Sąsiedzka pasieka przy Domu Kultury Świt. Wspólne miodobranie, pszczela edukacja i festyn miodu!

2024
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
75 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 836 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Rozwijamy wspaniale funkcjonującą pasiekę przy Domu Kultury Świt. Funkcjonowanie tego magicznego miejsca przerosło wszelkie oczekiwania, które staramy się choć w części spełnić naszym projektem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
01.07.2022 13:20

20 kwietnia podpisaliśmy umowę z Wykonawcą na cały zakres projektu oprócz działań promocyjnych, które realizuje DK ŚWIT.

 

Najistotniejsze działania, które wykonaliśmy w ramach realizacji projektu:

- wprowadziliśmy do istniejącej w parku przy Domu Kultury "Świt" Pasieki Sąsiedzkiej 5 przeszklonych uli i zasiedlenie ich rodzinami pszczelimi o niskiej agresywności;  

- kupiliśmy kapelusze pszczelarskie;

- przygotowaliśmy i realizujemy program edukacyjny dla osób zainteresowanych pszczelarstwem i bartnictwem;

- prowadzimy nadzór nad sąsiedzkimi pracami pszczelarskimi zgodnie z kalendarzem prac pszczelarskich, w tym cotygodniowe dyżury mistrza pszczelarskiego;

- udostępniliśmy pasieki do zwiedzania pod nadzorem opiekuna;

- wywozimy odpady z pasieki;

-  prowadzimy stałą opiekę nad 10 edukacyjnymi ulami;

- przeprowadzamy badania laboratoryjne miodu.

19 czerwca odbyło się wydarzenie plenerowe:  „Miodobranie” – festyn rodziny w Pasiece Sąsiedzkiej przy DK ŚWIT.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dom Kultury "Świt" w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park przy Domu Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 32/2 z obrębu 40817.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Rozwijamy wspaniale funkcjonującą pasiekę przy Domu Kultury Świt. Funkcjonowanie tego magicznego miejsca przerosło wszelkie oczekiwania, które staramy się choć w części spełnić naszym projektem.
Opis projektu
Rozwijamy wspaniałą sąsiedzką pasiekę, edukujemy ekologicznie, wspólnie działamy i bawimy się, upowszechniamy wiedzę o pszczołach, ich roli w ekosystemie. Rozwijamy pszczelarstwo.

W projekcie:
- wprowadzamy do pasieki 5 przeszklonych uli dzięki którym będzie można obserwować różne etapy pszczelej rodziny i ich pracy. Ule zostaną obsadzone rodzinami charakteryzującymi się obniżoną agresywnością wobec otoczenia, łagodnych,
- rozwijamy pszczelarstwo, organizujemy wspólne prace, kręcenie miodu, czyszczenie uli, dokarmianie pszczół,
- prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół z Targówka,
- organizujemy festyn pszczeli – Miodobranie.

Wprowadzenie w społeczność miejską pasieki zbliżyło do siebie mieszkańców, zbliżyło ich do natury oraz zwiększyło świadomość ekologiczną. Specjalnie przygotowany program zajęć, obserwowanie i obcowanie z pszczelą rodziną, uczy nie tylko pszczelarskiego obycia i umiejętności, lecz również odpowiedzialności i działania w grupie, nabierania „miękkich” umiejętności przydatnych w życiu codziennym, obserwowania i rozwijania swoich mocnych stron, zyskiwania pewności siebie. Wielu osobom, szczególnie seniorom wprowadzi rutynowe zajęcie w ich tryb życia, sprawiając iż doglądanie pszczół stanie się potrzebą.

Nowe, przeszklone ule wraz z rodzinami pozwolą na poznanie pszczelej pracy na własne oczy. To niewątpliwie wspaniała i rzadko spotykana okazja, by bezpiecznie obserwować jak pracują te wspaniałe owady. Pozwoli to na lepszy rozwój miejskiego pszczelarstwa. Kontynuacja opieki nad pasieką przez opiekuna dostępnego dla odwiedzających od poniedziałku do soboty od 12:00 do 18:00 pozwoli na wprowadzenie i rozwijanie tej wspaniałej pasji wśród mieszkańców Warszawy. Wycieczki szkolne zorganizowane będą po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu odwiedzin pasieki, o ile rygory sanitarne umożliwią taką formę. Projekt będzie promowany poprzez plakaty i ulotki dystrybuowane w DK Świt, osiedlach i instytucjach publicznych DK Świt, na stronie internetowej oraz FB DK Świt.

W ramach projektu odbędzie się festyn „Miodobranie”.

W ramach festynu odbędzie się pokaz bartniczy, prezentacja sprzętu i tradycji bartniczych, wspólne kręcenie miodu, wspólne przyrządzanie potraw. Dzieci mogłyby uczestniczyć w grach i zabawach związanych z pszczelą tematyką. Dla dużych i małych uczestników przygotowane byłyby konkursy z nagrodami, którymi mogłyby być słoiki tutejszego miodu. Byłaby możliwość wykonania własnoręcznie świecy z wosku pszczelego. Przekazywane byłyby informacje o apiterapii oraz o sposobach profilaktyki związanej z użądleniami i powikłaniami alergicznymi. Podczas festynu można zdobyć wiedzę na temat ochrony pszczół, zapoznać się z problemem ich wymierania, porozmawiać o skutkach jakie niesie ze sobą to zjawisko. Można zorganizować wyścig w przebraniach pszczoły ulicą Bartniczą, - "Lot pszczoły Bartniczą". Podczas Festynu odbędą się wykłady z popularyzacji znaczenia pszczół jako zapylaczy. Promocja festynu odbędzie się poprzez plakaty, ulotki dystrybuowane w DK Świt, osiedlach i instytucjach publicznych Dzielnicy Targówek oraz zamieszczenie informacji na stronie internetowej oraz FB DK Świt w formie postów sponsorowanych.

Sąsiedzka pasieka cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Targówka dlatego chcemy dalej ją rozwijać.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Każdego roku populacja pszczół w Polsce i na Świecie maleje, dlatego warto podnosić świadomość mieszkańców, szczególnie, że w naszej strefie klimatycznej ok. 80-90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Zdaniem naukowców zapylanie jest cechą użytkową pszczół o większym znaczeniu dla człowieka niż produkowanie przez nie: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad. Wśród mieszkańców miast świadomość wymierania owadów błonkoskrzydłych wciąż jest niewielka, a dzieci i młodzież w miastach żyje w niewiedzy na temat otaczającej ją natury.

Dzięki rozwojowi miejskiej pasieki każdy będzie mógł zobaczyć i zrozumieć co sprzyja pszczołom zarówno w mieście jak i na wsi oraz co może im zaszkodzić. Pod okiem profesjonalnego pszczelarza mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w pszczelarstwie oraz skosztować miejskiego miodu.

ps. Dom Kultury Świt znajduje się w sąsiedztwie ulicy Bartniczej, a to zobowiązuje :)

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
5 przeszklonych uli z rodzinami - 30 000 zł
organizacja i przeprowadzenie festynu "Miodobranie" 40 000 zł
plakaty, oznaczenie BO 5 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
75 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt edukacyjny, pozwoli na spędzanie aktywnie czasu blisko domu, sprzyjając integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej.

Modyfikacje

15.04.2021 19:20
Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Targówek
02.06.2021 08:39
Koordynator w Dzielnicy Targówek
02.06.2021 08:40
Koordynator w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany