Droga rowerowa na Wólczyńskiej - łączymy Wawrzyszew i Chomiczówkę drogami rowerowymi aż ze Śródmieściem

243
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mateusz Sawicki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 000 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wólczyńskiej od Sokratesa do przystanku Aspekt - w ten sposób okolice cmentarza Wawrzyszewskiego zostaną włączone w istniejącą sieć dróg rowerowych, co pozwoli na wygodną i bezpieczną podróż aż do samego Śródmieścia.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wólczyńska - od Sokratesa do przystanku Aspekt
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wólczyńskiej od Sokratesa do przystanku Aspekt - w ten sposób okolice cmentarza Wawrzyszewskiego zostaną włączone w istniejącą sieć dróg rowerowych, co pozwoli na wygodną i bezpieczną podróż aż do samego Śródmieścia.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wólczyńskiej od Sokratesa do przystanku Aspekt - w ten sposób okolice cmentarza Wawrzyszewskiego zostaną włączone w istniejącą sieć dróg rowerowych, co pozwoli na wygodną i bezpieczną podróż rowerem aż do samego Śródmieścia.

Projekt zakłada wybudowanie drogi rowerowej na terenach zielonych, po drugiej stronie ulicy Wólczyńskiej niż cmentarz Wawrzyszewski i hipermarket E.LECLERC.

Droga ta będzie stanowiła również przedłużenie drogi rowerowej od Nocznickiego do Sokratesa, która została wybrana do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2021.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ten stanowi ważne uzupełnienie sieci rowerowej na Bielanach. Na ulicy Wólczyńskiej jest duży ruch rowerowy, samochodowy i pieszy, nie ma jednak dróg rowerowych. Jest to jednocześnie najkrótsza droga dla rowerzystów z Chomiczówki i Wawrzyszewa w stronę Śródmieścia. Po wybudowaniu tej drogi mieszkańcy będą mogli dojechać aż do Śródmieścia poruszając się wyłącznie drogami rowerowymi.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 000 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Budowa drogi dla rowerów po wschodniej stronie ul. Wólczyńskiej na odcinku od ul. Sokratesa do rejonu przystanku Aspekt 02 wymagałaby przebudowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wólczyńskiej z ul. Horacego. Konieczność przebudowy sygnalizacji w przedmiotowej lokalizacji wynikałaby z konieczności budowy przejazdu dla rowerzystów, który pozwoliłby na zachowanie ciągłości infrastruktury rowerowej. W związku z tym realizacja wnioskowanego projektu wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 7 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 3 do kilkunastu miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2023 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2023 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Modyfikacje

23.01.2022 18:35
Autor projektu
27.01.2022 11:15
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzięki za ten pomysł! Bardzo ważny i potrzebny fragment sieci dróg rowerowych w tej okolicy. Trzymam kciuki za pozytywną ocenę a następnie głosowanie :)
  Mieszkaniec1472  14.01.2022 21:46
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Radosław Sroczyński  16.01.2022 18:08
 • Droga dla rowerów jak najbardziej potrzebna w tej lokalizacji ale czy autor zastanowił się którędy droga mogła by przebiegać przez skrzyżowanie ulicy Horacego i Wólczyńskiej. Aktualnie na całej szerokości pasa zieleni po obydwóch stronach ul Horacego stoją budki z kwiatami. Czyt o oznacza, że wszystkie lub część z nich będzie musiała zostać zlikwidowana ?
  Jeżeli realizacja projektu będzie oznaczała likwidację budek i pozbawienie osób, które handlują kwiatami ich miejsca pracy to niestety ale nie poprę takiego pomysł.
  Radosław Sroczyński  16.01.2022 18:13
  • Dziękuję za komentarz. Projekt na tym etapie nie precyzuje konkretnego rozwiązania. Możliwości widzę generalnie dwie: przesunięcie np. jednego z pawilonów lub poprowadzenie drogi rowerowej tak, aby wykorzystać obecne przestrzenie między pawilonami. Celem projektu nie jest usunięcie pawilonów. Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie optymalne dla mieszkańców oczekujących rozwoju infrastruktury rowerowej w tej okolicy i działających w tym miejscu przedsiębiorców - z tego też powodu niecierpliwie czekam na weryfikację projektu przez urzędników. Pozdrawiam!
   Mateusz Sawicki  16.01.2022 18:47 Autor projektu
 • Bardzo popieram, jazda ulicą, skośne tory zwłaszcza przy deszczu miało bezpieczna bez wyznaczonej DDR. Super
  Ewa Ciosek  06.02.2022 12:19
 • Na 100 % jest potrzebna - popieram :)))
  Mieszkaniec30448  31.03.2022 01:28
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany