Oszklona makieta 3D Zakładów Przemysłowych Ursus

784
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Dawid Rentfleisz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
400 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Makieta przedstawiająca dawny wygląd terenu ZPC URSUS. Pokazująca wielkość terenu oraz ilość licznych hal, budynków, w których łącznie pracowało ponad 20 tysięcy ludzi. Mapa 3D byłaby Ogólnodostępna w DK Portiernia w ramach wystawy Izby Tożsamości Ursusa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dom Kultury "Portiernia" Traktorzystów 20
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Makieta przedstawiająca dawny wygląd terenu ZPC URSUS. Pokazująca wielkość terenu oraz ilość licznych hal, budynków, w których łącznie pracowało ponad 20 tysięcy ludzi. Mapa 3D byłaby Ogólnodostępna w DK Portiernia w ramach wystawy Izby Tożsamości Ursusa.
Opis projektu
Dzielnica Ursus kojarzona jest ze słynnymi ciągnikami. Na terenie obecnych Szamot znajdowały się Zakłady Przemysłu Ciągnikowego Ursus. Z powodu upadku zakładów obecnie na tym terenie powstaje wielkie osiedle. W celu zachowania pamięci po tym miejscu w Domu Kultury Portiernia miałaby stanąć makieta 3D w skali 1:1200. Przedstawiałaby ona zakłady podczas istnienia fabryki. Szacowana wielkość to kwadrat o wymiarach około 1.5 m na 1.5 m. Gotowa inwestycja miałaby stanąć u progu Izby Tożsamości Ursusa w Domu kultury po prawej stronie od wejścia na wystawę. Makieta nie powinna przekroczyć 150 centymetrów długości.
W celu uzyskania jak najlepszego efektu do obliczenia długości budynków mogłaby zostać użyta mapa satelitarna (funkcje miarki oraz mapy historycznej). Obliczenie długości budynków wyburzonych na początku 21 wieku nie będzie więc problemem. Część budynków też zachowała się na zdjęciach typu street view. Pokazanie budynków w trójwymiarze ułatwiłyby liczne zdjęcia udostępnione przez osoby/fundacje.
Gotowa makieta będzie ogólnodostępna i nieodpłatna w Domu Kultury Portiernia w godzinach pracy Domu Kultury w ramach wystawy Izby Tożsamości Ursusa.
Na koszt projektu składają się materiały użyte do mapy 3D i koszty projektu wycenione przez konkretną firmę wybraną przez urząd miasta, która podejmie się tego zadania.
Projektowanie uniwersalne
Brak odpowiedzi
Uzasadnienie realizacji projektu
Makieta Zakładów Ursus, z których słynie nasza dzielnica będzie możliwością poszerzania wiedzy u mieszkańców Ursusa jak i osób spoza naszego regionu. Jest to sposób na uratowanie historii naszej małej ojczyzny. Na własne oczy będzie można zobaczyć, jak wyglądał zakład, w którym tworzono ciągniki, używane przez naszyj ojców/dziadków. Również ułatwi przeprowadzanie wycieczek po wystawie Izby Tożsamości Ursusa. Osoby odwiedzające to miejsce będą mogły zobaczyć, jak wyglądała konkretna hala. Inwestycja zatrzyma czas, który przeminął.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
400000.00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
400 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Makieta będzie możliwością poszerzenia wiedzy mieszkańców naszej dzielnicy i nie tylko. Sposób uratowania historii.

Modyfikacje

19.04.2022 09:02
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super projekt, trzymam kciuki.
  Krzysztof Daukszewicz  25.01.2022 23:58
 • Makieta o koszcie dobrego mieszkania w Ursusie... No nie wydaje mi się, żeby to był dobry pomysł, ale zobaczymy...
  Mieszkaniec26464  30.01.2022 01:42
  • Ostatecznie i tak koszt określają urzędnicy na podstawie wycen firm które się tym zajmują. Wydaje mi się, że 400 tys. nie wyjdzie. Swoją drogą, teraz 400k to już ~36 metrów z garażem, strasznie wszystko zdrożało :(
   Krzysztof Daukszewicz  30.01.2022 10:02
  • Ustawiłem taki koszt po rozmowie z koordynatorem BO Warszawa dzielnicy Ursus oraz urzędnikami. Jest to kwota wstępna, która zostanie dokładnie przeanalizowana i zmieniona do czasu głosowania. :)
   Dawid Rentfleisz  30.01.2022 10:08 Autor projektu
 • Wspaniały pomysł, trzymam kciuki :) Będę głosować !
  Aleksandra Ślubowska  05.02.2022 23:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany