Cykl nietypowych spacerów z przewodnikiem po starej Sadybie z zapisem prelekcji

963
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon D
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
13 120 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 623 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Sześć spacerów z przewodnikiem po Mieście Ogrodzie Sadyba, przedwojennym osiedlu wpisanym do rejestru zabytków. Każdy spacer poruszy inny, mało znany aspekt osiedla – wykopaliska archeologiczne, osadę spółdzielni Społem, tajne drukarnie, Żydów na Sadybie podczas okupacji, Sadybę w filmie, Ogrody Czerniakowskie. Spacery będą nagrywane, a ich pisemny zapis udostępniony w Internecie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
12.02.2018 16:14
W ramach projektu od kwietnia do października 2017 r. odbyło się 6 spacerów z przewodnikiem po Starej Sadybie. Wycieczki były sprowadzone przez Fundację Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Na bazie spacerów powstały teksty dot. historii Sadyby, m.in. "Tajne drukarnie na Sadybie" czy "Wykopaliska archeologiczne na Sadybie". Wszystkie publikacje znajdziecie na stronie: http://www.mokotow.waw.pl/strona-2284-historyczne_spacery_po_sadybie.html
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Kultury dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon D
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice i nr / Rejon ulic – rejon ograniczony ulicami Jeziorna, Sobieskiego, Nałęczowska, św. Bonifacego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Rejon ten jest wpisany do rejestru zabytków jako Miasto Ogród Sadyba
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Sześć spacerów z przewodnikiem po Mieście Ogrodzie Sadyba, przedwojennym osiedlu wpisanym do rejestru zabytków. Każdy spacer poruszy inny, mało znany aspekt osiedla – wykopaliska archeologiczne, osadę spółdzielni Społem, tajne drukarnie, Żydów na Sadybie podczas okupacji, Sadybę w filmie, Ogrody Czerniakowskie. Spacery będą nagrywane, a ich pisemny zapis udostępniony w Internecie.
Opis projektu
Miasto Ogród Sadyba – jako osiedle na peryferiach miasta – długo pozostawało białą plamą w historii Warszawy. Dopiero od kilku lat pojawiają się na jego temat pierwsze książki i opracowania naukowe. Spacery z przewodnikiem, realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego, wydają się być dobrym sposobem na to, by upowszechnić tę zebraną już, choć wciąż mało znaną, wiedzę. Każdy z 6 spacerów będzie poruszać inny, mało znany aspekt osiedla – wykopaliska archeologiczne, osadę spółdzielni Społem, tajne drukarnie, Żydów na Sadybie podczas okupacji, Sadybę w filmie, Ogrody Czerniakowskie. Spacery będą odbywać się w drugą sobotę lub niedzielę miesiąca – w kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku 2017. Każdy spacer będzie nagrywany i spisywany, a zapis prelekcji wraz z mapką-trasą spaceru upowszechniony w Internecie.

W przypadku, gdyby wykonawca projektu uznał, że ciekawszą formą przekazania tej samej wiedzy jest wykład eksperta lub publiczna rozmowa/wywiad z ekspertem, może taką formę zastosować w projekcie, zamiast spaceru z przewodnikiem. Musi jedynie załatwić potrzebne do tego formalności (np. użyczenie sali w lokalnej szkole) i sprzęt (np. mikrofon z głośnikiem) oraz zmieścić się z każdym wykładem lub rozmową/wywiadem w kosztach organizacji przewidzianych na jeden spacer.
Uzasadnienie realizacji projektu
Miasto Ogród Sadyba to wciąż jedno z mało znanych osiedli Warszawy. Mimo że zawsze znajdowało się na peryferiach miasta, ma do opowiedzenia równie wiele co centralne, reprezentacyjne dzielnice. Spacery z przewodnikiem stanowią kolejny po Internecie i książkach sposób na upowszechnienie nowej, fascynującej wiedzy o starej Sadybie. Wiedza przekazana podczas spacerów zostanie spisana i upowszechniona w Internecie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Kwerenda źródeł – 3000 zł (500 zł x 6 tematów spaceru lub wykładu)
• Wynagrodzenie przewodnika - 3000 zł (500 zł x 6 tematów spaceru lub wykładu)
• Wynajęcie sprzętu nagłośnieniowego - 1200 zł (200 zł x 6 tematów spaceru lub wykładu)
• Zaprojektowanie plakatów promocyjnych (dla całego cyklu) – 500 zł
• Wydruk 20 plakatów B1, pełny kolor, 135g lub 150g – 1000 zł
• Rozwieszenie plakatów (min. 50% w rejonie projektu) – 200 zł
• Wynajęcie powierzchni pod plakaty – 500 zł
• Promocja w Internecie (wydarzenie i jego płatna reklama na Facebooku, przed każdym spacerem + informacja na profilach FB o Warszawie, starej Sadybie i historii Warszawy) - 600 zł (6x 100zł)
• Nagranie wszystkich 6 wydarzeń na dyktafon, spisanie treści nagrań i zamieszczenie spisanego tekstu na profilach poszczególnych wydarzeń na Facebooku w ciągu maks. 1 miesiąca od przeprowadzenia ostatniego wydarzenia – wraz z mapką-trasą każdego spaceru z zaznaczonymi przystankami – 3000 zł (6 x 500 zł)
• Wynajęcie dyktafonu – 120 zł (6 x 20 zł)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
13 120,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Sam projekt bardzo mi się podoba, gorzej prezentuje się jego realizacja.
  Byłam na spacerze Filmowa Sadyba - niestety nie był to spacer z przewodnikiem erudytom. Oprócz wpadek - przypisał Barei autorstwo filmu Nie lubię poniedziałku, niewiele dowiedziałam się o miejscach które " grały w filmie " np o ul. Truskawieckiej 13, gdzie był kręcony kiedyś Klan. itd. itp.
  Mieszkaniec11501  03.09.2017 10:06
  • Szanowna Pani

   Trudno podczas półtoragodzinnej wycieczki uniknąć błędów i przejęzyczeń. Nie pamiętam już niestety czy rzeczywiście przypisałem Stanisławowi Barei autorstwo filmu „Nie lubię poniedziałków”. Każdy może popełnić błąd i napisać np. erudytom zamiast erudytą :) Natomiast o realizacji serialu „Klan” na Truskawieckiej mówiłem, nie byliśmy tam razem z grupą ponieważ trudno w 90 minut obejść cały obszar. I nie zawsze to jest wskazane. Załączam wyrazy szacunku.
   Mieszkaniec14169  17.02.2018 17:48
 • Idea spacerów bardzo słuszna, ale wykonawcy zdecydowanie nieodpowiedni. Byłam na spacerze 30 września. Jeszcze tak źle przygotowanego spaceru nie widziałam. Panowie mieli 3 adresy związane z tematyką żydowską, ale pod żaden nie trafili. Zdecydowanie przed spacerem nie przeszli trasy. Ewidentnie nie znają Sadyby. Sprawiali wrażenie, jakby podczas spaceru wymyślali jego przebieg. Brakowało im nie tylko wiedzy, ale i umiejętności opowiadania. Robili rażące błędy językowe. Mówili sporo, w większości nudnie i nie na temat, przerywali sobie, żeby uzupełniać. Z litości nie opiszę kolejnych wpadek i niedociągnięć.
  A to taki ciekawy temat, żal czasu uczestników i pieniędzy podatników.
  Mieszkaniec11510  30.09.2017 22:41
  • Szanowna Pani

   Przyjmuję z należną pokorą Pani uwagi. Nasze spacery cieszyły się dość sporą frekwencją w tym także stałych uczestników, pozwala mi to mieć nadzieję, że nie wszyscy podzielali Pani krytyczną opinię. Bardzo mi przykro, że się Pani rozczarowała. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że mówiliśmy o mieście, którego w prawie nie ma. O żydowskiej Warszawie czasu okupacji. Stąd też może Pani wrażenie, że nie znaleźliśmy wskazanych adresów. Pozostaje mi tylko żywić nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy i uda mi się zapracować na zmianę Pani zdania. Serdecznie pozdrawiam.
   Mieszkaniec14169  17.02.2018 17:52
  • Szanowny Panie,
   po pierwsze gratuluję dobrego samopoczucia.
   W swym komentarzu nie odnosi się Pan do żadnego z moich zarzutów, tylko operuje sloganami.
   Tak się złożyło, że na każdym z Pana spacerów był ktoś z moich znajomych. Nikt z nas nie był usatysfakcjonowany, a mówiąc dosadniej byliśmy porażeni ich poziomem. Jako mieszkańcy Sadyby z zasady wiedzieliśmy więcej, niż Pan.
   Skoncentruję się tylko na spacerze o tematyce żydowskiej.
   Na trasie Panów spaceru były domy,w których ukrywano Żydów. To bardzo łatwo dostępna wiedza, ale Panowie o tym nie wspomnieli.
   Skoro tematem był m.in dom na Bernardyńskiej, to czemu poszliśmy w przeciwnym kierunku i w końcu tam nie doszliśmy?
   Staliśmy 100 m od domów,o których Panowie wspominali, ale tylko podali Panowie ich adresy, zamiast zrobić 10 kroków i je pokazać. Ale trzeba było wiedzieć, w którą stronę zrobić te kroki.
   Tak się złożyło, że Sadyba zachowała przedwojenny układ, numerację i większość budynków, a zatem, to nie jest miasto, którego nie ma.
   Zaskoczyło Panów, że na wysokości Okrężnej nie ma przejścia przez Powsińską, mętnie tłumaczyli, że jest remont i dlatego nie możemy przejść. A to przejście było dopiero budowane. Przez prawie 40 lat nie istniało. To kiedy Panowie byli ostatnio na Sadybie?
   A mnie bardzo zaskoczyło, że odpowiadając osobie, która miała inne zdanie, niż Panowie i której Panowie nie znali, użył Pan określenia "trzeba znać historię Warszawy, żeby to rozumieć", a może to ona zna lepiej historię? Co sądząc po spacerze, nie jest takie trudne.
   Ludzie na Sadybie lubią widzieć, co się dzieje w osiedlu i przypuszczam, że podobnie do mnie, nie mogli uwierzyć w stały niski poziom spacerów, więc wracali. A przy okazji, zwrócił Pan uwagę, jak w trakcie spaceru malała liczba uczestników?
   Jednak nie tracę nadziei, że kiedyś po Pana spacerze będę całkowicie usatysfakcjonowana.
   Mieszkaniec11510  17.02.2018 22:06
 • Trochę słyszałam o projekcie i ponieważ nie udało mi się uczestniczyć w spacerach, to z ciekawości sięgnęłam po ich opisy. Po rozpoczęciu czytania parę razy sprawdzałam, czy aby na pewno czytam opis do właściwego spaceru; pierwszym po jaki sięgnęłam był "Spacer po Sadybie śladem żydowskich pamiątek". Główną informacją, jaka z niego dla mnie wypłynęła, to to, że na Sadybie właściwie takich pamiątek (wg pana opisu) nie ma, a jak są, to i tak się tak nie dojdzie. Tylko zastanawiam się po co w takim razie robić taki spacer?
  Mieszkaniec14170  17.02.2018 22:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany