Budowa oświetlenia ul. Potrzebnej w rejonie osiedla Camelia

211
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Michał Kowalski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
181 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada budowę oświetlenia ulicznego ul. Potrzebnej na odcinku ok 250m, od przejazdu kolejowego oraz odcinka ulicy Gniewkowskiej, od skrzyżowania z ulicą Potrzebną do przejazdu kolejowego.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Potrzebna
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ul. Potrzebna, odcinek ok 250m,
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę oświetlenia ulicznego ul. Potrzebnej na odcinku ok 250m, od przejazdu kolejowego oraz odcinka ulicy Gniewkowskiej, od skrzyżowania z ulicą Potrzebną do przejazdu kolejowego.
Opis projektu
Projekt polega na budowie oświetlenia ulicznego w Warszawie przy ul. Potrzebnej na odcinku ok 250m, od przejazdu kolejowego oraz odcinka ulicy Gniewkowskiej, od skrzyżowania z ulicą Potrzebną do przejazdu kolejowego. Dzięki takiemu zakresowi obie ulice w okolicy osiedla Camelia będą oświetlone prawidłowo.

Do wykonania oświetlenia ulicznego zaleca się zastosowanie stalowych, ocynkowanych masztów oświetleniowych wraz z energooszczędnymi lampami led.

Projekt zakłada możliwość modernizacji starego, niedziałającego oświetlenia, poprzez wymianę żelbetowych słupów energetycznych na nowe oraz montaż lamp led.

Konieczne będzie przygotowanie dokumentacji wykonawczej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców ulicy Potrzebnej oraz wszystkich uczestników ruchu korzystających z wyremontowanej ulicy Potrzebnej jako alternatywy dla zakorkowanej ul. Dźwigowej.

W w/w lokalizacji istnieje przejście dla pieszych, które w obecnej chwili jest nieoświetlone. Po zmroku korzystanie z przejścia jest bardzo niebezpieczne zarówno dla pieszych jak i kierowców, którzy mogą nie zauważyć osób chcących przejść na drugą stronę ulicy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Brak oświetlenia ulicznego zagraża bezpieczeństwu i jest szczególnie uciążliwe jesienią oraz zimą. Aż jeden na trzy wypadki w Polsce ma miejsce w warunkach ograniczonej widoczności. Nieoświetlone drogi i niedostatecznie oświetlone przejścia dla pieszych są tragiczne w skutkach.
Realizacja projektu w znaczny sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i ogólnego komfortu ich życia.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys realizacji:
1. Projekt budowlano-wykonawczy: 0 zł (wykonane przez ZDM ze środków własnych jednostki)
2. Roboty budowlane - budowa 12 latarni, wraz z kablem ok. 250m: 180 000 zł
3. Oznakowanie BO: 1 000 zł
SUMA: 181 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
181 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Doświetlenie i poprawa widoczności w ciągu ul. Potrzebnej na odcinku ok 170 m, od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z ul. Gniewkowską.

Modyfikacje

05.01.2022 20:02
Autor projektu
19.01.2022 10:56
Autor projektu
23.01.2022 11:33
Autor projektu
05.04.2022 14:32
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
22.04.2022 11:22
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie popieram tego projektu. Przejazd przez tory na Potrzebnej według planów PKP PLK ma zostać trwale zlikwidowany, więc latarnie oświetlałyby drogę do nikąd.
  Biuro projektowe BBF zatrudnione przez PLK planuje zrobienie dojazdu do tych terenów Parowcową, która połączy się w Gniewkowską na tyłach budynku Camelia więc kompletnie nie w miejscu gdzie proponowane są latarnie. A jadąc Potrzebną w stronę centrum, kawałek za budynkiem Camelia zaczyna się już Wola.
  Było o tym na Komisji Ładu Przestrzennego, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Dzielnicy Włochy w dniu 27 października 2021 - na youtube od 39:30: https://youtu.be/-JEZuItzFFM
  Mieszkaniec29217  11.01.2022 22:04
  • poki co wszystko jest w fazie projektowania. Na komisji ładu Ładu wspomniano również, że ZDM jest przeciwny likwidacji przejazdu, a BBF informowało i kładce dla pieszych, wiec nie mówimy o oświetleniu drogi do nikąd. Oświetlenie miałoby służyć pieszym - przede wszystkim pieszym.

   To, że niedaleko jest granica dzielnicy (Włochy-Wola) nie jest żadną przeszkodą... granice były, są i będą, więc argument żaden. Idąc tym tokiem myślenia, można stwierdzić iż 95% projektów dzielnicowych jest projektem miejskim - np - czy siłownia w parku sluzy tylko i wylacznie mieszkancom danej dzielnicy? Czy monitoring parku jest tylko na mieszkańcow dzielnicy? Czy nowymi ścieżkami rowerowymi mogą jeździć tylko mieszkancy danej dzielnicy?
   Michał Kowalski  26.01.2022 14:19 Autor projektu
  • @Michał Kowalski (autor projektu)
   Przedstawiciel ZDM na wspomnianej sesji Komisji dostępnej na youtube od 50:20 sam kwestionuje zasadność a przede wszystkim sensowność kładki dla pieszych w tym miejscu. Ze względu na jej monstrualne rozmiary, nie wierzy, że ktoś z niej by korzystał a piesi przechodziliby przez tory "na dziko". Jest więc też bardzo mało prawdopodobne korzystanie z tego fragmentu ulicy przez pieszych.
   Natomiast techniczne możliwości wykonania w tym miejscu przejazdu (wiadukt/tunel) wiązałyby się z przymusowym wykupem i wyburzeniem posesji w na długości 150m wzdłuż Potrzebnej w głąb Nowych Włoch (teren objęty ochroną konserwatora zabytków) a po drugiej stronie torów usunięcia postawionych w ramach BO latarni.
   Najbardziej prawdopodobne jest więc, że te latarnie, tak jak napisałem, oświetlałyby drogę do nikąd albo jeszcze gorzej, zachęcałyby do przechodzenia przez tory na dziko, po których ma się odbywać bardzo częsty ruch pociągów (o czym też mowa na Komisji).
   Mieszkaniec29217  26.01.2022 14:43
 • Popieram ten projekt. Oświetlenie przysłuży się nie tylko mieszkańcom osiedla Camelia.
  Mieszkanka29851  25.01.2022 11:10
 • Bardzo popieram ten pomysł. Nawet jeśli kiedyś plany PKP zostaną zrealizowane to będzie tedy przebiegała kladka dla pieszych a to oświetlenie ma właśnie zapewnić bezpieczeństwo i komfort dla pieszych. Strach tedy chodzić po zmroku. Jeśli kiedyś dojazd będzie od Parowcowej to latarnie trzeba będzie dorobić w drugą stronę.
  Mieszkaniec30148  30.01.2022 12:01
 • Bardzo dobry pomysł, mało tego, to oświetlenie jest niezbędne!
  Niestety idąc Potrzebną wieczorem kompletnie nic nie widać - można się przewrócić, skręcić nogę a jesienią regularnie lądować w kałużach.

  Nie trzeba chyba wspominać o bezpieczeństwie - współczuję kobietom, które na osiedle muszą chodzić piechotą wieczorem, to musi być na maxa niekomfortowe gdy nie ma się poczucia tego minimum bezpieczeństwa.

  Dodatkowo, Potrzebną jeżdżą auta, często dość szybko - o wiele bezpieczniej byłoby gdyby kierowcy mogli z daleka dostrzec pieszego!

  Nie widzę przewciwwskazań, same korzyści.

  P.S. Popołudniami ze szkoły wracają dzieci - o nich też warto pomyśleć.
  Mieszkanka30156  31.01.2022 21:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany