Poznaj las! Edukacyjny skwer leśny dla Białołęki

3
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Adam Kierzkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada realizację edukacyjnego skweru leśnego i niewielkiego naturalnego placu zabaw w rejonie Lasu Henrykowskiego. Jest to popularne miejsce spacerów z dziećmi mieszkającymi w najbliższej okolicy i nie tylko. Sposób wykonania urządzeń zachęci najmłodszych nie tylko do zabawy na świeżym powietrzu, ale też zainteresuje ochroną przyrody i leśnictwem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolice lasu przy skrzyżowaniu ulic K. Pułaskiego i 15 sierpnia
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren leśny we własności Skarbu Państwa, w zarządzie Lasów Miejskich-Warszawa, dz. ew. 2/3 z obrębu 4-04-19
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada realizację edukacyjnego skweru leśnego i niewielkiego naturalnego placu zabaw w rejonie Lasu Henrykowskiego. Jest to popularne miejsce spacerów z dziećmi mieszkającymi w najbliższej okolicy i nie tylko. Sposób wykonania urządzeń zachęci najmłodszych nie tylko do zabawy na świeżym powietrzu, ale też zainteresuje ochroną przyrody i leśnictwem.
Opis projektu
Zgodnie z poradnikiem „Naturalne Place Zabaw”, wydanym przez urząd m.st. Warszawy „Naturalny plac zabaw to miejsce przeznaczone do zabawy, w którym wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność oraz stosuje materiały naturalne.” (http://placezabaw.um.warszawa.pl/files/Naturalne_place_zabaw_internet.pdf)

Projekt zakłada realizację kilku urządzeń zabawowych i tablic edukacyjnych dla mieszkańców wraz z kilkoma ławkami, na terenie leśnym przy skrzyżowaniu ulic 15 sierpnia i K. Pułaskiego, w pewnym oddaleniu od ulicy, z wykorzystaniem naturalnych luk i przerzedzeń lasu.
Forma urządzeń, wykonanych z naturalnych elementów, pozwoli na zmniejszenie kosztów realizacji projektu.
Urządzenia muszą zostać wykonane z drewna dębów rodzimych lub robinii akacjowej. Dopuszcza się wykonanie blatów ław z innego drewna liściastego. Drewno musi być wykończone i oszlifowane w sposób zabezpieczający użytkowników placu przed skaleczeniem ale z pozostawieniem naturalnych krzywizn i kształtu drewna, kolorystyka – naturalny kolor drewna, bezbarwne impregnowanie, pozwalające na naturalne zmiany barwy drewna. Urządzenia mogą być posadowione w gruncie wyłącznie poprzez głębokie wkopanie drewnianych słupów tworzących konstrukcję urządzeń, wraz ze stabilizacją ich mieszkanką żwirową, nie dopuszcza się używania suchego betonu, bloków betonowych itp., Projekt nie przewiduje wykonywania polepszenia nawierzchni ścieżek z zastosowaniem korytowania. Ścieżki lub otoczenie urządzeń ewentualnie mogą być ograniczone wyłącznie krawężnikiem drewnianym montowanym na powierzchni gruntu, bez korytowania, z wypełnieniem mieszanką piasku, zrębków lub żwirową. Prace budowlane muszą być zaplanowane z maksymalną ochroną korzeni drzew i rzeźby terenu. Nie dopuszcza się do przekształcenia rzeźby terenu. Nie dopuszcza się do usuwania drzew w celu stworzenia przestrzeni do montażu urządzeń. Urządzenia należy zaprojektować w taki sposób aby ich transport na miejsce wbudowania nie wymagał używania ciężkiego sprzętu.
Proponuje się wyposażenie placu zabaw w układajcie się liniowo, w labirynty, elementy drewniane o różnej wysokości (kłody, pniaki, oraz kamienie), dodatkowo – naturalnej wielkości rzeźby lub profile zwierząt gatunków występujących w warszawskich lasach ( np. lis, zając, sarna dzik, łoś) lub modele liści drzew.
Plac powinien być wyposażony w planszę z regulaminem – przy wejściu od ulicy 15 Sierpnia. Dopuszcza się wykonanie fragmentu drewnianego ogrodzenia zabezpieczającego przestrzeń od strony ulicy (ogrodzenie: słupy dębowe, poziome żerdzie z drewna iglastego lub liściastego, strugane i szlifowane, bez śladów przeciętych poprzecznie włókien, impregnowane bezbarwnym impregnatem).
Ogrodzenie może zostać wyposażone w plansze lub rzeźby edukacyjne, pod warunkiem, że te elementy zostaną wkomponowane w ogrodzenie, i ich górna krawędź nie będzie umieszczona powyżej 1 metra nad poziomem gruntu. Dodatkowo na placu zostanie zamontowanych 5 koszy na śmieci 5 ław oraz stojak na rowery umożliwiający przypinanie rowerów.
.
Obecnie w tym miejscu można spotkać wiele osób na spacerach z dziećmi. Obszar Lasu Henrykowskiego jest miejscem oddechu od zgiełku ulicy Modlińskiej, dlatego też mieszkańcy chętnie go odwiedzają. Jest to dość duży teren leśny o potencjale turystycznym. Warto ten potencjał wykorzystać i skumulować ten ruch w jednym ciekawym miejscu, tak aby pozostała część kompleksu leśnego mogła być przeznaczona dla dzikiej przyrody.

W tej chwili obszar Wiśniewa i Henrykowa to dynamicznie rozwijające się obszary z rosnącą liczbą mieszkańców, którzy potrzebują zielonej infrastruktury, spełniającej ich potrzeby w zakresie przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo do ewentualnego miejsca lokalizacji placu zabaw mogliby przyjeżdżać na rowerach inni mieszkańcy dzielnicy.

Poza urządzeniami zabawowymi, na terenie placu staną tablice edukacyjne, przedstawiające różne zagadnienia związane z leśnictwem dla najmłodszych.

Zgodnie z zasadami Budżetu Obywatelskiego, plac zabaw będzie dostępny co najmniej 25 godzin tygodniowo, pomiędzy 6:00 a 22:00, z uwzględnieniem soboty lub niedzieli.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu we wskazanej lokalizacji znacząco podniesie jakość życia mieszkańców, poprzez urozmaicenie oferty zieleni urządzonej w najbliższej okolicy i nie tylko.
Obecnie na obszarze Wiśniewa i Henrykowa przybywa zabudowy wielorodzinnej i szeregowej, przez co zwiększa się liczba mieszkańców. Niestety wciąż brakuje im miejsca spotkań, gdzie mogliby nawiązywać więzi społeczne. Brakuje też miejsc, gdzie dzieci mogłyby się pobawić z rówieśnikami. „Ryjowisko dla dzików” to miejsce, gdzie najmłodsi mogliby się wyszaleć pośród dzikiej przyrody, a dorośli na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Dlatego też realizacja tego projektu jest bardzo ważna.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projektowanie, uzyskanie uzgodnień dla robót budowlanych: 40 tys. zł
Realizacja wraz z oznakowaniem logo Budżetu Obywatelskiego: 200 tys. zł
Nadzór inwestorski: 10 tys.
Łącznie: 250 tys zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa dostępności rekreacyjnej kompleksu leśnego przy ul. 15 sierpnia. Bogatsza oferta dla najmłodszych. Połączenie funkcji edukacyjnej i rekreacyjnej. Realizacja inwestycji z wykorzystaniem zastanego naturalnego ukształtowania terenu oraz z zminimalizowaną ingerencją w otaczający drzewostan.

Modyfikacje

30.12.2021 23:23
Autor projektu
14.04.2022 20:28
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany