Na pomoc skrzydlatym sąsiadom. Wzmocnienie ochrony zwierząt podczas remontów i termomodernizacji budynków

1988
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zwierzęta
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Kilkanaście gatunków ptaków i nietoperzy wybiera na swoje siedliska zabudowania człowieka. Jak przeprowadzić remont zgodnie z planem, a przy tym bezpiecznie dla zwierząt, które wybrały sobie budynek na miejsce do życia? Organizacja szkoleń, spacerów w terenie oraz opracowanie materiałów edukacyjnych doprowadzi do skuteczniejszej ochrony tych zwierząt podczas prac remontowo-termomodernizacyjnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawa. Miejsca szkoleń i spacerów zostaną uzgodnione po wyborze Wykonawcy projektu.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kilkanaście gatunków ptaków i nietoperzy wybiera na swoje siedliska zabudowania człowieka. Jak przeprowadzić remont zgodnie z planem, a przy tym bezpiecznie dla zwierząt, które wybrały sobie budynek na miejsce do życia? Organizacja szkoleń, spacerów w terenie oraz opracowanie materiałów edukacyjnych doprowadzi do skuteczniejszej ochrony tych zwierząt podczas prac remontowo-termomodernizacyjnych.
Opis projektu
Niektóre gatunki ptaków i nietoperzy bardzo dobrze przystosowały się do życia w zurbanizowanym środowisku. Różnego rodzaju szczeliny w naszych budynkach są dla nich dogodnym i bezpiecznym miejscem, w którym mogą odbywać lęgi (nietoperze - rozród, hibernacja, kryjówki), chronić przed zimnem i niebezpieczeństwem.
Miejscem dogodnym i bezpiecznym, dopóki... budynek nie musi zostać wyremontowany.

*** Zobacz, jakie zwierzęta żyją z nami "przez ścianę" i jakie są charakterystyczne miejsca wybierane przez nie na siedliska. https://tiny.pl/r1446 ***

W ramach projektu planowane jest:

1. Przeprowadzenie szkoleń dla wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony ptaków i nietoperzy bytujących w obiektach budowlanych. Szczególnie do udziału w szkoleniu zachęcamy pracowników urzędów dzielnic (wydz. architektury, inwestycji, ochrony środowiska), zakładów gospodarowania nieruchomościami, biur zarządzających nieruchomościami, wspólnot mieszkaniowych, inspektorów nadzoru budowlanego, firm budowlanych, inwestorów, deweloperów, biur projektowych, szkół budowlanych, oraz innych instytucji i osób, od których zależy, czy zwierzęta przetrwają remonty. Planuje się przeprowadzenie 6 szkoleń, które będą trwały po 2 godziny.

2. Przygotowanie broszury (praktycznego przewodnika dla inwestorów i wykonawców remontów) zawierającej informacje dot. ochrony ptaków i nietoperzy podczas remontów i termomodernizacji budynków. Broszura zostanie udostępniona elektronicznie na stronie m.st. Warszawy oraz wydana w wersji papierowej w nakładzie ok.1 000 egz. (z możliwością dodruku w przyszłości, w razie potrzeby).

3. Przeprowadzenie spotkań w terenie, podczas których będzie się można dowiedzieć więcej o życiu zwierząt w budynkach, a prowadzący podzielą się praktyczną wiedzą z zakresu ich ochrony. Planuje się przeprowadzenie 4 spotkań w terenie, które będą trwały po 1,5 godziny.

Przeprowadzenie spotkań w terenie oraz forma szkoleń będą uzależnione od rozwoju sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. W przypadku wprowadzenia obostrzeń lub nakazów uniemożliwiających zorganizowanie spotkań w terenie, planowane jest ich zastąpienie dodatkowymi szkoleniami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W ostatnich latach, remontując i ocieplając nasze domy, przekonaliśmy się, że powinniśmy też pamiętać o innych ich mieszkańcach. Mimo że mamy coraz większą wiedzę o skrzydlatych sąsiadach i już trochę nauczyliśmy się je chronić, to nadal wiele prac niesie zagrożenie dla życia zwierząt oraz dla ich siedlisk.

O każdej porze roku dochodzi do interwencji mieszkańców, którzy są świadkami remontów (również kratowania otworów wentylacyjnych) prowadzonych z pominięciem przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt.

Część problemów wynika z błędnej interpretacji przepisów (np. pokutuje przekonanie, że zwierzęta chronimy tylko w "sezonie lęgowym"), z mylenia gniazda z siedliskiem, z pomijania zaleceń przyrodników, którzy przygotowali opinie dla budynku, braku ponownej kontroli przed samym remontem (sytuacja w przyrodzie jest dynamiczna!). Także z niepełnej nieświadomości tego, jakie prace mogą być zagrożeniem*, z braku przepływu informacji na linii inwestor - ekipa budowlana.

Często też inwestorom umyka powieszenie budek, które nie tylko są formą rekompensaty za zniszczone siedliska, ale i warunkiem zezwolenia na odstępstwa od zakazów obowiązujących wobec gatunków chronionych, jakie wydaje organ ochrony środowiska przez remontem.

Założeniem projektu jest wyczulenie na te problemy mieszkańców Warszawy oraz osób związanych z procesem budowlanym, by remonty były dla nich mniej stresujące, mogły toczyć się w zaplanowanych terminach, bez interwencji nadzoru budowlanego oraz bezpiecznie dla zwierząt.

Przekonacie się, że obie te potrzeby tylko pozornie są nie do pogodzenia.

*Oprócz stropodachów, ptaki i nietoperze mogą mieszkać praktycznie w każdej szczelinie, którą znajdą w budynku: np. w pokryciu dachowym, pod parapetami, w szczelinach przy stolarce okiennej, pod obróbką blacharską parapetów, dachów i balkonów, przy rynnach i rurach spustowych. Niejeden ptak stracił życie albo swój dom przez zaciągnięte na gzymsie siatkami, powieszenie bilbordu albo podczas ciśnieniowego mycia elewacji.

Zaplanowane działania mają na celu uwrażliwić mieszkańców na bliską obecność zwierząt w naszym otoczeniu i ułatwić zgodne z nimi współistnienie. Dzięki temu życie w mieście będzie dla wszystkich bardziej przyjazne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Przygotowanie broszury (m.in. opracowanie merytoryczne, projekt graficzny, druk) – 9 300,00 zł
2) Przeprowadzenie szkoleń (m.in. wynagrodzenie osób prowadzących szkolenie, wynajem sal, materiały szkoleniowe) – 6 500,00 zł
3) Spotkania w terenie (m.in. wynagrodzenie osób prowadzących spacery, materiały szkoleniowe) – 3 200,00 zł
4) Promocja i oznakowanie projektu – 1 000,00 zł

Razem 20 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Wszystkie formy aktywności będą miały na celu rozwijanie w odbiorcach wiedzy o ptakach i nietoperzach żyjących w mieście, ich siedliskach, potrzebach i ochronie, szczególnie podczas prac remontowych i termomodernizacyjnych

Modyfikacje

21.04.2021 14:31
Wydział Spraw Zwierząt w Biurze Ochrony Środowiska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł bardzo dobry, edukacyjny, pożyteczny. Popieram i zagłosuję z nadzieją, że sytuacja naszych skrzydlatych sąsiadów się poprawi.
  Mieszkaniec811  26.01.2021 00:16
 • Niezwykle ważny i potrzebny pomysł! Mocno popieram!
  Mieszkaniec25086  26.01.2021 10:54
 • Świetny projekt! Co roku muszę interweniować podczas różnych prac na budynkach, bo cięgle dzieje się krzywda bytującym w nich ptakom i nietoperzom. Często prowadzi to do wstrzymania prac przez inspektorat nadzoru budowlanego, co powoduje straty finansowe dla inwestorów i wykonawców oraz szereg innych uciążliwości. Lepiej zapobiegać takim sytuacjom, właśnie przez edukację.
  Mieszkanka25892  26.01.2021 16:35
 • dziękuję za słowa poparcia i polecam broszurę Dzika Infrastruktura, zawierającą rozdział "Remonty bezpieczne dla ptaków i nietoperzy". Projekt realizowała Fundacja Psubraty przy wsparciu z budżetu Województwa Mazowieckiego https://dzikainfrastruktura.psubraty.pl/wp-content/uploads/2020/01/Dzika-Infrastruktura.pdf
  Mieszkaniec  27.01.2021 23:42 Autor projektu
 • Zderzyłem się z ekoterroryzmem podczas ocieplenia bloku. Działania fundacji przekraczały dobre obyczaje włącznie z wandalizmem. Po zamontowaniu kilkudziesięciu skrzynek lęgowych skargi i blokowanie remontu ustały. Program jak najbardziej potrzebny - edukacyjny dla wszystkich stron, bo ornitolodzy piszą opinie bardzo na okrągło. Nie stwierdzą że zaobserwowali jakiś gatunek ptaka tylko że prawdopodobnie gniazdowała np. kawka. A tak prywatnie, dowiedziałem się o bardzo ciekawych jeżykach - podobnych do jaskółek. Te ptaszki śpią w locie i rzadko lądują. Jestem za !
  Mieszkaniec12995  04.03.2021 21:48
  • dziękuję za poparcie projektu i zwrócenie uwagi na niezwykle istotną kwestię jakości pracy ornitologa. Jeżeli projekt zostanie wybrany, na pewno dopilnujemy, by na szkoleniach była o tym mowa.
   Podzielamy entuzjazm wobec jerzyków :) Z góry dziękujemy za głos. Pozdrawiam.
   Mieszkaniec  15.03.2021 11:58 Autor projektu
 • Broszury edukacyjne chcemy wydrukować na papierze makulaturowym. Zmniejszamy ślad węglowy!
  Mieszkaniec  15.06.2021 11:49 Autor projektu
 • Temat bardzo potrzebny w realizacji i super, że się nim zajęliście. Ale moim zdaniem proponowane formy nie zrealizują celu. Tu trzeba ścisłej współpracy ze spółdzielniami, administratorami budynków a nie przypadkowymi mieszkańcami na spacerze. Takich broszur już trochę powstało (m.in. zajmowało się tym STOP).
  Mieszkanka26940  15.06.2021 14:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany