1. Instrukcja
  2. Projekty dzielnicowe
  3. Projekty ogólnomiejskie
  4. Dane osobowe
  5. Podsumowanie
  6. Potwierdzenie

Wiszące ogrody dla każdej kropli wody

260
Dopuszczony do głosowania
wróć do listy
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Sylwia Leciejewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Zagłosuj na ten projekt

Projekt dotyczy utworzenia przy ogólnodostępnym placu zabaw ogrodu tarasowego ograniczającego odpływ wód deszczowych do kanalizacji, wstawienie pergoli i donic obsadzonych roślinnością gromadzącą wilgoć i oddającą ją do atmosfery (mini ogród deszczowy), zainstalowanie wśród roślin poidełek dla ptaków i owadów. Ogrody deszczowe świetnie sprawdzają się w mieście i są cenną ozdobą.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: Gocław
Gen. T. Bora-Komorowskiego 31
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przy osiedlowym placu zabaw

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy utworzenia przy ogólnodostępnym placu zabaw ogrodu tarasowego ograniczającego odpływ wód deszczowych do kanalizacji, wstawienie pergoli i donic obsadzonych roślinnością gromadzącą wilgoć i oddającą ją do atmosfery (mini ogród deszczowy), zainstalowanie wśród roślin poidełek dla ptaków i owadów. Ogrody deszczowe świetnie sprawdzają się w mieście i są cenną ozdobą.
Opis projektu
Teren wokół placu zabaw plac zabaw jest DOSTĘPNY DLA OGÓŁU MIESZKAŃCÓW całodobowo zarówno w dni powszednie jak i w święta. Korzystają z niego rodziny z dziećmi, seniorzy z wnukami i młodzież. Ukształtowanie terenu jest różnorodne, plac zabaw i boisko otoczone są skarpą, która przy ogrodzeniu tworzy zaciszne, ustronne i trudnodostępne miejsca, idealne jako schronienie dla ptaków i owadów. Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, które ograniczy odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomoże dbać o rośliny w trakcie suszy.
Planowane jest nasadzenie części roślin w pojemniku a części w gruncie, w obu przypadkach zasilane będą wodą deszczową zbieraną z dachu lub placu.
Ogród będzie znajdować się w bliskiej odległości źródła wody opadowej, dwie skrzynie/donice z odprowadzeniami przy rynnie - wodoszczelne - wnętrze wykładane jest folią z umieszonymi wewnątrz pojemnika rurami, które odprowadzą nadmiar wody na zewnątrz, dwie pergole na skarpie tuż pod dachem budynku, z ławeczkami umożliwiającymi odpoczynek w cieniu w gorące dni. Pergole będą obsadzone gromadzącą wilgoć roślinnością pnącą.
Pod skarpą utworzony zostanie tarasowy ogród obsadzony roślinnością filtrującą. W centralnej części zasadzane zostaną rośliny wodolubne, a na obrzeżach - zwykłe rośliny.
Utworzenie w tym miejscu ogrodu tarasowego i pergoli z roślinnością i stanowiłoby doskonałą kryjówkę dla drobnych zwierząt. Wstawione wśród zarośli i krzewów poidełka dodatkowo zachęciłyby zwierzęta do zamieszkania na tym terenie a nasadzenie kwitnącej roślinności przyczyniłoby się do wzrostu populacji motyli i owadów .
Opisany projekt, podobnie jak inne elementy powierzchniowe systemów odwodnieniowych, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza, jeśli do obsadzenia użyje się odpowiednich roślin rodzimych, odpornych na lokalne warunki atmosferyczne. Nie wymagają one podlewania (z wyjątkiem długich okresów suszy) ani nawożenia.
Przewidywane koszty:
1.Projekt wykonawczy - 10000 zł
2. Pielęgnacja istniejącej zieleni (przycięcie gałęzi i istniejących nasadzeń) - 10000 zł
3. Zakup Skrzyni/ pojemnika ogrodu deszczowego: 3 szt. =6000 zł
4. Zakup i montaż poidełek i poidełka -fontany dla ptaków i owadów - 2500 zł (zdjęcie poglądowe w załączniku)
5. Zakup pergoli z ławeczką: 3szt + transport = 6000 zł
(zdjęcie poglądowe w załączniku)
6. Prace budowlane: roboty przygotowawcze, porządkowe ukształtowanie terenu w ogrodzie, wykopanie ziemi (z wywozem), wykonanie nawierzchni: warstwy drenażowej , filtrujacej, uszczelniającej: folia pcv, glina, ułożenie kamieni i otoczaków, montaż pergoli, donic deszczowych, stojaków, wykonanie naziemnej instalacji odprowadzającej wodę z dachu i rynny, rozprowadzenie podziemnej części instalacji nawadniania, montaż poidełek dla ptaków i owadów – 80000 zł
7. Nasadzenia: – 35000 zł
Dobór gatunkowy roślin zostanie przedstawiony wraz z projektem.
8. Tabliczki informacyjne -500 zł
Razem: 67400
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Stworzenie takiego systemu zapobiega skutkom intensywnych opadów oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia suszy glebowej - mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery. Ponadto - korzenie i kłącza hydrofitów oczyszczają wodę z zanieczyszczeń (metali ciężkich czy związków biogennych). Szacuję się, że ogród deszczowy wchłania o ponad 40% lepiej wodę niż zwykły trawnik. Nowe nasadzenia i zainstalowanie poidełek dla owadów i ptaków będzie wkładem mieszkańców osiedla w ochronę miejskiego ekosystemu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1.Projekt wykonawczy 10000
2. Gospodarka istniejącą zielenią 10000
3. Zakup Skrzyni/ pojemnika ogrodu deszczowego: 3 szt. 6000
4. Zakup i montaż poidełek i poidełka -fontany dla ptaków i owadów 2500
5. Zakup pergoli z ławeczką: 3szt 6000
6. Prace budowlane 80000
7. Nasadzenia 35000
8. Tabliczki informacyjne 500
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, bioróżnorodności oraz retencji wody opadowej, podniesienie walorów estetycznych terenu szkoły.

Modyfikacje

21.04.2022 14:32
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany