Warszawska elektrownia rowerowa

212
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Piotr Walas
Współautorzy Ewa Turek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
475 804 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt obejmuje zakup 14 rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej podczas stacjonarnej jazdy, która umożliwi naładowanie telefonu oraz przeprowadzenie warsztatów promujących ideę ekologicznego i aktywnego stylu życia. Uzupełnieniem projektu będzie atrakcja polegająca na użyciu mięśni nóg do poruszania pojazdu na torze wyścigowym lub do wykonania soku z owoców dostępna podczas imprez plenerowych wybranych dzilenicach.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo
ul. Oławska 3 A, 01-494 Warszawa i/lub ul.Obrońców Tobruku 40 (hala sportowa)
2. Centrum Rekreacyjno-Sportowe m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany
ul. Lindego 20, 01-952 Warszawa
3. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota
ul. Nowowiejska 37 B, 02-010 Warszawa (hala) i na pływalni przy ul Rokosowskiej 10
4. Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy ,hol hali „Siennicka” ul., Siennicka 40B,
5. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
ul. Łabiszyńska 20, 03-397 Warszawa
6. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji
ul. Pileckiego 122, 02-781 Warszawa
7. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wola,
hala Reduta
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ośrodki Sportu i Rekreacji zadecyduja gdzie dokładnie znajdą się rowery.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje zakup 14 rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej podczas stacjonarnej jazdy, która umożliwi naładowanie telefonu oraz przeprowadzenie warsztatów promujących ideę ekologicznego i aktywnego stylu życia. Uzupełnieniem projektu będzie atrakcja polegająca na użyciu mięśni nóg do poruszania pojazdu na torze wyścigowym lub do wykonania soku z owoców dostępna podczas imprez plenerowych wybranych dzilenicach.
Opis projektu
Projekt obejmuje zakup 14 rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej podczas stacjonarnej jazdy, rowery wykorzystane zostaną do przeprowadzenia turnieju międzydzilenicowego, polegał on będzie na wypedałowaniu przez mieszkańców jak największej ilości energii. Wyniki na bieżąco będzie można śledzić na stronie internetowej wydarzenia. Turniej potrwa ok.2 miesięcy (np. wrzesień-październik). Dla trzech pierwszych ośrodków, które wygenerują największą ilość energii, zostaną przewidziane nagrody. Rowery zlokalizowane zostaną w warszawskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji, po 2 rowery w każdym ośrodku:
Ochota
UCSIR (Ursynów)
Bielany
Wola
Bemowo
Praga Południe
Targówek
Dodatkowo w ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty dla młodzieży szkolnej. W ramach warsztatów promujących ideę ekologicznego i aktywnego stylu życia odbędzie się 50 spotkań, z których każde będzie trwało 60 minut. Warsztaty będą prowadzone przez 2 opłaconych z projektu instruktorów. Wynagrodzenie instruktora to 50 zajęć x 100 zł x 2 osoby= 10 000 zł. Warsztaty prowadzone będą w roku szkolnym. Na każde spotkanie może przybyć jedna klasa lub max. 25 osób. Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić mailowo chęć uczestnictwa do CRS Bielany. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia odbędą się w sali konferencyjnej lub sali fitness w CRS Bielany. Podczas warsztatów instruktorzy opowiedzą w jaki sposób prądem wygenerowany podczas pedałowania na rowerze stacjonarnym możemy zasilić edukacyjny panel żarówkowy oraz tor samochodów wyścigowych. Nad panelem żarówkowym znajduje się wyświetlacz wskazujący ilość wyprodukowanych watów. Urządzenie posiadać będzie dwa tryby pracy. Tryb pierwszy, podczas którego im ktoś szybciej pedałuje – tym więcej żarówek zapala. Tryb drugi, podczas którego żarówki stopniowo zapalają się same a osoba pedałująca jest stopniowo dociążana przez urządzenie – czuje coraz większy opór przy pedałowaniu jak przy podjeżdżaniu pod górkę. Obydwa tryby pozwalają osobom pedałującym na rowerze uzmysłowić sobie nakład sił i pracy jaki potrzebny jest do zasilenia różnych żarówek. Po części teoretycznej uczniowie będą mogli spróbować jak działają rowery i wspólnie wziąć udział w wyścigu na mini torze wyścigowym napędzanym z energii wygenerowanej podczas pedałowania. Rowerowa elektrownia stanowi znakomitą pomoc dydaktyczną dla uczniów, która będzie rozszerzać świadomość ekologiczną uczniów i prezentować będzie możliwości pozyskiwania alternatywnych źródeł energii w praktyce.
Projekt obejmuje również jednorazowy wynajem na imprezy plenerowe organizowane w 2023 przez dzielnice sprzętu rowerowego w postaci:
1. toru samochodowego 4 liniowego zasilanego rowerami z komputerowym systemem turniejowym
2. roweru z wyciskarką
Dzielnice, które będą udostępniać rowerowe atrakcje na wydarzeniach plenerowych to:
Ursynów
Targówek
Ochota
Bielany
Białołęka
Włochy
Praga Południe

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Warszawska elektrownia rowerowa stanowi znakomitą pomoc dydaktyczną dla uczniów, która będzie rozszerzać świadomość ekologiczną uczniów i prezentować będzie możliwości pozyskiwania alternatywnych źródeł energii w praktyce.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1.Zakup rowerów do OSiRÓW: 14 rowerów x 18 450zł= 258 300zł
2.Turniej: koszt monitoringu wyników (urządzenia mierzące ilość energii wygenerowanej w każdym ośrodku) 55 104 zł + 13 000 koszt marketignu=68 104zł + nagrody 4 000zł
3.Warszaty:50 godz x 100zł=5000zł X 2 instruktorów=10 000zł brutto
Kosz zakupu sprzętu: panel żarówkowy 6000zł, tor samochodowy 4 liniowy 44000zł brutto=50 000zł brutto
4.Imprezy plenerowe: 7 dzielnic x 12 200 zł (jedna dzielnica tor +rower)=85 400zł
razem:475 804zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
475 804,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt przybliży mieszkańcom możliwosci uzyskania alternatywnej energi dzięki użyciu sił własnych mięsni. Warsztaty przeznaczone dla młodzieży to swietna forma na zapoznanie jej z alterntywnymi źródłami energi a atrakcje sportowe na imprezach plenerowych zachęcą mieszkańców do ruchu i wspólnej zabawy.

Modyfikacje

22.03.2022 10:04
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
22.03.2022 10:14
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
22.03.2022 10:24
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
22.03.2022 10:35
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
29.03.2022 14:24
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
06.04.2022 10:26
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
06.04.2022 10:26
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
28.04.2022 10:04
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Litości. Choć przy tych cenach prądu to mogłyby byc rowery wypożyczane do domu, albo kto wypedałuje ileś tam to dostanie zniżke na energię.
  Mieszkanka26115  14.01.2022 09:39
 • Mi się projekt podoba. Od dawna myślałam o czymś podobnym, choćby ćwicząc w fitness clubie. Wydaje mi się jednak że nagrody za pierwsze miejsce są zbyt hojne. Wystarczyłby nagrody dla miejsca trzeciego na trzy pierwsze dzielnice, co okroiłoby budżet albo można by zakupić więcej rowerów. Myślę, że sama satysfakcja naładowania sobie samodzielnie telefonu lub laptopa, byłaby wystarczającą zachętą do korzystania z takich elektrowni. Pozostaje też kwestia stałego napięcia, które jest potrzebne dla bezpieczeństwa baterii. Rowery by musiały stać w takich miejscach, żeby nie zniszczyli ich wandale. Nie wiem czy potrzebne są te tory samochodzikowe albo zasilanie sokowirówek.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 01:04
 • NIE dla tego projektu - paranoja - jesteśmy tak bogaci że możemy wyrzucać pieniądze na drogie jednorazowe zabawki?
  Dlaczego NIE:
  - Koszt tego projektu jest kosmiczny a żadne korzyści edukacyjne. "Projekt przybliży mieszkańcom możliwości uzyskania alternatywnej energii dzięki użyciu sił własnych mięśni" - ludzkie mięśnie nie będą nigdy alternatywnym źródłem energii jak elektrownia, chyba że autor myśli o przymusowym zatrudnianiu więźniów itp. ale to raczej odpada, nie ten poziom energii.
  - Każda siłownia ma obecnie rowerki i bieżnie o takiej funkcji jak w opisie projektu, pomiar wytwarzanej energii, wyścigi z innymi pedałującymi zamiast kupować jednorazowe zabawki, za taką kasę, lepiej z nimi zrealizować taki program (choć nie ma to większego sensu edukacyjnego), będzie dużo taniej i lepiej
  - W Warszawie mamy Centrum Nauki Kopernik gdzie takie i szersze programy edukacyjne od dawna profesjonalnie prowadzone są dla szkół - po co w ramach jednego miasta dublować zadania
  - Za takie pieniądze to można kupić setki elektrycznych rowerów czy hulajnóg aby poprawić transport publiczny i jednocześnie promować eco.
  - Ekspozycja zajmie cenne miejsce w dzielnicowych ośrodkach sportu a po akcji będzie się kurzyła i jedynie przeszkadzała, a przy takiej cenie nikt latami jej nie zezłomuje ani nie sprzeda.
  - Lepiej kupić np. brakujący sprzęt rehabilitacyjny dla jakiejś placówki NFZ
  Pzdr
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 11:03
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany