Ursynów przyjazny jeżom!

2016
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Katarzyna Kołodziejczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
9 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2372 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada stworzenie ekostref dla jeży, które pozwolą im bezpiecznie przetrwać zimę. Jeże są pod ochroną, a w związku z usuwaniem liści oraz skoszonej trawy z trawników w mieście konieczne jest zapewnienie im miejsca, gdzie będą miały szansę przezimować.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.05.2022 12:00

Planowany harmonogram:
- styczeń - czerwiec 2022 spotkanie z pomysłodawcą i administratorem parku (sierpień2021), zrealizowane
- procedura wyłonienia wykonawcy prac projektowych - styczeń/luty 2022
- sporządzenie projektu tablic luty/marzec 2022
- odbiór projektu tablic (marzec/kwiecień 2022)
- wykonanie tablic (kwiecień 2022)
- montaż tablic (maj 2022)
- odbiór montażu tablic w terenie (czerwiec 2022)
- sporządzeni projektu nasadzeń roślinności (luty 2022)
- odbiór projektu nasadzeń (marzec 2022)
- wykonanie nasadzeń w terenie (marzec/kwiecień 2022)
- odbiór prac terenowych (kwiecień 2022)
- sporządzenie informacji prasowej o realizacji prac (czerwiec/lipiec 2022)
- spotkanie z pomysłodawcą i administratorem parku (sierpień2021), zrealizowane
- umieszczenie zamówienia w planie zamówień publicznych na rok 2022 (grudzień 2021)
- procedura wyłonienia wykonawcy prac projektowych - styczeń/luty_2022
- sporządzenie projektu tablic luty/marzec 2022
- odbiór projektu tablic (marzec/kwiecień 2022)
- wykonanie i montaż tablic (maj 2022)
- sporządzeni projektu nasadzeń roślinności (luty 2022)
- odbiór projektu nasadzeń (marzec 2022)
- wykonanie nasadzeń w terenie (marzec/kwiecień 2022)
- odbiór prac terenowych (kwiecień 2022
 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Parki na Ursynowie

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie ekostref dla jeży, które pozwolą im bezpiecznie przetrwać zimę. Jeże są pod ochroną, a w związku z usuwaniem liści oraz skoszonej trawy z trawników w mieście konieczne jest zapewnienie im miejsca, gdzie będą miały szansę przezimować.
Opis projektu
Celem projektu jest zapewnienie jeżom bezpiecznej hibernacji, a także edukacja mieszkańców w zakresie egzystowania jeża.
Projekt zakłada stworzenie 3 do 6 niedużych ekostref o powierzchni ok. 10 mkw każda w 3 parkach na Ursynowie (Park Romana Kozłowskiego, Park im. Jana Pawła II, Park Przy Bażantarni), gdzie nasadzona będzie roślinność płożąca lub niskie krzewy iglaste lub liściaste np. cyprysy, irgi, ogniki, hortensje, trzmielina, aby utrudnić dostęp do zimujących jeży psom oraz wandalom, gdzie nie będzie koszona trawa w drugiej połowie lata ani grabione liście, gdzie jeże będą mogły budować kopczyki liści, a w nich swoje gniazdka. Możliwe jest wykorzystanie obecnych nasadzeń i jedynie ich uzupełnienie.
Przy wejściu do parku lub przy głównej alejce (nie w bezpośrednim otoczeniu ekostref, aby nie stwarzały bezpośredniego zainteresowania) będą postawione tablice informacyjne, o tym, że na terenie parku zimują jeże, z dodatkowymi informacjami o ich hibernacji, żywieniu oraz o tym, jak można pomóc wyziębniętym i wygłodzonym jeżom.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jeże upodobały sobie Ursynów. Na tyle, że wjeżdżających wita znak „Uwaga! Jeże”. Są to dzikie zwierzęta, ale równocześnie budzące dużą sympatię wśród mieszkańców. Dodatkowo są pożyteczne dla ludzi, gdyż żywią się owadami, pająkami, ślimakami, czy nawet małymi gryzoniami (myszy, szczury). Niestety, coraz ciężej żyje im się w mieście przez zmniejszanie powierzchni terenów zielonych, drogi szybkiego ruchu, środki ochrony roślin i całkowite usuwanie liści z trawników. Sprawia to, że jeże nie mogą wykopać sobie norek w kupkach liści i zahibernować.
Miasto Warszawa w swoich zadaniach ma wpisaną opiekę nad dzikimi psami i kotami, natomiast w ramach zeszłorocznych budżetów partycypacyjnych w Warszawie oraz innych miastach mieszkańcy wspierali dzikie zwierzęta przez sadzenie łąk kwiatowych, wieszanie budek dla jerzyków, jaskółek i innych ptaków lub stawianie elementów ochrony dla jeży.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Tablice (rozmiar 70x100 cm) 1000 zł * 3 = 3000 zł
Dodatkowe nasadzenia = 2000 zł * 3 = 6000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
9 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu spowoduje powstanie nowych nasadzeń na terenie Parku Romana Kozłowskiego, Parku im. Jana Pawła II, Parku Przy Bażantarni. Nasadzenia te stworzą ekostrefy poprawiające warunki bytowania dla jeży. Dodatkowo zwiększy się świadomość ekologiczna mieszkańców poprzez umieszczone w tych parkach tablice edukacyjne dot. jeży.

Modyfikacje

22.04.2021 09:14
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fantastycznie projekt, gorąco kibicuję
  Robert Goliński  27.01.2021 16:26
 • Niestety, zapraszanie i dopieszczanie jeży w mieście to chyba nie jest najlepszy pomysł moim zdaniem. Te, którym się uda przetrwać zimę (np. dzięki takim działaniom jak proponowany projekt), są rozjeżdżane na ulicach i drogach rowerowych, dręczone przez psy. Jeże w lesie - OK, jeże w mieście - dla ich dobra może jednak nie.
  Mieszkaniec26924  15.06.2021 13:24
  • Projekt nie zakłada zwożenia jeży z lasów do miasta, a jedynie umożliwienie im przezimowania. Tak, część z nich ginie na ulicach. Ale czy to znaczy, że nie mogą dostac szansy na przetrwanie? Lepiej od razu pozwolić im zamarznąć? Pozdrawiam
   Katarzyna Kołodziejczyk  15.06.2021 15:04 Autor projektu
 • Oczywiście, że nie zwożenie jeży z lasu do miasta. Ale stwarzając jeżom lepsze warunki zimowania w mieście, paradoksalnie skazujemy je na okrutny los. To działa tak: Najpierw przyczyniamy się do wzrostu ich populacji w mieście. Gdy już są "u nas" w parkach, to naturalnie penetrują też tereny sąsiednie - tym chętniej, im więcej ich jest, bo pojemność ekosystemu parku jest ograniczona, a populacja jeży wspomagana przez ludzi się powiększa. Na końcu giną pod kołami naszych samochodów, rowerów, hulajnóg elektrycznych - bo tu jednak jest miasto, ludzie chcą śmigać szybko, a jeże się rozmnażają i szukają pożywienia gdzie mogą.
  Proponowane lokalizacje projektu, tj. Park Romana Kozłowskiego, Park im. Jana Pawła II, Park Przy Bażantarni - każdy z nich jest ze wszystkich stron otoczony ulicami (z intensywnym ruchem samochodów), ścieżkami rowerowymi. Jak możemy oczekiwać, że jeże będą karnie sobie siedziały w tych gettach?
  Jeża, którym może się zachwycaliśmy w weekend na spacerze w parku, wkrótce możemy więc zobaczyć z wyprutymi flakami na asfalcie. Poczuł się zbyt pewnie, zbyt dobrze w miejscu, gdzie jednak lepiej, żeby go nie było. A małe jeżyki gdzieś w gnieździe wciąż czekają, że mamusia przyniesie im jedzonko... W imię czego to? Chyba niezbyt dobrze pojętej dobroci dla zwierząt.
  Poniżej zamieszczam link do aktualnego artykułu "Kabaty: Jeże w tarapatach":
  https://www.haloursynow.pl/artykuly/kabaty-jeze-w-tarapatach-musieli-interweniowac-strazacy,17521.htm
  Mieszkaniec26924  15.06.2021 16:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany