Koci domek na Sadybie

286
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Paulina Moszczynska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
30 000 zł
Kategoria
 • pomoc kotom wolno żyjącym
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest sfinansowanie zakupu czterech dużych domków dla bezdomnych, wolno żyjących kotów z okolic jeziorka Czerniakowskiego, każdy mieszczący po 6 kotów na udostępnionym i zasadzonym terenie przez Urząd Dzielnicy Mokotów i Urząd Zieleni, oraz postawienia estetycznego ogrodzenia wraz z furtką i zadaszeniem oraz monitoringiem wokół domków.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
skwer na rogu ulic Koronowskiej i Zakręt, Sadyba, Mokotów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren sąsiadujący z działkę i domem komunalnym, są na nim zrobione w celu postawienia domków dla kotów nasadzenia
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest sfinansowanie zakupu czterech dużych domków dla bezdomnych, wolno żyjących kotów z okolic jeziorka Czerniakowskiego, każdy mieszczący po 6 kotów na udostępnionym i zasadzonym terenie przez Urząd Dzielnicy Mokotów i Urząd Zieleni, oraz postawienia estetycznego ogrodzenia wraz z furtką i zadaszeniem oraz monitoringiem wokół domków.
Opis projektu
W związku z koniecznością zapewnienia schronienia bezdomnym kotom wolno żyjącym na terenie Sadyby istnieje konieczność zbudowania dla nich domków, które uchronią je przed zimnem i deszczem. Dlatego też zgłaszam projekt zakupu trzech domków mieszczących po 6 kotów - firmy Flotex lub podobne (wyselekcjonowanej pod względem wielkości i jakości wykonanych domków, u której dzięki zaangażowaniu mieszkańców Sadyby w zbiórkę zorganizowaną na moją prośbę przez Fundację Bojkot zdołano już zakupić taki domek i postawić go na terenie działki karmicielki) oraz ogrodzenia ich na udostępnionym nam terenie - na skwerku przy skrzyżowaniu ulicy Goraszewskiej z ulicą Zakręt. Teren ten został nam udostępniony pisemnie i obsadzony krzewami przez Wydział Zieleni. Z uwagi na dużą ilość psów wyprowadzanych na spacery w tej okolicy oraz plażowiczów w okresie letnim uważamy, że teren z domkami należy ogrodzić, zainstalować kamerki, zabezpieczając w ten sposób zarówno koty, jak i same domki. Wielu mieszkańców Sadyby angażuje się w pomoc bezdomnym zwierzętom, nie mają jednak możliwości zapewnienia im takich bezpiecznych schronień na własną rękę. Robimy co w naszej mocy, żeby wspólnymi siłami i korzystając z pomocy nielicznych sprawnie działających i chętnych do pomocy sadybiańskim kotom fundacji, poprawić los naszych lokalnych bezdomniaków. Z własnych pieniędzy kupujemy dla nich jedzenie . Staramy się też, z pomocą talonów z Urzędu Miasta, kastrować i sterylizować koty. Nie zmienia to jednak faktu, że ich populacja zdążyła się już znacznie rozrosnąć. Kochamy nasze sadybiańskie koty, które nawet wśród sezonowych plażowiczów i "morsów" stały się już niejako lokalną atrakcją. Jednak mimo naszych codziennych starań i chęci wybudowanie dla nich odpowiedniej ilości bezpiecznych kryjówek przed światem zewnętrznym jest poza naszym zasięgiem. Dlatego właśnie zgłaszamy ten projekt i bardzo liczymy na pomoc miasta w tej sprawie.
Projektowanie uniwersalne
Brak odpowiedzi
Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie Sadyby żyje wiele bezdomnych kotów które świetnie radzą sobie jako koty wolno żyjące, jednak potrzebne jest im schronienie przed mrozem, zimnem i deszczem. Jest wiele karmicieli prywatnych i Panie karmicielki posiadające uprawnienia z Urzędu Miasta, brakuje jednak lokum - schronienia dla kotów, które błąkają się w okresie jesienno- zimowym szukając schronienia. Są także koty które straciły schronienie po śmierci swojej karmicielki i one także potrzebują schronienia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
30000.00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
30 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wskazany teren przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako zabudowa jednorodzinna. Ponadto proponowane miejsce jak i praktycznie cały teren Sadyby znajduje się w granicach zespołu urbanistycznego i budowlanego dawnego "Miasta-Ogrodu Czerniaków", zwanego też "Miastem-Ogrodem Sadyba" wpisanego do rejestru zabytków decyzją z dnia 02.12.1993 r. pod numerem 1559-A. Uniemożliwia to realizację tego typu projektu - opinia Stołecznego Biura Konserwatora Zabytków. Brak jest możliwości wskazania innych, alternatywnych lokalizacji dla kociego azylu w sąsiedztwie ulic Zakręt/Koronowska. Wynika to z faktu braku dostępnego terenu, obecności rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie oraz wszechobecnego występowania obszaru objętego ochroną konserwatorską Miasta-Ogrodu Sadyba.

Modyfikacje

19.01.2022 10:10
Autor projektu
14.04.2022 09:15
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów
21.04.2022 10:40
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów
27.04.2022 14:30
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł, rozszerzyłbym o całą dzielnicę, na której kiedyś widywało się wiele kotów (które sam dokarmiałem) a niestety po różnych remontach piwnic i zainstalowaniu w okienkach siatek zniknęły kocięta z naszych podwórek.
  Zadbajmy o naszych braci mniejszych.
  Mieszkaniec26642  26.01.2022 23:32
 • Popieram projekt całym sercem. Świetny pomysł możliwy do realizacji stosunkowo niewielkim kosztem a z jakim pożytkiem dla zwierzaków. Kotów na Sadybie faktycznie nie brakuje, mieszkańcy bardzo o nie dbają, ale sami nie dadzą rady zrobić tyle, co z pomocą miasta. Trzymam mocno kciuki za realizację projektu
  Zofia
  Mieszkanka30092  27.01.2022 12:26
 • Bardzo dobra inicjatywa, razem z moją rodziną dokarmiamy już od wielu lat stale około ośmiu tzw. "polnych kotów", ale nie możemy im zapewnić ochrony przed zimnem i deszczem. Proponuję włączyć do akcji służby weterynaryjne, które mogłyby zająć się szczepieniem i sterylizacją. Wojciech.
  Mieszkaniec30110  28.01.2022 09:30
 • Wspaniały pomysł!!! Brawa dla autora za to, że pomyślał o bezdomnych kotkach! :-)
  Szkoda, że zaopiniowany negatywnie...
  Może udałoby się znaleźć miejsce alternatywne? To byłoby z wielką korzyścią dla kotów!
  Mieszkanka30667  08.06.2022 22:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany