Poidło parkowe - Park Kępa Potocka. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach

31
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Ewa Turek
Współautorzy Piotr Walas
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
75 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje montaż poidła z wodą pitną na terenie Parku Kępa Potocka oraz Parku Olszyna. Urządzenie powinno być dostępne dla każdego, także dla czworonogów, wyposażone w trzy krany na różnych wysokościach. Z uwagi na bliskość placu zabaw przewiduje się dodatkowy kran (umycie rąk, opłukanie zabawek z piasku).

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bielańska część Parku Kępa Potocka, okolice placu zabaw, przy słoniu, pomiędzy ulicą Gwiaździstą, a Wybrzeżem Gdyńskim,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dla zminimalizowania kosztów dopuszczalna jest modyfikacja lokalizacji w obrębie wskazanego terenu - jak najbliżej miejsca umożliwiającego wykonanie przyłącza do sieci wodociągowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje montaż poidła z wodą pitną na terenie Parku Kępa Potocka oraz Parku Olszyna. Urządzenie powinno być dostępne dla każdego, także dla czworonogów, wyposażone w trzy krany na różnych wysokościach. Z uwagi na bliskość placu zabaw przewiduje się dodatkowy kran (umycie rąk, opłukanie zabawek z piasku).
Opis projektu
Projekt przewiduje montaż poidła z wodą pitną na terenie Kępy Potockiej, opodal placu zabaw przy słoniu. Urządzenie powinno być dostępne dla każdego (dorosły, dziecko, w tym z niepełnosprawnością), także dla czworonogów, a więc musi być wyposażone w trzy krany i misy usytuowane na różnych wysokościach. Poidło pozwoli ugasić pragnienie osobie dorosłej, dziecku lub osobie na wózku inwalidzkim oraz napoić czworonoga. Zastosowane kraniki powinny też umożliwiać napełnienie butelki wodą. Dodatkowo, na Kępie Potockiej, z uwagi na bliskość placu zabaw (jako uzupełnienie instalacji) powinien zostać zamontowany dodatkowy kran służący umyciu rąk i opłukaniu z zabawek z piasku.
Projekt obejmuje zakup urządzenia, dokładne wyznaczenie miejsca instalacji, opracowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie robót budowlanych polegających na instalacji poidła i przyłączenie go do sieci wodociągowej oraz utrzymanie poidła wraz z dezynfekcją.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Park Kępa Potocka to jedne z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych na Bielanach. Spacerujemy w pięknych okolicznościach przyrody, uprawiamy sport (biegi, siłownia plenerowa, zumba), tutaj też odbywa się szereg imprez kulturalnych, w tym pikniki okolicznościowe, kino plenerowe. Niewątpliwie, jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów z dziećmi (kompleks placów zabaw) i z czworonogami.
Umieszczenie poidła z wodą pitną jest uzasadnione z wielu względów - nie tylko znacznie poprawi komfort przebywania na terenie parku poprzez umożliwienie ugaszenia pragnienia, napełnienia butelki wielorazowego użytku oraz napojenie zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest też możliwość lepszego zadbania o higienę poprzez częste umycie sobie i dzieciom.
Wartością dodaną takiego przedsięwzięcia jest możliwość ograniczenia używania plastiku.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt - 5 000; doprowadzenie sieci wodociągowej do poidełka - 9 000; zakup oraz montaż poidełka - 35 000; roczne koszty utrzymania 26 000; Razem 75 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
75 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
poprawa komfortu korzystania z parku dla spacerowiczów, dzieci i zwierząt; możliwość ograniczenia używania plastikowych butelek.

Modyfikacje

21.04.2022 12:49
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
21.04.2022 13:07
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
01.06.2022 10:04
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobra inicjatywa, ale jeśli poidełko ma być postawione blisko placu zabaw dla dzieci od razu warto pomyśleć o drobnej zmianie.

  W Parku Sady Żoliborskie jakiś czas temu również z mieszkańcami wybraliśmy taki projekt z budżetu (jeszcze wtedy partycypacyjnego) - przy placu zabaw dla dzieci.

  Bardzo szybko jednak okazało się, że potrzebne jest jeszcze ... czwarte ujęcie wody. Dzieci często myły ręce czy nawet zabawki po zabawie pod kranikami i odpływy zapychały się regularnie piaskiem.

  Przykład z postu ówczesnego radnego: https://www.facebook.com/roman.krakowski/posts/1884844918227938

  Wydział Ochrony Środowiska w końcu postawił dodatkową instalację z kranikiem (co jest możliwe skoro woda będzie już doprowadzona i tak) i problemy się skończyły.

  Warto to rozważyć inaczej poidełko będzie generować dodatkowe koszty w ramach utrzymania.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w głosowaniu
  Wojciech Zawiliński  01.12.2021 10:56
  • Dzień dobry :)

   Bardzo dziękuję za zgłoszone do projektu uwagi. Dzięki nim, w przypadku wygranej w głosowaniu i realizacji uda się uniknąć kłopotów, o których Pan pisze.
   Projekt został edytowany.

   Pozdrawiam serdecznie
   Ewa Turek  04.01.2022 14:43 Autor projektu
 • Jestem za!
  Ewa Ciosek  06.02.2022 12:14
  • Pani Ewo, bardzo dziękuję za komentarz :)
   Ewa Turek  08.02.2022 01:57 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany