Tężnia solankowa na Stokłosach

1046
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Piotr Ciara
Współautorzy Paweł Lenarczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
450 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
W ramach projektu powstanie ogólnodostępna tężnia solankowa wraz z ławkami. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat. Tężnia będzie też nawiązywać swoim prozdrowotnym charakterem do lokalizacji w sąsiedztwie przychodni.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Południowa część terenu zieleni przy Przychodni na ul. Zamiany 13
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka ewidencyjna nr 9 z obrębu 11009
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu powstanie ogólnodostępna tężnia solankowa wraz z ławkami. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat. Tężnia będzie też nawiązywać swoim prozdrowotnym charakterem do lokalizacji w sąsiedztwie przychodni.
Opis projektu
Tężnia będzie konstrukcją zbudowaną z drewna sosnowego, wypełnienia tarninowego oraz z urządzeń i armatury do pompowania solanki. Na ułożone w oparciu o drewnianą konstrukcję gałązki tarninowe za pomocą systemu pomp podawany będzie nasycony roztwór soli z górnej strefy konstrukcji. Rozprowadzona rurkami solanka będzie spływała swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar zgromadzi się w betonowym korycie zbiorczym umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu wytwarzając w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol.

Tężnia może być usadowiona na rzucie prostokątnym lub okrągłym.

Wokół tężni zostanie rozstawionych min. 12 ławek. Teren wokół tężni zostanie utwardzony (nawierzchnia przepuszczalna, mineralna). Tężnia może zostać wygrodzona gęstym żywopłotem z dwoma zaprojektowanymi wejściami (furtka, brama do obsługi technicznej) – jednak dopuszcza się realizację bez bezpośredniego grodzenia tężni ze względu na fakt, że cały teren zieleni przy przychodni jest wygrodzony.

Tężnia będzie wzorowana na Tężni „Maciejka” usytuowanej w Parku im. Jana Pawła II. Tężnia będzie działać jako obiekt ogólnodostępny w okresie wiosna-lato-jesień.

W ramach projektu powstanie również ogólnodostępne wejście od strony bloków przy ul Zamiany 11 i 13: furtka i ciąg pieszy z nawierzchni mineralnej. Dopuszcza się, aby furtka była zamykana poza godzinami działania tężni.

Tężnia jest proponowana na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania. Działka, na której miałaby powstać jest poznaczona na usługi zdrowia, ale dopuszczona jest również realizacja obiektów małej architektury oraz urządzeń rekreacyjnych.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w odległości ok. 15-20 metrów od proponowanej lokalizacji przebiega infrastruktura wodociągowa.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych.
Powstały aerozol charakteryzuje się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz przez skórę. Wokół tężni generowany jest specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Powstaje on wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, sprzyjające również hydrojonizacji.
Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego wyczerpania.
Wilgotne, zmineralizowane powietrze również pozytywnie działa na cerę. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost naturalnej odporności organizmu.
Aerozol generowany przez tężnie obdarzony jest ładunkiem ujemnym który działa bakteriobójczo. Mikroklimat tworzony przez te urządzenia jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej.
Z tężni mogą także korzystać dzieci bez ograniczeń wiekowych, kobiety ciężarne, czy też osoby z chorobami układu oddechowego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt jest niezgodny z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu na którym zaproponowana została realizacja projektu. Plan zawiera zapis zakazujący "powstawania podziemnych obiektów kubaturowych", a takim obiektem będzie zbiornik na solankę.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Piotrze, a nie lepiej tężnie solną, suchą?
  Zastanawiałeś się?

  Tężnia solankowa też jest super pomysłem, życzę Ci powodzenia.
  Krzysztof Olędzki  25.01.2022 23:31
  • Krzysztofie,
   bardzo dziękuję za pozytywne słowo!
   Tężnia solna sucha jest niewątpliwie pomysłem godnym rozważenia, ale w bieżącej edycji już nie jestem w stanie złożyć kolejnego projektu.

   W kolejnej X-tej edycji Budżetu Obywatelskiego spróbuję wrócić do tego pomysłu, ale to na spokojnie.
   W każdym razie dziękuję za wskazówkę.
   No i również trzymam kciuki za twoje projekty.
   Piotr Ciara  29.01.2022 01:47 Autor projektu
  • Tężnia solankowa jest wylęgarnią grzybów i bakterii. Przecież sól nie paruje. Jakie ma działanie parująca woda? Tężnia solna może działać przez cały rok. Nawet w zimie
   Mieszkaniec3114  04.02.2022 23:32
  • @Mieszkaniec3114
   Sól de facto nie paruje ale tężnia generuje aerozol ją zawierający. Nieprawdą również jest że tej klasy obiekty stanowią wylęgarnię grzybów i bakterii a jeżeli sądzi Pan inaczej, proszę zaprezentować rezultaty rzetelnych badań w tym zakresie. Według mojej wiedzy wręcz przeciwnie: środowisko soli nasyconej uniemożliwia ich rozwój.
   Tężnia solna niestety nie może działać cały rok, bo przy silniejszych mrozach istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia krzepnięcia wody w magistrali rozprowadzającej.
   Tak więc Pana wiedza na temat funkcjonowania tężni jest zerowa (delikatnie rzecz ujmując) i tym co Pan napisał uprawia Pan dyletanctwo.
   Zatem wzywam Pana do zaniechania publicznego posługiwania się klamstwem a dopóki Pan nie zamieści sprostowania, otwartym tekstem stwierdzam że Pan kłamie.
   Proszę się także przedstawić z imienia i nazwiska.
   Piotr Ciara  05.02.2022 19:18 Autor projektu
 • Mieszkam w północnej części dzielnicy i jestem pozytywnie zaskoczony, że znalazła się osoba która zaproponowała nam tężnię również w naszej okolicy.
  Bardzo pozytywny prozdrowotny pomysł a wartością dodaną jest to, że znajdzie się ona w pobliżu przychodni.
  Będziemy głosować całą rodziną, do czego również i Państwa gorąco namawiam!
  No i kibicuję za powodzenie!
  Marek Mokrzycki  29.01.2022 02:04
 • To zależy czy nie ma bardziej potrzebnych projektów. W głosowaniu straż pożarna oraz szpitalne oddziały ratunkowe proszą o pomoc głosujących, a w poprzednich latach takie projekty przegrywały. Na podstawie doświadczenia domyślam się, że skoro nas proszą, to ich przełożeni im odmawiają, co może odbić się źle na losie mieszkańców... Bardzo proszę wszystkich o zastanowienie się nad oddaniem głosów.

  Mam też pytanie dlaczego poziom jest ogólnomiejski a nie dzielnicowy? Przecież z chodników w różnych dzielnicach mogą korzystać też mieszkańcy innych, tak samo jak z zasobów bibliotek dzielnicowych albo parków i ławek. Każdy może założyć w nich kartę. W takich przypadkach poziom projektu jest dzielnicowy a nie ogólnomiejski. Tak samo zdaje się jest tutaj.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 19:51
  • Szanowna Pani,

   dziękuję za komentarz i refleksje na temat projektu mojego autorstwa.
   Jak najbardziej pełna zgoda z mojej strony że pomysły tyczące się wyszczególnionych przez Panią instytucji są z założenia ważne i potrzebne. Głęboko wierzę iż tamte projekty również wygrają i osiągną status realizacji. Jednak w ramach Budżetu Obywatelskiego powinno być miejsce na pomysł taki jak ten, tym bardziej że ma on obiektywnie prozdrowotny charakter:)
   Natomiast odnośnie wspomnianych przez Panią Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, zracjonalizujmy ale Państwo i Samorządy powinny w 105 procentach zaspokoić ich zapotrzebowanie i nie jestem tutaj do końca przekonany czy aby na pewno Budżet Obywatelski stanowi odpowiednią ku temu instytucję by "łatać" ich deficyty w sprzęcie, stanowiące konsekwencję indolencji Państwa;)

   Odnośnie zmiany statusu projektu z dzielnicowego na ogólnowarszawski, w pełni przychylam się do Pani wątpliwości gdyż również nie jestem z tej decyzji zadowolony.
   Według jednostki merytorycznej dokonującej opiniowania mojego projektu, została ona podyktowana przynależnością terenu lokalizacji pomysłu do placówki opieki zdrowotnej, a zatem instytucji zarządzanej przez Państwo, nie znajdującej się w gestii Dzielnicy.
   Piotr Ciara  27.03.2022 17:56 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany