Zielone i doświetlone ulice, czyli przywracamy stylowe latarnie na ulicach Śródmieścia

128
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Maciej Janas
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
354 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada wymianę zniszczonych i wysłużonych latarni ulicznych w Śródmieściu tuż przy Krakowskim Przedmieściu (w historycznym sąsiedztwie Traktu Królewskiego) na nowe, energooszczędne i ekologiczne stylizowane latarnie np. typu „Pastorał Warszawski”, wzór zostanie uzgodniony z MWKZ Jest to zgodne z zieloną i energooszczędną rewolucją jaka dokonuje się w europejskich metropoliach i przygotowuje stolicę do wyzwań XXI wieku.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
plac Osterwy, ul. Bartoszewicza oraz fragment ulicy Kopernika
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wymianę zniszczonych i wysłużonych latarni ulicznych w Śródmieściu tuż przy Krakowskim Przedmieściu (w historycznym sąsiedztwie Traktu Królewskiego) na nowe, energooszczędne i ekologiczne stylizowane latarnie np. typu „Pastorał Warszawski”, wzór zostanie uzgodniony z MWKZ Jest to zgodne z zieloną i energooszczędną rewolucją jaka dokonuje się w europejskich metropoliach i przygotowuje stolicę do wyzwań XXI wieku.
Opis projektu
Modernizacja oświetlenia to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności w zużyciu prądu i korzyści dla środowiska. Nowoczesne oprawy ledowe dają możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu mniejsza ilość opraw pozwala uzyskać zdecydowanie lepszą jakość oświetlenia. Taka zmiana przynosi oszczędność w zużyciu prądu na poziomie niemal 70 proc., na czym zyskuje budżet miasta i środowisko. Jeśli dodamy do tego fakt, że w niektórych rejonach Śródmieścia Warszawy straszą betonowe, przypominające sowieckie czasy lampy pożerające duże ilości prądu, to oczywistym staje się konieczność wymiany oświetlenia. Zmiana oświetlenia daje też szanse na przywrócenie historycznej świetności i szyku w Śródmieściu, dzięki zastosowaniu lamp typu np. pastorał warszawski.

W tegorocznej edycji proponujemy wymianę latarni przy placu Osterwy i ulicy Bartoszewicza (historycznie Aleja na Skarpie), która jest ulicą łączącą Trakt Królewski ze skarpą warszawską i Powiślem. Przy ul. Bartoszewicza znajdują się unikalne przedwojenne kamienice mieszkalne – perły warszawskiego modernizmu: pod numerem 1 niedawno odremontowana kamienica projektu Juliusza Żórawskiego z charakterystyczną przeszkoloną ścianą oraz op-artową mozaiką w hallu wejściowym, pod numerem 1A narożna kamienica - również w ostatnim czasie pieczołowicie odrestaurowana - wzniesiona wg projektu Lucjana Korngolda, pod adresem Sewerynków 4 (na rogu z ul. Bartoszewicza) górujący majestatycznie nad skarpą, luksusowy „drapacz chmur”, projektu Ludwika Paradistala.

Pomimo swojej centralnej lokalizacji na mapie Warszawy, niepowtarzalnej zabudowy, przyciągającej liczne grupy turystów oraz miłośników architektury, obecny stan ulicy Bartoszewicza pozostawia wiele do życzenia.

Co więcej, po zmroku ulica staje się niebezpieczna a okoliczne budynki notorycznie padają ofiarą aktów wandalizmu. Stare, wysłużone sodowe lampy nie zapewniają odpowiedniego oświetlenia ulicy.

Ulica znajduje się w zabytkowej części Warszawy, której układ urbanistyczny nie został znacznie zmieniony po wojnie. Dlatego stare latarnie powinny ustąpić miejsca eleganckim i energooszczędnym latarniom typu np. „Pastorał Warszawski”, które doskonale wpiszą się w otoczenie budując klimat przedwojennej Warszawy. Nowe, stylizowane lampy podkreślą walory unikatowych, modernistycznych kamienic.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki projektowi „Rozświetlamy i oszczędzamy, czyli zielona i energooszczędna rewolucja dla Śródmieścia. Stylowe latarnie wracają do Śródmieścia” uda się:
- radykalnie zmniejszyć zużycie prądu i obniżyć rachunki
- ograniczyć ślad węglowy;
- przywrócić historyczną świetność placu Osterwy i okolicznych ulic;
- zwiększyć poziom bezpieczeństwa w okolicy, poprzez doświetlenie ciemniej ulicy
- poprawić estetykę ulicy,
- uczynić ulicę bardziej przyjazną dla turystów,

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie dokumentacji projektowej z uzgodnieniami 30 000 zł
- realizacja 18 latarni x 18 000 zł/szt. = 324 000 zł
RAZEM 354 000 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
354 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wymiana oświetlenia na ulicy Bartoszewicza i części ulicy Kopernika jest konieczne z uwagi na jego stan techniczny. Latarnie są stare i obecnie mało wydajne. Zaproponowana ich wymiana będzie korzystna dla poprawy estetyki przestrzeni publicznej i bezpieczeństwa. Negatywna opinia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczyła wskazanego typu latarni pastorału warszawski, zatem forma latarni pozostanie do uzgodnienia.

Modyfikacje

25.01.2022 23:36
Autor projektu
27.04.2022 14:21
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
28.04.2022 09:24
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo fajny pomysł i inicjatywa!
  Piotr Jakubiak  09.01.2022 19:16
 • Super projekt! Latarnie na ulicy Bartoszewicza od dawna wymagają pilnej wymiany. Trochę wstyd, że w centrum miasta - przy samym Trakcie Królewskim - ostały się stare, rozpadające się betonowe latarnie pamiętające czasy słusznie minione. Czas najwyższy, aby przywrócić tej części Warszawy jej przedwojenny blask.
  Łukasz Olszewski  10.01.2022 14:36
 • Świetny pomysł!
  Mieszkaniec29860  25.01.2022 11:25
 • Przy okazji projekt powinien być rozszerzony o montaż Pastorałów Warszawskich 1928 r. na ul. Foksal z oprawami LED np. typu OP-63 Varschevia, Varsovie Midi, Eger Midi, 04B Aries.
  Mieszkaniec12550  26.01.2022 21:49
 • Popieram!
  Ryjoowka z Warszawy  03.03.2022 13:48
 • Pamiętam z dzieciństwa latarnie gazowe na Bartoszewicza, może to właściwa forma.
  Mieszkaniec32020  28.06.2022 14:29
 • Świetny pomysł, należy przywrócić Warszawie przedwojenny sznyt!
  Mieszkanka32485  30.06.2022 20:33
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany