Zielone i bezpieczne ulice Warszawy IV

74
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Kuba Czajkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 274 815 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest nasadzenie dużych drzew wraz ze zwiększeniem przestrzeni terenów zieleni w pasie drogowym na wskazanych ulicach Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice: 11 listopada, Jagiellońska, Solidarności, Lotaryńska, Indyjska, Zwycięzców, Emilii Plater, Rozbrat, Grochowska, Wiatraczna, Kłopotowskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest nasadzenie dużych drzew wraz ze zwiększeniem przestrzeni terenów zieleni w pasie drogowym na wskazanych ulicach Warszawy.
Opis projektu
Opis projektu
# 11 Listopada
rozpłytowanie miejsc gdzie teraz są donice + nasadzenia i wygrodzenia zieleni (takie jak na ulicy Szanajcy)

# Emilii Plater
odc. od Nowodrodzkiej do Wspólnej po zach. str. - między misami drzew można połączyć misy z zielenią ponieważ i tak stoi płot:
https://www.google.com/maps/@52.2267694,21.0063408,3a,60y,228.89h,87.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9qZzonZnNSnPF03kKr0KrQ!2e0!7i13312!8i6656

# Grochowska
Rozpłytowania i nowe nasadzenia na wysokości nr 302, 304 i 316 w okolicy ul. Weterynaryjnej oraz . W sumie ponad 400 m kwadratowych nowej powierzchni biologicznie czynnej, bez potrzeby likwidacji miejsc parkingowych.

# Jagiellońska
Rozpłytowanie i obsadzenie zielenią niską ponad 320 m kwadratowych nadmiarowych chodników. Dosadzenie brakujacych drzew w okolicy teatru Baj.

# Kłopotowskiego
Odcinek Sierakowskiego - Panieńska (200m): połączenie mis po stronie południowej. Około 200 m2 rozpłytowanego chodnika.
Skrzyżowanie Panieńskiej i Kłopotowskiego. Dosadzenie 1 drzewa na wysokości budynku nr 4 i rozpłytowanie 20 m2 pod zieleń – rośliny okrywowe.

# Lotaryńska i Indyjska
Posadzenia 25 sztuk drzew na istniejących powierzchniach zieleni w pasie drogowym ul.
Lotaryńskiej na odcinku od ul. Saskiej do ul. Brukselskiej i w pasie drogowym ul. Indyjskiej vis a vis nr od 9 do 17 (przy ogrodzeniu pralni).
Dodatkowo w pasie drogowym ul. Indyjskiej uporządkowanie terenu i założenie nowych trawników

# Rozbrat
odc. Przemysłowa - Górnośląska
w związku z przeniesieniem parkowania na jezdnię po przeniesieniu parkowania na jezdnię, połączyć misy oraz uzupełnić szpaler drzew połączenie mis, rozpłytowanie i nasadzenia bylin oraz roślin cebulowych
https://www.google.com/maps/@52.2255846,21.0343125,3a,75y,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sYbLIKcP8nm -J40wsI4ENzg!2e0!7i16384!8i8192

# aleja “Solidarności”.
Droga serwisowa. Według projektu z “na_prawy ulic”. Dosadzenie 11 drzew. Rozpłytowania między miejscami postojowymi (ok. 200m2) co wiąże się z likwidacją ok 9 miejsc parkingowych.

# rondo Wiatraczna
Chodnik po północnej stronie ronda Wiatraczna, w rejonie pawilonów usługowych i gastronomicznych.
Zabezpieczenie słupkami przed nielegalnym parkowaniem wzdłuż pawilonów i przy przystanku autobusowym.

# Zwycięzców
Wykonanie rozpłytowań i nowych nasadzeń na Zwycięskiej – róg Zakopiańskiej, róg Poselskiej, Krynickiej i Zakopiańskiej. W sumie 65 m kw nowych terenów zieleni oraz 4 drzewa.


PARAMETRY DRZEW:
+ obwód min. 30-35 cm
+ gatunki zgodnie z obowiązującymi na danej ulicy
+ wygrodzenia chroniące przez nielegalnym parkowaniem
+ podlewanie drzew w okresie letnim
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Walka ze skutkami kryzysu klimatycznego poprzez zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i zieleni - mała retencja, cień, filtrowanie powietrza, walka z hałasem.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
RAZEM: 1 274 815 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 274 815,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa estetyki przestrzeni miejskiej. Walka ze skutkami kryzysu klimatycznego poprzez zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i zieleni - mała retencja, cień, filtrowanie powietrza, walka z hałasem.

Modyfikacje

25.01.2022 23:53
Autor projektu
28.04.2022 15:07
Koordynator w Zarządzie Zieleni
29.04.2022 10:33
Koordynator w Zarządzie Zieleni
01.06.2022 09:50
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • # Rozbrat - przenieść parkowanie na jezdnię ?! Tamtędy jeżdżą autobusy. Rozumiem, że kierowca samochodu to nie człowiek i jego bezpieczeństwo nie jest ważne. Poza tym, to straszne zagraci ulicę, będzie jak na Jagiellonskiej gdzie stoi szpaler samochodów od Al. Solidarności do Zamoyskiego.
  Mieszkanka26115  26.01.2022 20:34
 • Wnoszę o odrzucenie tego projektu ze względów 1) formalnych - opis projektu wprowadza w błąd, jest niezgodny z tytułem/ nazwą projektu oraz jest niemerytoryczny (autor podaje w skróconym opisie, że celem projektu jest "nasadzenie dużych drzew wraz ze zwiększeniem przestrzeni terenów zieleni w pasie drogowym na wskazanych ulicach Warszawy oraz poprawa bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg", podczas gdy z opisów dotyczących poszczególnych lokalizacji jasno wynika, że autor walczy nie o zieleń, ekologię, ład przestrzenny czy bezpieczeństwo, ale de facto o likwidację miejsc parkingowych, pasów ruchu i inne utrudnienia dla transportu drogowego); 2) funkcjonalnych - nasadzenia dużych drzew w pasie drogowym są albo niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami, albo pogarszają widoczność i bezpieczeństwo uczestników ruchu (zatem zadeklarowany cel projektu jest w oczywistej sprzeczności z zaproponowanymi środkami) oraz 3) finansowych - gigantyczny łączny koszt, brak klarownego rozbicia na poszczególne lokalizacje/ podprojekty. Ponadto, jeżeli autor powołuje się na zapisy z mpzp, decyzje administracyjne itp., są to oczywiste przeciwskazania do realizacji jakichkolwiek zmian w takich lokalizacjach z BO, a nie np. w ramach procedowania konkretnych planów, decyzji, zaleceń itp.
  Mieszkaniec17695  09.02.2022 22:38
 • NIE dla projektu
  - Likwidowanie miejsc parkingowych dla uzyskania kilkuset m2 trawników to zły i niepotrzebny pomysł. Mieszkańcy tych ulic też mają prawo do posiadania samochodu i jego postawienia a miasto pozwala nawet bezpłatnie parkować po 1 samochodzie na lokal w strefach płatnego parkowania - zachowajmy to prawo nie i tak małej liczby imejsc postojowych. W obecnym wieku prawie każdy ma samochód a chciałby komuś innemu zlikwidować miejsca parkingowe a nie sobie - zacznijmy od siebie.
  - Podpowiem chodnik, po zlikwidowaniu miejsc parkingowych, wzdłuż Świętokrzyskiej to betonownia i nikt nie chodzi bo nie ma dokąd
  - Po co sadzić drogie duże drzewa, skoro można znacznie taniej posadzić małe a same wyrosną, także w tym projekcie ukryty jest wieloletni koszt podlewania drzew a miały to być projekty jednoroczne
  - Gdzie dla Wiatracznej jest coś o zieleni i drzewach : " # rondo Wiatraczna
  Chodnik po północnej stronie ronda Wiatraczna, w rejonie pawilonów usługowych i gastronomicznych. Zabezpieczenie słupkami przed nielegalnym parkowaniem wzdłuż pawilonów i przy przystanku autobusowym." - niezgodne z tytułem i opisem projektu - przemycenie kolejnej niechęci do samochodów - a do sklepu po świeże bułeczki to się chętnie chodzi , a już na dostawcę tych bułeczek stojącego przed sklepem to ze złością - ludzie ogarnijcie się.
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 11:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany