Akcja rozdawania odblasków – w szkołach i na ulicach

45
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • pomoc społeczna
 • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt przewiduje zakup odblasków oraz przekazanie ich dla uczniów klas 1-4 z warszawskich szkół podstawowych oraz dla dzieci z przedszkoli.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przedszkola i szkoły podstawowe (klasy 1-4) w Warszawie.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje zakup odblasków oraz przekazanie ich dla uczniów klas 1-4 z warszawskich szkół podstawowych oraz dla dzieci z przedszkoli.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup odblasków z logo miasta "Zakochaj się w Warszawie" i przekazanie ich dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów z klas 1-4 ze szkół podstawowych. Celem projektu jest lepsza widoczność dzieci po zachodzie słońca. Dzięki odblaskom dzieci będą lepiej widoczne na przejściach dla pieszych. Projekt zakłada zakup 100 000 odblasków
(w 349 przedszkolach - 46 786 dzieci, w 219 szkołach podstawowych klasy 1- 4 - ok. 66 200 uczniów). Łączna liczba dzieci, które uczęszczają do przedszkola i szkoły podstawowej to 112 986. Odblaski, które nie znajdą odbiorców w przedszkolach i szkołach należy umieścić w pojemniku przed szkołą lub przedszkolem, tak aby każdy chętny mógł je wziąć.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Uzasadnienie realizacji projektu
Elementy odblaskowe zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy ma obowiązek nosić jedynie poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale warto je nosić zawsze, kiedy po zmroku wychodzimy na ulice. Noszenie odblasków to propagowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym wśród najmłodszych.
Realizacja projektu dodatkowo doposaży dzieci w odblaski (zawieszki miękkie lub opaskę samozaciskową), które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego na terenie m.st. Warszawy.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
100 000 odblasków (zawieszki miękkie lub opaski samozaciskowe) x 2,00 zł = 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy ma obowiązek nosić elementy odblaskowe jedynie poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale warto je zakładać zawsze, kiedy po zmroku wychodzimy na ulicę.
Miasto stołeczne Warszawa przykłada szczególną uwagę na propagowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym wśród najmłodszych. Dzieci podczas zajęć prowadzonych przez strażników miejskich czy policjantów zdobywają wiedzę jak odblaski poprawiają widoczność nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas opadu deszczu. Dowiadują się jak ważne jest ich umieszczanie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Tak umieszczone odblaski są dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego m.st. Warszawa systematycznie edukuje dzieci o wpływie noszenia elementów odblaskowych m.in. poprzez różnego rodzaju kampanie tj. w komunikacji miejskiej, darmowe przekazywanie odblasków w szkołach, na festynach i podczas różnych akcji.
Realizacja projektu dodatkowo doposaży dzieci w odblaski, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego na terenie m.st. Warszawy.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Wola jest dobrze oświetloną dzielnicą. Na Wawrze są ulice tak nieoświetlone, że jest ciemno jak w średniowieczu, nie ma żadnych latarni po cały horyzont, światło pali się tylko w małych oknach bardzo odległych domów i trzeba wzdłuż jezdni chodzić z własną latarką. Obawiam się, że nie tylko na Wawrze jest taka dzicz w Warszawie. Wola to przy nim raj cywilizacyjny. Za moich czasów takie odblaski rozdawało nam w szkole PZU prowadząc pogadankę o bezpieczeństwie dla dzieci. Widziałam też odblaski jako nagrodę do batoników. Czasami dostawałam takie opaski odblaskowe jako gratis od sklepu internetowego albo od ubezpieczyciela OC samochodu, choć były mi niepotrzebne. Na allegro najtańsze są za 1,49 zł (plus koszty wysyłki). Wydaje mi się, że ich koszt jest tak niski, że dość skandalicznym byłoby gdyby rodziców nie było stać na takie. Myślę, że logo miasta nic nie pomoże na takim odblasku. Dzieciom może wydawać się nudne, że wszyscy mają takie same zamiast różnorodnych, kolorowych o różnych formach lub pasujących do gustu dziecka.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 00:42
 • NIEZWYKLE POTRZEBNY PROJEKT.

  nawet jeśli projekt uratuje kilkoro dzieci przed potrąceniem przez samochód lub przed śmiercią -- to warto!

  dzieci często są ubrane w ubrania 'praktyczne' dla rodziców -- czarne/ciemne, czyli niewidoczne dla kierowców.

  Rozdawaniu odblasków do przymocowania do plecaków/tornistrów czy kurtek powinny towarzyszyć instruktaże przyjazne dzieciom, co noszenie odblasków faktycznie daje. Może krótki przekonujący filmik, może jakiś skuteczny pokaz dostosowany do wieku dzieci? Biuro Edukacji lub Wydział Komunikacji Społecznej może przygotować z własnych funduszy, to byłoby bardzo skuteczne.

  Może byłby jakiś mały zespół odwiedzający szkoły w takiej profesjonalnej akcji?
  Obecnie zbyt mało zwraca się uwagi na tak ważną sprawę jak widoczność dzieci ...
  Mieszkaniec1869  20.06.2022 00:31
 • Jestem zdecydowanie na NIE. Projekty BO to powinna być inwestycja we wspólne dobro czy infrastrukturę a nie forma pomocy społecznej, do tego są inne instytucje.
  Rozdawanie za darmo to w większości przypadków masowe marnotrawienie środków, a odblaski pójdą w większości do śmieci. Z wszystkich rozdanych odblasków jedynie pojedynczy procent będzie w użytkowaniu. Reszta wyrzucanych odblasków to zanieczyszczanie środowiska o które walczymy pewnie w innym projekcie BO.
  Do tego nakład biurokratyczny całego BO (planowanie, przetarg na zakupy, rozliczenie, zakup, przepakowywanie i dystrybucja do szkół) i wyjdzie odblask po kilkadziesiąt złotych - bez sensu.
  Co to ma być - zorganizowane zakupy dla wybranych czy zorganizowane zanieczyszczenie środowiska?
  Odblaski są tanie, każdego rodzica na to stać aby kupić dziecku odblask jeśli tego potrzebuje - a potrzebuje w Warszawie tylko garstka, bo większość porusza się po mocno oświetlonym terenie. Część odzieży a także tornistrów, plecaków i toreb ma wszyte odblaski i nie trzeba żadnych dodatkowych wisiorków, po co to każdemu kupować
  Projekt zgłoszony na siłę
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 03:35
  • Jeśli choć jedno dziecko będzie lepiej widoczne dzięki tym odblaskom i uniknie wypadku, to już dlatego projekt okaże się słuszny.
   Wierzę oczywiście w to, że jak najwięcej dzieci skorzysta z projektu (biorąc pod uwagę, że w przedszkolach i szkołach podstawowych jest położony nacisk na edukację dotyczącą bezpieczeństwa na drodze również dzięki odblaskom).
   Mieszkaniec  21.06.2022 16:39 Autor projektu
 • Stwierdzenie "Jeśli choć jedno dziecko będzie lepiej widoczne dzięki tym odblaskom i uniknie wypadku, to już dlatego projekt okaże się słuszny" to jedynie gra na emocjach bez żadnej faktycznej analizy.
  Sama intuicja to za mało aby wydać 200 000 naszych pieniędzy, bo można je przeznaczyć na inny cel np. psychiatrę dziecięcego i dzięki temu uratować dziesiątki dzieci a nie jedno, a wiadomoe pieniędzy nie mamy nieskończenie dużo
  Pzdr
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 23:13
 • Napiszę to samo, co przy podobnym projekcie rok temu, który na szczęście nie został wybrany w głosowaniu.

  Z całym szacunkiem, ale za taką kwotę spokojnie można by pokusić się o rzeczywistą poprawę bezpieczeństwa pod przynajmniej paroma placówkami - dużo więcej wniesie wyniesione skrzyżowanie pod szkołą/przedszkolem czy zabezpieczone przejście dla pieszych przed nieprawidłowym postojem. Dodatkowo takie zmiany są trwałe oraz odnoszą skutek przez cały dzień.

  Z doświadczenia jako rodzic mogę powiedzieć, że już teraz moje dzieci dostają przy różnych okazjach sporo odblasków - w szkole i przedszkolu, jako nagrody w konkursach, przy szkoleniach, etc. i mamy ich wręcz nadmiar.
  Wojciech Zawiliński  28.06.2022 21:00
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany