Wycieczka rowerowa śladami warszawskich tężni – Ursus, Wola, Praga-Północ, Targówek

5
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Krzysztof Daukszewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 800 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wycieczka rowerowa po Warszawie z postojami przy tężniach:
1. Tężnia solankowa dla Osiedla Niedźwiadek i mieszkańców Ursusa Północnego
2. Tężnia solna (park Sowińskiego)
3. Tężnia solankowa (Plac Hallera)
4. Tężnia w parku przy DK Świt
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Stolica tężniami stoi! W ostatnich latach wybudowano ich tak wiele, że Warszawa zaczyna coraz bardziej przypominać Ciechocinek. Aby zapoznać aktywnych mieszkańców miasta z tężniami, które się w nim znajdują, warto zorganizować wycieczkę rowerową.

W ramach projektu:
- zostanie ustalona trasa uwzględniająca 4 wybrane tężnie;
- przy każdej z tężni prelegent opowie, w jakich okolicznościach tężnia powstała, ile kosztowała oraz ile kosztuje jej roczne utrzymanie;
- na koniec trasy przewidziany jest odpoczynek pod ostatnią z tężni na trasie wycieczki wraz z napojami chłodzącymi oraz krótkim wykładem na temat dobroczynnego wpływu tężni na zdrowie mieszkańców Warszawy, historią tężni oraz tym, jak ważne miejsce zajmują w uzdrowiskach na całym świecie.

Ponadto prelegent udzieli krótkiego wykładu na temat budżetu obywatelskiego, tego jakie są zasady wydawania środków, na co idą oszczędności z projektów i tym podobne informacje, których świadomość nadal stoi na dramatycznie niskim poziomie, zwłaszcza wśród mieszkańców udzielających się w tzw. "środowiskach wolnościowych".

Budżet projektu obejmuje niezbędne zabezpieczenie medyczne, napoje, ewentualne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością oraz zatrudnienie eksperta, który przeprowadzi krótki wykład na temat wpływu tężni na zdrowie mieszkańców Warszawy, historią tężni oraz tym, jak ważne miejsce zajmują w uzdrowiskach na całym świecie.

Wycieczka musi być także promowana w kanałach społecznościowych i na stronie internetowej związanych z budżetem obywatelskim oraz poprzez wydarzenie na Facebooku.

Wycieczka zostanie zrealizowana w jeden z weekendów w sierpniu i potrwa ok. 3-4 godzin (długość trasy ok. 20 km). W wycieczce będzie mógł wziąć udział każdy, nie będą prowadzone wcześniejsze zapisy.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
W wycieczce nie będą w stanie wziąć osoby nie jeżdżące na rowerze, choć są mile widziane na wykładzie!
Uzasadnienie realizacji projektu
Warto zapoznać mieszkańców Warszawy z nowymi atrakcjami turystyczno-uzdrowiskowymi, krzewiąc przy tym zdrowy tryb życia oraz wiedzę o tężniach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• zabezpieczenie medyczne – 1000 zł
• woda dla uczestników wycieczki – 100 zł
• wykład eksperta – 300 zł
• ewentualne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością –1400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 800,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt zwiększy wiedzę mieszkańców Warszawy o tężniach (min. wpływie na zdrowie, okolicznościach powstania poszczególnych tężni w Warszawie) oraz o budżecie obywatelskim. Realizacja może jednak spowodować chwilowe utrudnienia w ruchu na trasie przejazdu w dniu wycieczki, konieczne będzie także zabezpieczenie przejazdu przez policję.

Modyfikacje

01.12.2021 11:19
Autor projektu
26.04.2022 09:01
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (17)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Stanowcze nie dla takich projektów - to jest tylko niepotrzebne przepalanie kasy (podobnie jak słynne, znienawidzone przez mieszkańców wycieczki śladami poległych projektów z BO). Projekt nie wnosi żadnej wartości dodanej i jest ukierunkowany typowo na wzajemne "robienie sobie dobrze" czyli aktywiści - aktywistom. Żle zdefiniowana grupa docelowa. Potencjalny użytkownik tęźni nie jest zainteresowany tym ile kosztuje jej utrzymanie etc. Jeśli już to lepiej skupić się na skutecznej promocji tężni wśród potencjalnych użytkowników, niekoniecznie w zaproponowanej przez Autora formie.
  Mieszkaniec13876  03.12.2021 14:49
  • Skoro były znienawidzone, to dlaczego je wybrano? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Krzysztof Daukszewicz  03.12.2021 15:45 Autor projektu
 • Pewnie dlatego wygrały, że raktywiści mają dużo czasu i potrafią się jednoczyć i lobbować za takimi społecznie szkodliwymi projektami. A reszta mało się interesuje co się dzieje wokół nich a potem jak rozpoczną się prace to jest płacz.
  Mieszkaniec13876  03.12.2021 16:16
  • "Raktywistów" w mieście jest zdecydowanie mniej niż potrzeba do wybrania projektu dzielnicowego. Niskie zaangażowanie społeczne to oczywiście fakt. Zastanawia mnie tylko czy od dawna jest pan taki chamski i nieuprzejmy? Czy pańskiej matce nie jest za pańskie określenia wstyd? :)
   Krzysztof Daukszewicz  03.12.2021 17:07 Autor projektu
 • Z tym jednoczeniem się to akurat fakt. Wystarczy przytoczyć chociażby niedawny casus gdy pewne stowarzyszenie lobbowało na Facebooku za "generowaniem ruchu" poprzez specjalnie organizowane przejazdy w miejscach gdzie dokonywano pomiarów natężenia ruchu rowerowego w celu budowy DDRów.
  PS Oczywiście: jeśli brakuje innych argumentów, to stosuje pan chwyty ad personam. Uprzejmości od pana nie mam zamiaru się uczyć, bo doprowadziłoby mnie to do zguby. Myślę, że jednak to pańskiej matce jest wstyd, że ma syna z którego wszyscy się śmieją i który swoje niepowodzenia życiowe musi odreagowywać poprzez narzucanie innym jak mają żyć.
  Mieszkaniec13876  05.12.2021 02:55
  • Pięknie pan projektuje to, co u pana kiepsko w życiu idzie. Zdecydują mieszkańcy. Nie ja, nie ty, a bardzo wiele osób. I nad tą myślą radzę się pochylić, Kamilku, który boi się obrażania ludzi pod nazwiskiem ;)
   Krzysztof Daukszewicz  07.12.2021 19:11 Autor projektu
 • Obrażanie kogokolwiek nie było moją intencją, więc to chyba jednak pan tworzy wirtualną rzeczywistość. Ale nawet idąc tym tropem: jeśli określenie "raktywista" uważa pan za chamskie i warte poruszania mojej rodziny, to co powiedzieć o panu? Wystarczy prosta kwerenda: rynsztokowy, przepełniony wulgaryzmami język, wyzwiska, a nawet groźby. Brawo! Będę polecać takiego kandydata do pracy ;) A na poważnie: po tej lekturze życzę dużo zdrowia i kończę korespondencję z panem.
  Mieszkaniec13876  08.12.2021 03:20
 • Co za jakiś bzdurny pomysł.
  Nic nie wnoszący pomysł do BO.
  Przepalanie pieniędzy bo autor ma fanaberię.
  Mieszkaniec16830  11.03.2022 11:49
  • Z tego co wiem projekt nie został jeszcze wybrany, tak więc żadne pieniądze nie zostały przepalone. Taki urok głosowania.
   Krzysztof Daukszewicz  20.03.2022 11:07 Autor projektu
 • Myślę, że przydałoby się zrobić jakąś inną formę promocji tężni. Wycieczka rowerowa dyskryminuje osoby niepełnosprawne oraz tych, co nie będą mieli wolnego, będą np. chorzy akurat w jej czasie lub będą musieli zająć się dzieckiem. Przydałby się jakiś wykaz internetowy albo jakieś plakaty z listą takich miejsc.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 00:11
  • Jestem otwarty na propozycje zmian :)
   Krzysztof Daukszewicz  20.03.2022 11:06 Autor projektu
  • W sumie tysiąc złotych na tle innych projektów, to mała kwota, ale młodzi ludzie posługują się internetem i smartfonami. Dawniej na Facebook dla zwykłych użytkowników prywatnych, była opcja "utwórz stronę" i można by stworzyć jakąś stronę typu "Miłośnicy warszawskich tężni" lub jakąś lepszą nazwę i wysyłać zaproszenia do użytkowników Facebooka. Jednak zbieranie członków bez reklam w mediach społecznościowych jest czasochłonne, chyba, że ktoś ma dużo subskrybentów i napisze ogłoszenie na swoim profilu w mediach społecznościowych (niektórzy życzyliby sobie gotówkę za takie ogłoszenie). Tu mógłby pomóc np. miejski newsletter wysyłany na maile lub ogłoszenie na stronie urzędu miasta. Wygenerowałoby to darmowy ruch na taką stronę z wykazami warszawskich tężni. Niektóre serwisy dają darmowe strony internetowe lub przestrzeń do nich, w niektórych przypadkach trzeba zapłacić programiście za ich napisanie. Są też programy do pisania stron internetowych.

   Oprócz tego korzystam z serwisu Google Maps oraz aplikacji korzystających z niego np. aplikacji taksówkowych i nigdy nie widziałam warszawskich tężni na takiej mapie w serwisie Google w Warszawie. W nim są godziny otwarcia różnych placówek, np. zakładu fotograficznego, restauracji, kancelarii komorniczych itd., podane są ich strony internetowe. Część opisanych przeze mnie funkcjonalności można by wgrać do istniejącej aplikacji na smartfony Warszawa 19115, bo jest mało rozbudowana.

   Ewentualnie można by zaprojektować i wydrukować plakaty z adresami tężni na mapce, ale przydałoby się je powiesić w takim miejscu, żeby nie były zrywane. Może Urząd miasta mógłby zapewnić taką przestrzeń? Nie mam doświadczenia w takich projektach i trzeba by się postarać, żeby zmieścić się w kwocie tysiąca złotych. Trzeba by bardzo gospodarnie zarządzać takim budżetem.

   Pozostaje kwestia który sposób przyciągnie większą grupę gości, jakim kosztem i w jakim przedziale czasu.
   Mieszkanka29282  20.03.2022 16:31
 • Chęć popularyzacji jest godna pochwały ale nie poprzez wycieczkę rowerową.
  Taka wycieczka prowadząca przez wiele dzielnic, przez 11 tężni rozrzuconych po całej Warszawie musiała by mieć ze 100km. Taką trasę mogą pokonać w pełni zdrowi i sprawni ludzie, którzy zwykle tężni jeszcze nie potrzebują i nimi się nie interesują. Starsi bardziej zainteresowani nie przyjadą na 100km wycieczkę! Więc kto przyjedzie i ile osób? - to trzeba określić z góry aby zorganizować odpowiednią liczbę karetek jako obstawa gdyby jednak masa osób przyjechała i impreza stała się masową. Budżet dla imprezy masowej jest zdecydowanie za mały, a dla małej grupki w ogóle niepotrzebny.

  Zamiast pisać wnioski do BO i reklamować projekt BO, lepiej od razu poświęcić ten czas i taką wycieczkę zaproponować w mediach, a informacje o tężniach zebrać z internetu,choć pewnie na samych tężniach też są umieszczone - bez zbędnej biurokracji (projekty, plany, działanie, faktury rozliczenie, raporty).

  Chyba nie chodzi o to że ktoś rzuca wniosek aby ktoś inny musiał go zrealizować?

  Ponadto mając doświadczenia uczestnika w zorganizowanych wycieczkach rowerowych, powiem tak, małą wycieczkę to nie trzeba zbytnio organizować , wystarczy upublicznić zaproponowaną trasę i godzinę miejsce startu. Duża grupa z kolei nie jest fajna dla uczestników ani dla organizatorów bo trzeba pilnować odstępów pomiędzy poruszającymi się grupami rowerów. Nie ma nic przyjemnego dla uczestników w takiej wycieczce, wszystko się wlecze, wszyscy na wszystkich czekają, grupy rwą się na zmianie świateł. Jazda w dużej grupie po mieście to zły pomysł.

  Więc także ja jestem na NIE dla tego projektu.
  Myślę że lepszą promocją były by reklamy w poczekalniach przychodni lekarskich....

  A autora pomysłu zapraszam do poszukania zorganizowanych wycieczek rowerowych w mediach i wzięcia udziału bez zbędnej biurokracji lub zaproponowanie tam własnej trasy po tężniach i nie tylko.

  A co do głosowania nad BO - to nie jest demokratyczny BO,m to jest chore bo nie można głosować na NIE. Podam przejaskrawiony przykład dla zrozumienia problemu, powiedzmy że zgłoszę projekt zlikwidowania ruchu samochodowego na całym Ursynowie poprzez umieszczenie znaków z zakazami wjazdu z wyjątkiem autobusów, dookoła dzielnicy, koszt w zasadzie niewielki - kilka znaków, poparcie też będzie spore z 1000 aktywistów i ludzi bez samochodów znajdę a nikt nie będzie przeciwny bo nie można oddać głosu na NIE/ujemnego. Mimo że Ursynów liczy znacznie więcej niż 1000 mieszkańców to te 1000 zdecyduje o losie wszystkich - chcecie takich decyzji?
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 01:33
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany