800 ławek dla Warszawy

1592
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 260 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 18319 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora Pobierz listę poparcia
Chciałbym, aby wszyscy mogli chodzić po całej Warszawie. Niestety w mieście nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki czy przystanku. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi. Dlatego warto postawić nowe ławki i wymienić zniszczone na nowe.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Na terenie całego miasta, zgodnie z potrzebami zidentyfikowanymi przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy po ewentualnych konsultacjach z Urzędami Dzielnic i Radami Seniorów.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W miejscach uczęszczanych przez rodziców z dziećmi, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Chciałbym, aby wszyscy mogli chodzić po całej Warszawie. Niestety w mieście nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki czy przystanku. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi. Dlatego warto postawić nowe ławki i wymienić zniszczone na nowe.
Opis projektu
Projekt polega na postawieniu w Warszawie w 2023 roku 800 ławek w ramach projektu "Ławka warszawska". Ławki będą według wzorów ławki warszawskiej Zarządu Zieleni: http://zzw.waw.pl/2019/03/22/az-chce-sie-posiedziec-i-odpoczac-coraz-wiecej-lawek-warszawskich/

Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy (Zarządzenie Prezydenta nr 1682/2017) co najmniej 1/3 ławek ma posiadać oparcia i podłokietniki. Część ławek powinna zostać ustawiona w grupach. Ponadto w Warszawie, na terenach parków, zieleńców, skwerów, zauważalna jest potrzeba wymiany istniejących ławek, które są w złym stanie technicznym lub nie spełniają standardów dostępności. Dlatego wymienionych zostanie do 200 sztuk starych ławek.

Proponuję postawić ławki we wszystkich dzielnicach, szczególnie tam, gdzie mieszka dużo osób starszych i obecnie brakuje ławek. W celu zbadania zapotrzebowania na ławki projekt przewiduje przeprowadzenie uzgodnienie lokalizacji ławek z dzielnicowymi Radami Seniorów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie brakuje ławek. Potrzebne są one szczególnie osobom starszym i chorym, które mają trudności w chodzeniu. Ławki pozwalają na odpoczynek i nawiązywanie relacji sąsiedzkich. Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy ławki powinny stanąć co 50 metrów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i co 100 metrów w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu pieszego. Projekt ma na celu systematyczną realizację standardów dostępności, co zapewni mieszkańcom możliwość odpoczywania w drodze do sklepu, apteki, przychodni, przystanku autobusowego czy podczas codziennego spaceru. Projekt ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców i dostępności pieszej miasta.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt nowych ławek warszawskich wraz z dostawą, montażem i oznaczeniem: 800 x 4000,00 zł = 3 200 000,00 zł
Demontaż i utylizacja starych ławek przeznaczonych do wymiany: 200 x 300,00 = 60 000,00 zł
Razem: 3 260 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 260 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Pozytywne skutki: stworzenie miejsc odpoczynku, rekreacji i integracji społecznej dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Poprawa standardów dostępności dla miasta.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • ooo chyba jakaś promocja tylko 3.000,00PLN za ławkę......
  polecam tą na rogu Witosa i Czerniakowskiej naprawdę można się zrelaksować i świeżych spalin skosztować.
  Mieszkaniec26642  02.02.2022 00:13
 • Bardzo ważne będzie przeprowadzenie rzetelnej kampanii informacyjnej, aby okoliczni mieszkańcy wiedzieli, że w sąsiedztwie ich budynku jest w planach montaż ławki i mogli wyrazić swoją opinię. Chociaż z założenia jest to przykre, wiele wspólnot i spółdzielni zlikwidowało ławki z powodu tego, że stały się miejscem zgromadzeń osób zakłócających spokój i dewastujących okolice.
  Mieszkaniec13876  08.02.2022 15:15
 • Rzeczywiście brakuje miejsc do odpoczynku jak bolą nogi od chodzenia, trzeba nakarmić dziecko albo gdy ktoś jest chory lub ma kontuzję. W razie czego można napisać maila do Straży Miejskiej, jeśli sprawa nie jest pilna. Jest podany na ich stronie www. U nas po takim zgłoszeniu są odwiedziny wozu Straży Miejskiej na patrolach rutynowych. Jeszcze jest "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" na stronie Policji, na którą można nanosić zgłoszenia.
  Mieszkanka29282  04.06.2022 20:56
 • TAK
  Ławek jest za mało i przez to osobom starszym jak i młodym trudniej spędzać czas na zewnątrz
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 13:33
 • Autor projektu to znany aktywista, który od lat UTRUDNIA życie mieszkańcom Warszawy pod niby zbożnymi pomysłami! Jest to projekt na przewał przeszło 3 mln zł! Projekt powtarzany co roku, a potem szuka się na siłę miejsc, gdzie takie ławki postawić, bo MIESZKAŃCY nie chcą mieć pod swoim oknem ławeczek dla żulowni! Wypoczywa się w parkach, a nie na ławkach wzdłuż ciągów komunikacyjnych! Piękne hasło wytrych, a tak naprawdę chodzi o pomysł na wyrzucenie pieniędzy praktycznie w błoto! Szkoda, bo jest wiele innych potrzebnych mieszkańcom projektów, bez tego typu, NIC nie wnoszących pomysłów!
  Mieszkaniec13885  30.06.2022 14:14
 • To chyba dobrze, że autor projektu jest aktywistą i stara się coś robić, z siedzenia w domu przy TV nic się nie zrobi. Zarzut, że chce utrudnić życie mieszkańcom Warszawy poprzez postawienie 800 ławek do odpoczynku jest śmieszny. Wręcz przeciwnie, ten pomysł ma im ułatwić życie. Wielu starszych, a także młodszych mieszkańców nie ma gdzie usiąść aby sobie odpocząć czy porozmawiać, parki nie są wszędzie a i odległość do parków nie każdemu pozwoli bez ławeczki po drodze tam dotrzeć, do sklepu także. Nie bądźmy aż tak bezduszni, sami też kiedyś tych ławek będziemy potrzebować.
  Może i kwota jest wysoka, ale pamiętajmy, to jest maksimum wydatku, którego miasto wcale nie musi wydać na ten projekt, miejmy nadzieję, że ławki będą tańsze niż zakładano.

  To prawda że MIESZKAŃCY nie chcą mieć pod swoim oknem ławeczek bo się boją nocnych imprez, więc postawmy je trochę dalej i wszyscy będą zadowoleni.

  W tej edycji BO nie ma bardziej potrzebnego i użytecznego i trwałego projektu dostępnego dla wszystkich mieszkańców.
  Mieszkaniec31407  30.06.2022 23:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany