiedla Górce, nad trasą S-8 chłonącymi szkodliwe pyły i izolującymi od hałasu pnączami. Ekrany obsadzone zostaną przy udziale mieszkańców, którzy sami na przygotowanym wcześniej terenie oraz pod okiem fachowców będą sadzić zaprojektowane rośliny.Opis projektu
Projekt zakłada obsadzenie ekranów akustycznych po obu stronach ul.Powstańców Śląskich (na wysokości osiedla Górce, nad trasą S-8) chłonącymi szkodliwe pyły pnączami.

[ZALETY PNĄCZY OBRASTAJĄCYCH EKRANY AKUSTYCZNE]
Proponowane gatunki nie tylko oczyszczają powietrze, latem chłodzą, zimą pomagają utrzymywać ciepło, łagodzą odczucie hałasu, izolują, ale także zasłaniają powierzchnię ekranu i pięknie wyglądają.
Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) w odmianie 'Murorum' to silne pnącze o pełnej mrozoodporności i dużej tolerancji na niedobór wilgoci i zanieczyszczenia,odporne na choroby. Jesienią liście pięknie się przebarwią. Przyrasta do 4m rocznie, osiągając maksymalną wysokość 20m.
Podobnie Winorośl pachnąca (Vitis riparia)-mrozoodporna roślina, odporna na roztwór soli i zanieczyszczenia komunikacyjne. Dorasta do 12m, a roczne przyrosty osiągają 3m. Jesienią przebarwia się na żółto-złoty kolor.

[WSPÓLNE NASADZENIA Z MIESZKAŃCAMI]
Dodatkowo, w ramach integracji sąsiedzkiej, ekrany obsadzone zostaną przy udziale mieszkańców, którzy sami na przygotowanym wcześniej terenie oraz pod okiem fachowców będą sadzić zaprojektowane rośliny.
Podobny pomysł wspólnej pracy z mieszkańcami nad zazielenieniem ekranów akustycznych właśnie z powodzeniem wdraża Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

[DLACZEGO WARTO OBSADZAĆ EKRANY?]
Warto wiedzieć, że ekrany typu „zielona ściana”,których jednym z elementów konstrukcyjnych jest ocynkowana siatka stanowiąca jednocześnie podporę dla pnączy, dedykowane są właśnie roślinom. "Panel, który powstał z myślą o tworzeniu szczelnych „zielonych ścian” wiele lat temu w Danii, miał służyć jako ogrodzenia akustyczne wykorzystywane w przestrzeni miejskiej, harmonijnie wpisując się w dane otoczenie. W Polsce stał się w ostatnim czasie absolutnym „numerem jeden” tyle tylko, że bez roślinności. O „zielonej ścianie” przypomina tylko kolor siatki z PCV stanowiącej jeden z elementów panela. To trudna do przecenienia gigantyczna porażka na froncie zielonych ekranów. To co obecnie funkcjonuje wzdłuż naszych dróg to tak naprawdę bez nasadzonej zieleni jedynie półprodukt, potraktowany i odebrany, a co najważniejsze zapłacony jako gotowy." [fragment artykułu P.Czaja "Pnącza na ekranach akustycznych" http://www.techbud.com.pl/halas7.htm]
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem projektu jest zazielenienie i upiększenie okolicy roślinami, które będą także oczyszczać powietrze, ograniczać odczucie hałasu, latem chłodzić, zimą utrzymywać ciepło.
Dodatkowo, w ramach integracji sąsiedzkiej będzie zorganizowane wspólne sadzenie pnączy przez mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- 200 szt. sadzonek pojemnik C1 Winobluszcz pięciolistkowy w odmianie (warunek konieczny!!!) 'Murorum' Parthenocissus quinquefolia oraz -120 szt.sadzonek pojemnik C1 Winobluszcz trójklapowy w odmianie 'Veitchii' - 6 000 zł
-100 worków 80 litrowych ziemi ogrodniczej (pH 5,5-6,5): 800 zł
- siatka zabezpieczająca: 1000 zł
- projekt: 2000 zł
- prace związane z przygotowaniem terenu i nasadzeniami: 5000 zł
Zakłada się przewidywany okres gwarancyjny i pielęgnacyjny po wykonaniu zieleni: 3 lata od
odbioru końcowego.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
14 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszt uzupełniania zieleni, pielęgnacji etc. - rocznie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super pomysł! Ekrany mogłyby być wszędzie poobsadzane w W-wie, gdzie tylko się da.
  Mieszkaniec879  14.01.2016 23:10
  • Dziękujemy! Zgadzam się, zresztą jak pisałyśmy w projekcie - te zielone ekrany maja ocynkowaną siatkę właśnie dla roślin. Bez obsadzenia pnączami są półproduktami.
   Aleksandra Krugły  14.01.2016 23:12 Autor projektu
 • Super pomysl! Trzymam kciuki! Mieszkam na Gorcach blisko trasy i jak sobie wyobrazam ile spalin sie przemieszcza nad naszym osiedlem to mi slabo. Wszedzie przy ekranach powinny byc sadzone jakies rosliny, drzewa...
  Mieszkaniec2887  24.02.2016 12:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany