Poznaj Warszawę z kajaka

2116
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Halina Dziadko
Współautorzy Jadwiga Jurczak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
27 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
13 spływów kajakowych Wisłą , na którym do dyspozycji mieszkańców będzie 10 kajaków 1 lub 2 osobowych (+ 1 dla przewodnika), na odcinku Wisły od Plaży Romantyczna na Wawrze do Przystani Młociny w Dzielnicy Bielany. Początek i koniec spływu w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej. Spływy będzie prowadzić instruktor/przewodnik. Po drodze - przystanek wypoczynkowo-edukacyjny (w miejscu z dostępem do WC) i spotkanie z przewodnikiem po Warszawie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
odcinek Wisły od Plaży Romantyczne na Wawrze do Przystani Młociny w Dzielnicy Bielany
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
13 spływów kajakowych Wisłą , na którym do dyspozycji mieszkańców będzie 10 kajaków 1 lub 2 osobowych (+ 1 dla przewodnika), na odcinku Wisły od Plaży Romantyczna na Wawrze do Przystani Młociny w Dzielnicy Bielany. Początek i koniec spływu w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej. Spływy będzie prowadzić instruktor/przewodnik. Po drodze - przystanek wypoczynkowo-edukacyjny (w miejscu z dostępem do WC) i spotkanie z przewodnikiem po Warszawie.
Opis projektu
Spływy kajakowe Wisłą, kajakami 1 lub 2 osobowymi w ilości 10 szt (+1 dla przewodnika) będą zaczynały się na Plaży Romantyczna w Dzielnicy Wawer i kończył w Przytani Młociny w Dzielnicy Bielany, a dojazd uczestników nie będzie wymagał użycia prywatnego środka transportu. Odległość od przystanków komunikacji miejskiej do Plaży Romantyczna wynosi około 1 km, a w przypadku Przystani Młociny około 1,5 km, drogą wiodącą przez malownicze i bogate pod względem przyrodniczy łęgi nadwiślańskie i Park Młociński. Spływy odbywać się będą w jeden dzień weekendu od 1 lipca do 30 września ( 13 spływów ). Przystanek na odpoczynek i spotkanie z przewodnikiem będzie miał miejsce na Plaży Rusałka, jest to miejsce z którego rozpościera się piękny widok na Zamek Królewski i Warszawską Starówkę.
Projekt jest skierowany do osób pełnoletnich oraz dzieci pod opieką osób dorosłych. Kryterium naboru do spływu będzie kolejność zgłoszeń, dowód wpłacenia kaucji na konto Wykonawcy projektu oraz potwierdzenie swojej tożsamości odpowiednim dokumentem. Nabór uczestników do spływu będzie rozpoczynać się 2 tygodnie przed planowanym spływem. Terminem zakończenia naboru do spływu będzie koniec dnia poprzedzającego termin spływu. Spływ zostanie zrealizowany przy 50% zarezerwowanych kajaków, a w przypadku braku wymaganej frekwencji Wykonawca projektu zaproponuje inny dodatkowy termin. Informacja o naborze i zasadach rekrutacji będzie umieszczona na stronie Wykonawcy spływów. Nabór uczestników będzie prowadzony w formie prezentacji terminów spływów oraz zapisów przez formularz online, udostępnione na stronie Wykonawcy projektu.
Kaucja wpłacana na konto będzie służyła zapobieganiu wystąpienia “pustych” rezerwacji, w których uczestnicy nie przychodzą na spływ zajmując miejsca innym zainteresowanym oraz dewastacji pobranego sprzętu. Osoba, która zarezerwuje spływ, traci wpłaconą kaucję w następujących przypadkach: odwoła uczestnictwo w spływie na mniej niż 24 godziny przed terminem spływu, nie stawi się na spływ w wyznaczonym terminie i miejscu, odda uszkodzony lub niekompletny sprzęt. Warunkiem zwrotu kaucji będzie: odwołanie uczestnictwa w spływie na więcej niż 24 godziny przed terminem spływu, w przypadku uczestnictwa w spływie oddanie kompletnego i nieuszkodzonego sprzętu w wyznaczonym miejscu zakończenia spływu. Dodatkowym elementem będzie ograniczenie rezerwacji dla 1 osoby do 1 kajaka na dany spływ w danym terminie. Kwota kaucji nie będzie wyższa niż 50 zł.
Przed spływem uczestnicy zostaną poinformowani o: trasie, zasadach bezpiecznego zachowania się na wodzie, obowiązku pływania w kamizelkach asekuracyjnych, miejscu odpoczynku i spotkaniu z przewodnikiem po Warszawie. Przewodnik spływu może pełnić funkcję przewodnika po Warszawie. Organizator spływu może przekazać informację o spływie za pośrednictwem monitorów umieszczonych w środkach komunikacji publicznej, bezpłatnych gazetkach oraz na stronach internetowych. W ogłoszeniu należy podkreślić informację o finansowaniu imprezy ze środków budżetu obywatelskiego oraz bezpłatny udział w spływie. Informacja powinna zawierać daty spływów, miejsce startu i zakończenia (numery autobusów miejskich w pobliżu) spływu, godzinę zbiórki, wykaz niezbędnego wyposażenia lub wskazanie strony internetowej z taką informacją. Ważne jest poinformowanie uczestników, że udział w spływie jest na własną odpowiedzialność.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Kajak jest prostym i łatwym w obsłudze środkiem przemieszczania sie po wodzie. Można nim dotrzeć w miejsca niedostępne dla innych jednostek pływających. Pływanie w grupie, z przewodnikiem daje poczucie bezpieczeństwa, więc nawet osoby nieoswojone z wodą mogą wziąć udział w spływie i poznać zasady bezpiecznego zachowania się na wodzie. Spływ Wisłą w obrębie Warszawy (dobry transport publiczny) jest dostępny dla każdego, umiarkowanie sprawnego człowieka, po krótkim przeszkoleniu. Dodatkowa zachętą do wyruszenia na Wisłę jest sfinansowanie udziału w spływie ze środków Budżetu Obywatelskiego. Warto popłynąć i zobaczyć miasto, mosty z innej perspektywy oraz spotkać się z przewodnikiem po Warszawie, który opowie o historii miasta, jak była wykorzystywana Wisła do transportu i rekreacji oraz o mieszkańcach mijanych brzegów i ochronie ich siedlisk.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
13 spływów z przewodnikiem x 2000,00 zł = 26000,00 zł
oznakowanie projektu 1000,00 zł
razem 27000,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
27 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Promocja Wisły i plaż miejskich jako miejsc o wyjątkowych krajobrazach. W otoczeniu dzikiej i różnorodnej przyrody chronionej programem Natura 2000, projekt ma zachęcić mieszkańców do uprawiania aktywnego wypoczynku na łonie warszawskiej natury, zwiększenie atrakcyjności oferty rekreacyjno-sportowej dla mieszkańców nad rzeka Wisłą, promocja zdrowego i aktywnego życia,

Modyfikacje

29.01.2021 21:20
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
21.04.2021 10:56
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
28.04.2021 13:02
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt tylko dla 3x20=60 ( 4x20=80) osób nie licząc przewodnika? jak będzie można się zapisać czy już lista uczestników jest zrobiona? Nie popieram projektu, bo mieszkańców jest troszkę więcej. 40 osób to pewnie już z listy poparcia, bo tego wymagał projekt.
    Mieszkaniec25803  27.01.2021 22:33
  • Dziwny jednorazowy projekt dla grupki ludzi. Trochę szkoda wtapiać w niego pieniądze mieszkańców.
    Mieszkaniec28406  30.06.2021 18:52
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany