Lasy kieszonkowe dla całej Warszawy

93
Zgłoszony
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Anna Tomaszewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
6 060 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada stworzenie na terenie Warszawy tzw. „lasów kieszonkowych”.
Lasy kieszonkowe to niewielkie tereny zielone charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością wynikającą z odpowiedniego doboru gatunków (szybko rosnących) drzew i krzewów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie na terenie Warszawy tzw. „lasów kieszonkowych”.
Lasy kieszonkowe to niewielkie tereny zielone charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością wynikającą z odpowiedniego doboru gatunków (szybko rosnących) drzew i krzewów.
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie na terenie Warszawy tzw. „lasów kieszonkowych” oraz ich pielęgnację. Lasy kieszonkowe to niewielkie tereny zielone charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością, wynikającą z odpowiedniego doboru gatunków (szybko rosnących) drzew i krzewów. Tworzenie lasów kieszonkowych w miastach to dzisiaj w zasadzie konieczność. Odpowiedni, dostosowany do konkretnych warunków dobór szybko rosnących gatunków drzew i krzewów znacznie zwiększa bioróżnorodność danego obszaru oraz stanowi silne narzędzie w walce ze smogiem. Tego typu lasy powstają już w miastach wielu krajów; pierwszy w Polsce mikrolas powstał w tym roku w Poznaniu.
Do sadzenia angażowani byliby także mieszkańcy i mieszkanki poszczególnych dzielnic. Przy każdym mikrolesie montowane byłyby dwujęzyczne tablice informacyjne.
Pierwsze na świecie lasy kieszonkowe powstawały już w latach 70. Początkowo były wynikiem pracy japońskiego botanika dr Akira Miyawaki, który opracował naturalną metodę na regenerację gleby i odbudowanie rodzimych lasów. Szybko okazało się, że lasy kieszonkowe to doskonały sposób na zazielenienie miast i wsparcie ich bioróżnorodności.
„The Guardian” przekonuje, że lasy te rosną 10 razy szybciej niż inne. Są też 30 razy bardziej gęste i zapewniają 100 razy większą różnorodność biologiczną niż te sadzone tradycyjnie.
Sadzenie mikrolasów Miyawaki opiera się w znacznej mierze na znajomości lokalnej fauny i flory oraz na umiejętności odtworzenia ekosystemu zgodnego z naturalnym dla danej szerokości geograficznej. To botaniczno-ekologiczna sztuka kompozycji – lasy kieszonkowe mają być bowiem możliwe do “upakowania” na bardzo niewielkiej przestrzeni. Większość z nich ma dzisiaj 200-250 m2, czyli mniej więcej wielkość kortu tenisowego. Niektórzy pomysł japońskiego doktora implementują nawet na 6m2 przydomowego ogródka.
Źródła i więcej informacji:
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27833079,pierwszy-miejski-las-kieszonkowy-w-polsce-rosnie-juz-w-poznaniu.html
https://smoglab.pl/miasta-zaczynaja-robic-lasy-kieszonkowe-prasa-i-internauci-zachwyceni/
https://ecoreactor.org/lasy-kieszonkowe/
https://uwi.com.pl/blog/zielone-miasto-poznan-pierwszy-miejski-las-kieszonkowy-w-polsce-juz-rosnie/
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tworzenie lasów kieszonkowych w miastach to dzisiaj w zasadzie konieczność. Odpowiedni, dostosowany do konkretnych warunków dobór szybko rosnących gatunków drzew i krzewów znacznie zwiększa bioróżnorodność danego obszaru oraz stanowi silne narzędzie w walce ze smogiem.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
6 060 000,00 zł

Modyfikacje

02.12.2021 18:43
Autor projektu
02.12.2021 19:01
Autor projektu
03.12.2021 09:41
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Wawer? Białołęka - nie sa dość zielone, z prawdziwymi lasami?
    Mieszkanka26115  14.01.2022 09:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany