Poidła parkowe - Park Kępa Potocka i Park Olszyna. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach.

31
Zgłoszony
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Ewa Turek
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje montaż poideł z wodą pitną na terenie Parku Kępa Potocka oraz Parku Olszyna. Urządzenia powinny być dostępne dla każdego, także dla czworonogów, wyposażone w trzy krany na różnych wysokościach. Na Kępie Potockiej, z uwagi na bliskość placu zabaw przewiduje się dodatkowy kran (umycie rąk, opłukanie zabawek z piasku).

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Bielańska część Parku Kępa Potocka, okolice placu zabaw, przy słoniu, pomiędzy ulicą Gwiaździstą, a Wybrzeżem Gdyńskim,
2. Park Olszyna - w miejscu dogodnym ze względu na infrastrukturę podziemną, w uzgodnieniu z jednostką realizującą projekt.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dla zminimalizowania kosztów dopuszczalna jest modyfikacja lokalizacji w obrębie wskazanego terenu - jak najbliżej miejsca umożliwiającego wykonanie przyłącza do sieci wodociągowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje montaż poideł z wodą pitną na terenie Parku Kępa Potocka oraz Parku Olszyna. Urządzenia powinny być dostępne dla każdego, także dla czworonogów, wyposażone w trzy krany na różnych wysokościach. Na Kępie Potockiej, z uwagi na bliskość placu zabaw przewiduje się dodatkowy kran (umycie rąk, opłukanie zabawek z piasku).
Opis projektu
Projekt przewiduje montaż poideł z wodą pitną na terenie Kępy Potockiej, opodal placu zabaw przy słoniu oraz w Parku Olszyna. Urządzenia powinny być dostępne dla każdego (dorosły, dziecko, w tym z niepełnosprawnością), także dla czworonogów, a więc muszą być wyposażone w trzy krany i misy usytuowane na różnych wysokościach. Poidła pozwolą ugasić pragnienie osobie dorosłej, dziecku lub osobie na wózku inwalidzkim oraz napoić czworonoga. Zastosowane kraniki powinny też umożliwiać napełnienie butelki wodą. Dodatkowo, na Kępie Potockiej, z uwagi na bliskość placu zabaw (jako uzupełnienie instalacji) powinien zostać zamontowany dodatkowy kran służący umyciu rąk i opłukaniu z zabawek z piasku.
Projekt obejmuje zakup urządzeń, dokładne wyznaczenie miejsc instalacji, opracowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie robót budowlanych polegających na instalacji poideł i przyłączenie go do sieci wodociągowej oraz utrzymanie poideł wraz z dezynfekcją.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Park Kępa Potocka i Park Olszyna to jedne z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych na Bielanach. Spacerujemy w pięknych okolicznościach przyrody, uprawiamy sport (biegi, siłownia plenerowa, zumba), tutaj też odbywa się szereg imprez kulturalnych, w tym pikniki okolicznościowe, kino plenerowe. Niewątpliwie, są to ulubione miejsce spacerów z dziećmi (kompleks placów zabaw) i z czworonogami.
Umieszczenie na Kępie Potockiej i w Parku Olszyna poideł z wodą pitną jest uzasadnione z wielu względów - nie tylko znacznie poprawi komfort przebywania na terenie parków poprzez umożliwienie ugaszenia pragnienia, napełnienia butelki wielorazowego użytku oraz napojenie zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest też możliwość lepszego zadbania o higienę poprzez częste umycie sobie i dzieciom.
Wartością dodaną takiego przedsięwzięcia jest możliwość ograniczenia używania plastiku.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobra inicjatywa, ale jeśli poidełko ma być postawione blisko placu zabaw dla dzieci od razu warto pomyśleć o drobnej zmianie.

  W Parku Sady Żoliborskie jakiś czas temu również z mieszkańcami wybraliśmy taki projekt z budżetu (jeszcze wtedy partycypacyjnego) - przy placu zabaw dla dzieci.

  Bardzo szybko jednak okazało się, że potrzebne jest jeszcze ... czwarte ujęcie wody. Dzieci często myły ręce czy nawet zabawki po zabawie pod kranikami i odpływy zapychały się regularnie piaskiem.

  Przykład z postu ówczesnego radnego: https://www.facebook.com/roman.krakowski/posts/1884844918227938

  Wydział Ochrony Środowiska w końcu postawił dodatkową instalację z kranikiem (co jest możliwe skoro woda będzie już doprowadzona i tak) i problemy się skończyły.

  Warto to rozważyć inaczej poidełko będzie generować dodatkowe koszty w ramach utrzymania.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w głosowaniu
  Wojciech Zawiliński  01.12.2021 10:56
  • Dzień dobry :)

   Bardzo dziękuję za zgłoszone do projektu uwagi. Dzięki nim, w przypadku wygranej w głosowaniu i realizacji uda się uniknąć kłopotów, o których Pan pisze.
   Projekt został edytowany.

   Pozdrawiam serdecznie
   Ewa Turek  04.01.2022 14:43 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany