Bezpieczne i komfortowe przejście przez pl. Narutowicza

779
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Michał Horoszko
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ma na celu wyznaczenie przejścia dla pieszych w północnej części pl. Narutowicza, pomiędzy budynkami Grójecka 34 („Carrefour”) oraz Grójecka 35 („Cafe Nero”). Wielu przechodniów skraca sobie w tym miejscu drogę przechodząc w miejscu niedozwolonym, co naraża ich na niebezpieczeństwo.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Grójecka 34 i 35/Plac. Narutowicza
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu wyznaczenie przejścia dla pieszych w północnej części pl. Narutowicza, pomiędzy budynkami Grójecka 34 („Carrefour”) oraz Grójecka 35 („Cafe Nero”). Wielu przechodniów skraca sobie w tym miejscu drogę przechodząc w miejscu niedozwolonym, co naraża ich na niebezpieczeństwo.
Opis projektu
Projekt zakłada wyznaczenie przejścia dla pieszych przez ul. Grójecką pomiędzy budynkami Grójecka 34 („Carrefour”) a Grójecka 35 („Cafe Nero”). Długość przejścia wyniesie ok. 30 m.
W ramach projektu nie będzie potrzeby przebudowania krawężników chodników, ponieważ już obecnie są one obniżone do poziomu jezdni. Konieczne będzie obniżenie krawężników przy torowisku.
Nie będzie potrzeby instalowania nowej sygnalizacji świetlnej dla samochodów przed przejściem w części wschodniej ul. Grójeckiej (jezdnia w kierunku centrum). Samochody jadące w tym kierunku zatrzymują się już na światłach na pl. Narutowicza, przed istniejącymi obecnie pasami.
Niezbędna będzie natomiast zmiana organizacji ruchu poprzez przesunięcie przed nowe przejście dla pieszych istniejącej sygnalizacji świetlnej dla samochodów i tramwajów po zachodniej stronie ul. Grójeckiej (jezdnia w kierunku Okęcia). Projekt zakłada też instalację sygnalizacji świetlnej dla pieszych po obu stronach przejścia.
Na szerokości nowego przejścia niezbędne będzie położenie nawierzchni utwardzonej na torowisku tramwajowym.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wielu przechodniów skraca sobie przejście na drugą stronę ul. Grójeckiej w miejscu, w którym nie ma obecnie przejścia dla pieszych.
Aby legalnie przejść na drugą stronę ul. Grójeckiej idąc z północnej pierzei pl. Narutowicza (na wysokości budynku Grójecka 35 i ”Cafe Nero”) lub pokonując ten odcinek z drugiej strony (spod sklepu Carrefour) – należy pokonać trzy przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Znacznie wydłuża to drogę. Podczas gdy długość bezpośredniego przejścia ul. Grójeckiej na wysokości budynków o nr 34 i 35 wynosi ok. 30 m, to droga okrężna ma już długość 116 metrów. Nie jest też możliwe pokonanie trzech przejść na jednej „fali” zielonego światła, co dodatkowo wydłuża czas przedostania się na drugą stronę ulicy Grójeckiej.
Warunki te stanową naturalną zachętę dla przechodniów, szczególnie dla mieszkańców chcących jedynie „wyskoczyć” do sklepu na druga stronę ulicy. Brak przejścia dla pieszych w tym miejscu istotnie naraża jednak osoby skracające sobie drogę na zagrożenie potrąceniem przez samochody lub tramwaje.
Obecne rozwiązanie komunikacyjne jest dyskryminujące dla pieszych, w tym szczególnie dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Trasa ta jest natomiast popularna ponieważ po obu stronach ulicy znajdują się obiekty często odwiedzane przez przechodniów, m.in. sklep Carrefour oraz Cafe Nero.
Niedaleko proponowanego w niniejszym projekcie przejścia dla pieszych, przy ul. Grójeckiej 33 znajduje się również przystanek autobusowy Plac Narutowicza 01 (jezdnia w kierunku Centrum). Aktualna okrężna trasa do przystanku zachęca do przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym osoby chcące od strony Grójeckiej 34 (Carrefour) przedostać się na drugą stronę ulicy.
Dlatego też dla poprawy bezpieczeństwa na placu Narutowicza oraz ułatwienia przemieszczania się pieszym niezbędne jest wyznaczenie przejścia dla pieszych na linii pomiędzy budynkiem Grójecka 35 i Grójecka 34.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Realizacja przejścia dla pieszych w północnej części pl. Narutowicza wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 7 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 3 do kilkunastu miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2023 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2023 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego. Ponadto, przebudowa pl. Narutowicza jest w trakcie projektowania przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany