Nowości wydawnicze i gry dla Biblioteki

148
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Aleksandra Olesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
98 800 zł
Kategoria
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego o nowości wydawnicze z różnych dziedzin. Projekt przewiduje także zakup książek w postaci e-book’ów i audiobook’ów a także zakup kodów dostępu do platform czytelniczych, które będą wydawane czytelnikom biblioteki. Ponadto projekt zakłada kontynuację "Wypożyczalni zabawek", w ramach której można wypożyczać do domu gry i zabawki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – wszystkie placówki:
Oddział „Czechowice” – ul. Plutonu AK „Torpedy” 47,
Filia „Niedźwiadek” – ul. Keniga 14,
Filia „Skorosze” – ul. Dzieci Warszawy 27a,
Filia „Gołąbki” – ul. Czerwona Droga 6
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego o nowości wydawnicze z różnych dziedzin. Projekt przewiduje także zakup książek w postaci e-book’ów i audiobook’ów a także zakup kodów dostępu do platform czytelniczych, które będą wydawane czytelnikom biblioteki. Ponadto projekt zakłada kontynuację "Wypożyczalni zabawek", w ramach której można wypożyczać do domu gry i zabawki.
Opis projektu
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus posiada 20 tyś czytelników a jej podstawowym zadaniem jest promowanie wiedzy i czytelnictwa poprzez książki. By w pełni realizować te zadania i spełniać oczekiwania lokalnej społeczności konieczne jest zwiększenie zakupów książek i publikacji udostępnianych czytelnikom w nowych, bardziej atrakcyjnych formach np. poprzez e-booki.
Celem projektu jest zakup nowości czytelniczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, poszerzających wiedzę i horyzonty co jest bardzo ważne na każdym etapie życia Projekt przewiduje uzupełnienie i wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego o nowości wydawnicze z różnych dziedzin: literaturę piękną, obyczajową, fantastyczną i science-fiction, historyczne, kryminały i thrillery, romanse, biografie i wspomnienia, publicystykę, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz popularno-naukową, a także o książki z powiększoną czcionką. Projekt ten skierowany jest do szerokiego grona odbiorców - czytelników, a zwłaszcza do rodzin z dziećmi oraz młodzieży, studentów, osób starszych, a także do osób niepełnosprawnych, w tym słabowidzących. Ponadto Celem projektu jest umożliwienie wypożyczania zabawek edukacyjnych osobom zainteresowanym aktywnym spędzaniem czasu z dziećmi. Dzieci są otoczone mnóstwem jednorazowych, chwilowych i niezbyt rozwijających zabawek. Dorośli niechętnie bawią się z dziećmi tymi zabawkami. Ten projekt ma na celu wspólną i ciekawą dla obu stron zabawę. Beneficjentami projektu mogą być dzieci: rodzeństwo, koledzy/koleżanki, ale i rodzice, dziadkowie, sąsiedzi, wychowawczynie/wcy w przedszkolach/szkole. Ważne jest, żeby dostrzec potrzeby starszych dzieci, powyżej 10 lat, które również potrzebują zabawy, ale już bardziej inspirującej.
Powiększenie księgozbioru przyciągnie nowych czytelników i zapewni im ciekawszą ofertę kulturalną.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 98 800zł
Zakup nowości wydawniczych: 30 000zł
Zakup gier zabawek edukacyjnych dla czterech placówek: 4 x 10 000zł = 40 000zł
Zakup kodów dla czytelników = 28 800 zł.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Trzy filie Biblioteki poza jedną dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i matek z wózkami.
Jedna filia - Filii "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy ani podjazdów dla osób z niepełnosprawnością
Uzasadnienie realizacji projektu
Zakup nowości wzbogaci i uatrakcyjni ofertę wszystkich placówek Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, pozwoli mieszkańcom na skorzystanie z większej liczby nowości wydawniczych, zgodnie ze standardami jakich oczekuje się od współczesnych bibliotek. Wpłynie na większe zainteresowanie jej zbiorami, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na rozwój osobisty jej mieszkańców. Powiększenie księgozbioru przyciągnie nowych czytelników i zapewni im ciekawszą ofertę kulturalną. Projekt ma na celu dostarczyć czytelnikowi niezapomnianych wrażeń i umożliwić skorzystanie z najnowszych pozycji książkowych. Dzielnicę zamieszkuje dużo rodzin z dziećmi. Niewielu dorosłych jest w stanie czy umie bawić się aktywnie z dziećmi. Gdyby mieli możliwość pogłówkowania nad gra/łamigłówką, konstruowania z zaawansowanych klocków, zbudowania czegoś wspólnie z dziećmi np. proste roboty, korzyści byłyby duże dla obu stron. Projekt ten odpowiada na potrzebę kreatywnego i interesującego spędzania czasu równocześnie dla dzieci i dorosłych.
Dodatkowym atutem projektu jest zakup ebook’ów, które doją możliwość dopasowania wielkości czcionki (na czytniku, smartfonie, tablecie lub komputerze) do indywidualnych potrzeb. Jeżeli wyrazy są za małe, można je łatwo powiększyć. Wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach. Jest to zaleta, którą docenią osoby starsze oraz mające problemy ze wzrokiem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
98800 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
98 800,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wzbogacenie księgozbioru biblioteki. Szeroki dostęp do nowości wydawniczych dla wszystkich mieszkańców.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany