Więcej drzew,krzewów, bylin i roślin okrywowych w warszawskich parkach, nowe nasadzenia i pielęgnacja – więcej świeżej zieleni, więcej gatunków, więcej tlenu

755
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Dorota Jankowska Lamcha
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 000 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Nasadzenia i utrzymanie młodych drzew, krzewów oraz roślin okrywowych, by uzyskać gęstszą i bogatszą w gatunki zieleń miejską tam, gdzie czuje się ona najlepiej - w parkach. W zabytkowych parkach - odtworzenie skupin drzew i krzewów wg oryginalnych projektów. Miejsce realizacji - miejskie parki i skwery będące pod opieką Zarządu Zieleni do ostatecznej decyzji zarządcy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wszystkie miejskie parki, skwery i zieleńce, które są zarządzane przez Zarząd Zielenie m.st. Warszawy - wskazane przez Zarządcę.
Oto lista parków zarządzanych centralnie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, gdzie można realizować projekt:
park Ujazdowski, park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, Ogród Saski, park Pole Mokotowskie, park Fosa i Stoki Cytadeli, Ogród Krasińskich, park Mirowski, park im. Romualda Traugutta, park Kazimierzowski, park Tadeusza Mazowieckiego wraz z zieleńcem przy Myśliwieckiej, park Agrykola, park im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego, park Janiny Porazińskiej, park Karola Beyera, park im. Stefana Żeromskiego, park Powstańców Warszawy, park Przy Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, park Bartłomieja, park Dolinka Służewska, park przy Stawie Służewieckim, park Arkadia Dolna i Górna, park Morskie Oko, park Promenada, park im. Cz. Szczubełka wraz z Fosą Legionów Dąbrowskiego, park Sielecki, park Akcji „Burza” wraz z Kopcem Powstania Warszawskiego, park przy ul. Bernardyńskiej.
Poza wymienionymi wyżej parkami projekt uwzględnia skwery i zieleńce m.in. na Mokotowie, Woli , ktore tworzą wraz z parkami istotne dla Warszawy obszary przyrodnicze.
Wiele z nich przeszło generalną renowację, w części zadbano o rejony najbardziej reprezentacyjne, ale część z nich jest dalece niedostatecznie wspomagana przez nowe nasadzenia lub niedofinansowane jest utrzymanie.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nasadzenia i utrzymanie młodych drzew, krzewów oraz roślin okrywowych, by uzyskać gęstszą i bogatszą w gatunki zieleń miejską tam, gdzie czuje się ona najlepiej - w parkach. W zabytkowych parkach - odtworzenie skupin drzew i krzewów wg oryginalnych projektów. Miejsce realizacji - miejskie parki i skwery będące pod opieką Zarządu Zieleni do ostatecznej decyzji zarządcy.
Opis projektu
1. Wzbogacenie w drzewa, krzewy oraz rośliny okrywowe parków i skwerów, bo to tam, nie niepokojone przez infrastrukturę i ruch samochodowy rozrastają się najpiękniej i żyją najdłużej dając nam tlen i poprawiając retencję wody. W krzewach i roślinach okrywowych, w których np. bytuje i gniazduje wiele ptaków , tzw. ,,niskogniazdujących” oraz wiele małych ssaków znajdując w nich azyl przed krukowatymi.
2. objęcie pielęgnacją posadzonych krzewów, bylin i roślin okrywowych i/lub pielęgnacja już istniejących w parkach młodych drzew, krzewów, rabat bylinowo-okrywowych i/lub pielęgnacja już istniejących młodych drzew , krzewów i rabat bylinowo-okrywowych polegające m.in. na podlewaniu, odchwaszczaniu, odpowiednim nawożeniu.

Zabudżetowana kwota ma na celu pokrycie kosztów nowych nasadzeń zarówno drzew jak i krzewów oraz roślin okrywowych we wskazanych, w zależności od potrzeb, przez Zarządcę lokalizacjach oraz utrzymanie istniejących młodych drzew , krzewów lub rabat bylinowo - okrywowych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Drzewa i krzewy z czasem się starzeją, usychają, lub ulegają zniszczeniu wskutek np. coraz częstszych wichur. Dlatego oprócz odpowiedniej pielęgnacji i leczenia starych drzew trzeba intensywniej niż dotąd sadzić nowe, by w przyszłości zastąpiły stare. Więcej drzew, krzewów i roślin okrywowych to lepsza retencja wody, a większa różnorodność gatunków to także większa bioróżnorodność. Tymczasem w wielu parkach przez wcześniejsze wieloletnie zaniedbania i wiele zniszczeń spowodowanych przez wichury, jak np. w Parku Skaryszewskim, poznikały całe pierwotnie zaprojektowane skupiny drzew i krzewów.
Jeśli chcemy sadzić więcej drzew, obsadzać ulice, małe skwery pragnąc mieć drzewa jak najbliżej siebie zadbajmy także o wzbogacenie w drzewa i krzewy parków, bo to tam, nie niepokojone przez infrastrukturę i ruch samochodowy rozrastają się najpiękniej i żyją najdłużej dając nam tlen i poprawiając retencję wody. Nie zapominajmy o krzewach i roślinach okrywowych, w których np. bytuje i gniazduje wiele ptaków , tzw. ,,niskogniazdujących” znajdując w nich azyl przed krukowatymi, a także małych ssaków. Odpowiednio dobrane krzewy i rośliny okrywowe poza funkcją azylu dla zwierząt , wzmacniają też skarpy, tworzą runo pod drzewami.
W wielu parkach i skwerach zostało posadzonych wcześniej wiele drzew i krzewów lub bylin, roślin okrywowych . Często była to realizacja wniosków z Budżetu Obywatelskiego, a w kolejnych latach brak środków finansowych uniemożliwia chociażby zapewnienie odpowiedniej krotności i ilości podlewania . By nowe nasadzenia dobrze się rozwijały , konieczne jest zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji .
Ponieważ jest to ważne dla nas wszystkich, powstał pomysł, by parki i skwery dostały zastrzyk gotówki na powyższe cele również od strony społecznej.
Zarządca wyznaczy lokalizacje, w których występuje potrzeba dosadzenia opisanych roślin oraz konieczność objęcia utrzymaniem istniejących nowych nasadzeń .

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zabudżetowana kwota ma na celu pokrycie kosztów nowych nasadzeń zarówno drzew jak i krzewów oraz roślin okrywowych we wskazanych, w zależności od potrzeb, przez Zarządcę lokalizacjach oraz utrzymanie istniejących młodych drzew , krzewów lub rabat bylinowo - okrywowych.
Ostateczne kwoty przeznaczone na sadzenie roślin i na pielęgnację będą wynikały z bieżących potrzeb.


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 000 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu będzie skutkować nowymi nasadzeniami w parkach i na skwerach, które poprawią zdecydowanie mikroklimat tych terenów i komfort wypoczynku mieszkańców na tych terenach , dadzą schronienie ptakom i małym ssakom , żyjącym w parkach. Nowe nasadzenia i objęcie pielęgnacją młodych drzew i krzewów wpłyną również na wizerunek parków i skwerów . Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji młodym drzewom i krzewom będzie miało wpływ na ich prawidłowy rozwój .

Modyfikacje

11.04.2022 12:36
Dział Koordynacji Ogrodniczej w Zarządzie Zieleni
11.04.2022 12:58
Dział Koordynacji Ogrodniczej w Zarządzie Zieleni
11.04.2022 13:15
Dział Koordynacji Ogrodniczej w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Beznadzieja. Nie sposób z każdego parku zrobić las. Wymiana drzew tez idzie opornie, bo trudno nawet o wycinkę martwego i chorego drzewostanu. A zwykle zgoda obejmuje nasadzenia zastępcze. I, nie , nie zawsze więcej to lepiej - napchanie drzew zabierając światło ludziom i krzewom. Wszędzie potrzebna jest równowaga.
  Mieszkanka26115  27.03.2022 22:08
  • Droga Pani, nie chodzi o robienie z parków lasów - i krzewy i zieleń okrywowa też ten projekt przewiduje. Nie sposób nie widzieć w niektórych przynajmniej parkach zniszczeń dokonywanych przez wichury, czy też zwyczajnie czas, których nasadzenia zastępcze nie wyrównują, bo zwyczajnie i na ich dokonywanie jak i pielęgnację nie ma wystarczających środków. Myślę, że zarządca nie zmarnuje tych środków a dobrze je wykorzysta. Pozdrawiam serdecznie.
   Dorota Jankowska Lamcha  28.03.2022 19:12 Autor projektu
 • Dwa dni temu mówili w radiu, że na warszawskich Bielanach masowo kradną sadzonki i policja nie daje rady z tym zjawiskiem. Urząd Dzielnicy prosi mieszkańców o pomoc. Do tego dochodzi jeszcze inflacja i trudne warunki rynkowe. Grozi, że będzie gorzej, a projekty z zeszłego roku są wdrażane w życie.
  Mieszkanka29282  04.06.2022 00:25
 • Z miasta nie zrobimy lasu i łąk - niestety. Parki nie mogą być gęstwiną roślin, bo zaraz ktoś powie że robi się niebezpiecznie
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 12:51
 • Dobrze byłoby, aby pseudo-ogrodnicy zaprzestali wycinki naturalnej przyrody.
  Przykładowo - rok temu na skwerku Siennicka26/Grochowska złamała się akacja, ale prawie w tym samym czasie rozsiało się kilkanaście samosiewek akacji i wyrosły do 70cm wysokości tworząc klimatyczny gaik. Ale komuś to przeszkadzało, bo zostały wycięte wraz z trawą i w to miejsce posadzono 4 akacje i przyjęła się anemicznie tylko jedna.
  Gdzie tu jest logika ? Komuś ewidentnie zabrakło wiedzy ogrodniczej. No ale kasa poszła ...
  W Wielkiej Brytanii dobrze zarabiają ogrodnicy z Polski, aby naturalizować angielskie trawniki, których już tam się pozbywają. "Warszawscy" kostucho-ogrodziarze-smrodziarze znajdźcie sobie inne posady, Warszawiacy mają was już dość, nie potrzeba nam takich ogrodziarzy, psujecie klimat.
  Pani Doroto, życzę sukcesu. Ptaki i Warszawiacy potrzebują tlenu, nie PM-ów i smrodu.
  Witold Stróżewski  22.06.2022 03:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany