Defibrylatory AED w Wawerskim Centrum Kultury-Bezpieczny Wawer

1877
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Hanna Cienkusz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
106 400 zł
Kategoria
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na zakupie siedmiu defibrylatorów AED z funkcją "doradcy RKO" (polecenia głosowe prowadzące ratującego przez cały proces akcji ratunkowej) oraz dodatkowego osprzętu (szafka, oznaczenia, zapasowa bateria).
Sprzęt umieszczony zostanie w publicznie dostępnym miejscu 24h/doba na terenie wszystkich filii Wawerskiego Centrum Kultury.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Żegańska 1a, ul. Walcownicza 2, ul. Powojowa 2, ul. Lucerny 13, ul. Cyklamenów 28, ul. Korkowa 96, ul. V Poprzeczna 13
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
WCK filia Radość, Falenica, Międzylesie, Anin, Marysin, Zastów, Nadwiśle
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na zakupie siedmiu defibrylatorów AED z funkcją "doradcy RKO" (polecenia głosowe prowadzące ratującego przez cały proces akcji ratunkowej) oraz dodatkowego osprzętu (szafka, oznaczenia, zapasowa bateria).
Sprzęt umieszczony zostanie w publicznie dostępnym miejscu 24h/doba na terenie wszystkich filii Wawerskiego Centrum Kultury.
Opis projektu
Projekt polega na zakupie siedmiu defibrylatorów AED z funkcją "doradcy RKO" (polecenia głosowe prowadzące ratującego przez cały proces akcji ratunkowej), o wzrastającej energii wyładowania do 360J, z przyciskiem pediatrycznym co pozwoli na użytkowanie defibrylatora na dzieciach. Projekt przewiduje również dodatkowy osprzęt (zewnętrzna, ocieplana szafka, oznaczenia, zapasowa bateria).
Sprzęt umieszczony zostanie w publicznie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców 24h/doba na terenie wszystkich filii (oprócz Aleksandrowa, ponieważ tam AED zostało już zamontowane) Wawerskiego Centrum Kultury:
-Falenica
-Radość
-Międzylesie
-Marysin Wawerski
-Anin
-Nadwiśle
-Zastów

Będzie to pierwsze 7 defibrylatorów w dzielnicy Wawer (nie licząc Aleksandrowa), które są dostępne bez żadnych ograniczeń, 24h/doba, 7 dni w tygodniu dla wszystkich mieszkańców.

Koszty:
Defibrylator AED - 9 000 zł x 7szt. = 63 000 zł
Ogrzewana szafka - 2 100 zł x 7 szt. = 14 700 zł
Zapasowa bateria + zapasowe elektrody - 1200 zł x 7 szt. = 8 400 zł
Oznaczenia (tablica +instrukcja obsługi) - 400 zł x 7 szt. = 2 800 zł
Podłączenie do prądu - 1000 zł x 7 = 7 000 zł
Koszt monitoringu-1500 zł x 7 = 10 500 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pandemia i obecna sytuacja w służbie zdrowie pokazała, że w wielu przypadkach zagrożenia życia świadkowie zdarzenia byli zdani na siebie i swoje umiejętności. Musimy być gotowi na wszystko! Niestety, ale czas karetki pogotowia przez cały okres pandemii w całej Warszawie wydłużył się do 30-40 minut. Tyle świadkowie zdarzenia musieli oczekiwać na przyjazd ratownictwa medycznego. Gdyby przyjechali w ciągu 5 minut, skuteczność wykonanej przez nich defibrylacji wynosiłaby nawet do 70%. W rzeczywistości przed pandemią czas dojazdu karetki wynosił 10-12 min, a w jej trakcie 30-40 min. Przybycie po tak długim czasie zmniejsza szanse właściwie do zera. Dlatego tak ważne jest, żeby dzielnica Wawer miała dostęp do defibrylatorów AED, które mogą być użyte przez każdego bez wykształcenia medycznego. Całe Trójmiasto, Kraków takich defibrylatorów ogólnodostępnych mają zdecydowanie więcej niż Warszawa. Dlatego też musimy to zmienić i zainwestować w bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Niestety, ale obecnie jak mówią statystyki rocznie dochodzi do 40 tys. zatrzymań krążenia w całej Polsce. Jedynie 10% przeżywa. Ta tragiczna statystyka wynika bardzo często z braku ogólnodostępnego defibrylatora AED w miejscu zdarzenia. Jego zamontowanie zwiększyłoby prawdopodobieństwo przeżycia chorego. Tak jak w Londynie gdzie policja w ciągu dwóch lat zakupiła aż 750 defibrylatorów i zwiększyła przeżywalność w zatrzymaniu krążenia aż o 20%. My zacznijmy od najbardziej rozpoznawalnych wśród mieszkańców budynków w dzielnicy Wawer czyli Wawerskiego Centrum Kultury i jego wszystkich filii.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
ZAKUPY: defibrylator AED - 7 szt. - 63 000 zł, ogrzewana szafka 7 szt. - 14 700 zł, zapasowe baterie + zapasowe elektrody 7 szt. - 8 400 zł, tablica + instrukcja obsługi oraz oznaczenie BO 7 szt. - 2 800 zł, podłączenie do prądu 7x - 7 000 zł, monitoring - 10 500 zł RAZEM: 106400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
106 400,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt polega na zakupie siedmiu defibrylatorów AED z funkcją 'doradcy RKO" oraz dodatkowego osprzętu. Sprzęt umieszczony zostanie w publicznie dostępnym miejscu 24h/doba na terenie wszystkich filii Wawerskiego Centrum Kultury.

Modyfikacje

28.04.2021 13:47
Wydział Promocji, Kultury i Sportu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany