Upamiętnijmy pierwszą posłankę na Sejm

1925
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Aleksander Kowaliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 100 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • prawa kobiet
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt przewiduje upamiętnienie pierwszej posłanki na Sejm - Gabrieli Anieli Balickiej-Iwanowskiej w formie tablicy pamiątkowej umieszczonej na głazie narzutowym zlokalizowanym w sąsiedztwie budynku Sejmu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
U zbiegu al. M. Brandysa i ul. P. Maszyńskiego, w południowej części Parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego, działka ewidencyjna nr 78 z obrębu 50605 w dzielnicy Śródmieście
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Okolica Sejmu RP; miejsce godne i dostępne dla osób chcących upamiętnić Gabrielę Balicką.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje upamiętnienie pierwszej posłanki na Sejm - Gabrieli Anieli Balickiej-Iwanowskiej w formie tablicy pamiątkowej umieszczonej na głazie narzutowym zlokalizowanym w sąsiedztwie budynku Sejmu.
Opis projektu
Projekt przewiduje upamiętnienie pierwszej posłanki na Sejm - Gabrieli Anieli Balickiej-Iwanowskiej w formie tablicy pamiątkowej wykonanej ze szkła hartowanego, umieszczonej na głazie narzutowym.
Najważniejsze fakty z życia Gabrieli Anieli Balickiej-Iwanowskiej, które proponuje się upamiętnić to
lata życia: 1867-1962 oraz wymienione poniżej informacje, z możliwością umieszczenia na tablicy także wizerunku Balickiej.
Znalazła się w gronie pierwszych kobiet wybranych do Sejmu w 1919 roku. Była pierwszą posłanką z Warszawy. Społeczniczka, doktor botaniki, działaczka kobieca i humanitarna. W Sejmie zajmowała się kwestiami konstytucyjnymi i oświatowymi. Należała do organizacji polskiego ruchu narodowego: Narodowej Organizacji Kobiet, Związku Ludowo-Narodowego i Stronnictwa Narodowego.

Charakter projektu sprawia, że byłby dostępny cały czas, o dowolnej porze dnia i nocy, dla każdej chętnej osoby. Warszawiacy będą mogli odwiedzać miejsce upamiętnienia, by przez chwilę zadumy lub złożenie kwiatów oddać hołd pierwszej posłance z Warszawy na pierwszy Sejm niepodległej Polski.
Po wybudowaniu upamiętnienia przewiduje się przeprowadzenie uroczystego odsłonięcia.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Gabriela Balicka była wybitną Polką, działaczką społeczną i patriotyczną oraz doktorem nauk.
Była pierwszą Polką na studiach botanicznych, udało jej się uzyskać tytuł doktora tej nauki. Od najmłodszych lat była zaangażowana w działalność patriotyczną i niepodległościową. Zaangażowała się w prasę kobiecą, zorganizowała Zjazd Kobiet w Zakopanem. Prowadziła działalność naukową i dydaktyczną. W czasie I wojny światowej udzielała się w Czerwonym Krzyżu. Była jedną z pierwszych kobiet wybranych w 1919 roku na Sejm Ustawodawczy. Wybrano ją z okręgu warszawskiego, z grona posłów gdzie była jedyną kobietą. W polskim parlamencie została do 1935 roku. Jako posłanka pracowała w Komisjach Konstytucyjnej i Oświatowej, a także angażowała się w sprawy walki z korupcją, walki z alkoholizmem, zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym, poprawie dobrobytu Polek i Polaków. Tworzyła jedną z największych przedwojennych organizacji kobiecych. Gabriela Balicka była kobietą wybitną i zasługuje na upamiętnienie.

Polskie życie publiczne cierpi na brak zaangażowania kobiet, które mogłyby wnieść wartość dodaną do niego. Uhonorowanie w przestrzeni publicznej jednej z pierwszych polskich posłanek, i to akurat posłanki z Warszawy, byłoby sygnałem zachęcającym z jednej strony kobiety do większego zaangażowania na rzecz spraw publicznych, z drugiej przełamującym niekorzystne stereotypy na temat świata polityki zdominowanej przez mężczyzn. Brakuje w Warszawie upamiętnień kobiet zaangażowanych politycznie. Gabriela Balicka jest akurat tak wybitną postacią, że zasługuje na uhonorowanie w pierwszej kolejności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie dokumentacji projektowej obiektu małej architektury - 17 000 zł brutto
Wykonanie tablicy z podwójnego hartowanego bezpiecznego szkła laminowanego, z nadrukiem wewnątrz - 8 000 zł brutto
Wykonanie upamiętnienia (wykonanie podstawy pod kamień, wykonanie dojścia do kamienia, zakup kamienia, jednorazowe umycie kamienia, nałożenie powłoki anty-grafiti) - 25 000 zł brutto
Oznakowanie projektu - 100 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 100,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Upamiętnienie postaci Gabrieli Balickiej i rozpowszechnienie wiedzy na jej temat.

Modyfikacje

09.02.2021 11:52
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
27.04.2021 08:36
Zespół Dziedzictwa Kulturowego w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków
27.04.2021 13:14
Koordynator w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Historii nigdy za wiele - w sumie to nigdy nie zastanawiałem się kiedy kobieta została posłem. Jestem za. Może ktoś wie kto z mężczyzn był pierwszym posłem?
    Mieszkaniec12995  04.03.2021 21:38
  • Gdybym był przekonany że to nie jest akcja "feministek", to bym zagłosował "za". Ale nie jestem. Feministkom radzę upamiętnianie pierwszych posłanek w Arabii Saudyjskiej. Niech się wykażą odwagą przeprowadzania takich akcji. W Polsce przedrozbiorowej również kobiety narodu szlacheckiego mogły głosować. Promowanie fałszywej historii uciskania kobiet w Polsce wcale potrzebne nie jest.
    Mieszkaniec21462  16.06.2021 10:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany