Zielone torowisko na Marymonckiej

1804
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Sylwia Lacek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 200 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada realizację zielonego torowiska - nasadzeń trawy lub mat rozchodnikowych na torach tramwajowych wzdłuż ulicy Marymonckiej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Marymoncka

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada realizację zielonego torowiska - nasadzeń trawy lub mat rozchodnikowych na torach tramwajowych wzdłuż ulicy Marymonckiej.
Opis projektu
Zielone torowiska są bardzo popularne w wielu miastach na całym świecie, a także coraz częściej w Polsce. Niewątpliwie podwyższają estetykę przestrzeni publicznej, zwiększają naturalne powierzchnie retencji wód opadowych i co więcej, charakteryzują się wysokimi walorami w zakresie obniżenia emisji akustycznej związanej z ruchem tramwajów (o ok. 3-5dB względem torowisk z inną zabudową).

Tego typu inwestycja wpisze się w charakter dzielnicy Bielany, który łączy w sobie cechy aglomeracji wielkomiejskiej z obszarami nienaruszonej przyrody.

Projekt zakłada realizację zielonego torowiska - nasadzeń trawy lub mat rozchodnikowych na torach tramwajowych wzdłuż ulicy Marymonckiej. W przypadku trawy - torowisko stanie się jednolitym dywanem, ubogacającym miejską zabudowę w kolory natury. W przypadku rozchodnika - tramwaje będą jeździły po łące pełnej kwiatów we wszystkich kolorach tęczy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Obok względów estetycznych realizacja projektu zapewni więcej ciszy - trawa lub inne rośliny zasadzone między szynami obniżają poziom dźwięków wydawanych przez tramwaje nawet o kilka decybeli. Do tego czystsze powietrze - dodatkowa roślinność pozwala filtrować spaliny oraz niższa temperatura - ziemia, na której rośnie zieleń, wchłania wilgoć i obniża temperaturę otoczenia.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 200 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Podtrzymujemy wcześniejszą opinię na podstawie negatywnej opinia Tramwajów Warszawskich, które zarządzają infrastrukturą tramwajową (m.in. torowiskami). Opinia ta została załączona już do pierwszej oceny projektu. Do czasu zakończenia eksperymentalnego nasadzenia roślinności na torowisku podsypkowym przy ul. 11 Listopada, nie jest możliwe stwierdzenie czy takie nasadzenia przyjmą się, a co za tym idzie są wykonalne.

Modyfikacje

10.02.2021 10:36
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany