Eko-park Jelonki Południowe

255
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
275 622 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt przewiduje poprawę infrastruktury w parku Jelonki Południowe, z zachowaniem wysokiej dbałości o przyrodę. Powstaną ścieżki, a przy nich ławki, altany, żywy zielony tunel i łąka kwietna. Będzie też mini-ścieżka przyrodnicza i ogródek botaniczny. Słowem dla każdego coś miłego:)

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulicy Synów Pułku
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren zielony pomiędzy ulicą Synów Pułku i torami kolejowymi
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje poprawę infrastruktury w parku Jelonki Południowe, z zachowaniem wysokiej dbałości o przyrodę. Powstaną ścieżki, a przy nich ławki, altany, żywy zielony tunel i łąka kwietna. Będzie też mini-ścieżka przyrodnicza i ogródek botaniczny. Słowem dla każdego coś miłego:)
Opis projektu
Celem projektu jest zwiększenie dostępności i poszerzenie możliwości spędzania wolnego czasu na terenie zielonym zwanym Parkiem Jelonki Południowe, przy zachowaniu najwyższej dbałości o przyrodę. Wykonane obiekty i urządzenia pomagać będą w wypoczynku i rekreacji w kontakcie z naturą. Prace obejmą obszar we władaniu Dzielnicy Bemowo.

W ramach projektu zostaną wykonane alejki utwardzane o nawierzchni przepuszczalnej (mineralnej) w miejscu istniejących przedeptów. Zakłada się, że przy okazji przebudowy ścieżek nie będą wycinane drzewa. Przy ścieżkach stanie 6 zestawów ławek drewnianych (najlepiej z certyfikatem FSC i min. 1 żywa ławka) i koszy na śmieci (najlepiej drewnianych z wkładem trójdzielnym do segregacji odpadów). Przy dwóch koszach zostaną umieszczone tabliczki z informacją o segregacji śmieci (co gdzie wrzucać, ew. też co się z tym potem dzieje). Na parkowej polance stanie drewniana altana (najlepiej „żywa”) oraz efektowne i atrakcyjne dla dzieci konstrukcje: „zielony tunel” o długości 4-7 m i „zielony wigwam” (przykładowe ilustracje w załączeniu). Pod altaną znajdą się dwa stoły z czterema ławkami, a obok kosz na śmieci.

Dla dzieci (i młodzieży) będzie też dodatkowa atrakcja w postaci stanowisk edukacyjnych, przybliżających przyrodę parku. Będą one poświęcone następującym tematom: ptaki; drzewa i ich rola oraz rośliny łąk i polan. Na stanowisko będzie się składać tablica edukacyjna z elementem interaktywnym (np. obracane tabliczki z gatunkami, odtwarzacz ptasich głosów, paski zapachowe z aromatem łąkowych kwiatów) oraz gablota (np. co jedzą ptaki; szyszki, kora, liście i kwiaty drzew; zielnik łąkowy). Lokalizacja stanowisk będzie przedmiotem dalszych ustaleń na etapie projektu. Ponadto zostanie zasiana łąka kwietna o niezastąpionych walorach estetycznych, edukacyjnych i zapachowych:). Na jej fragmencie powstanie mini-ogród botaniczny (rabata ze wszystkich gatunków tworzących łąkę opisanych tabliczkami). Dodatkowo na 15 drzewach zawisną budki dla ptaków, które umilą pobyt spacerowiczom. Ponadto, dla podkreślenia naturalnego charakteru parku rozszerzone zostaną strefy bez koszenia trawy i grabienia liści. Proponowana lokalizacja głównych obiektów na załączonej mapie.
Uzasadnienie realizacji projektu
W tej części dzielnicy brakuje parku z prawdziwego zdarzenia dla młodszych i starszych mieszkańców. Jednocześnie jest to świetne miejsce, by zastosować niektóre rozwiązania wykorzystywane w coraz bardziej popularnych na świecie parkach ekologicznych (eko-parkach). Takie parki to miejsca wypoczynku (również aktywnego) na łonie przyrody, przybliżające gościom tajniki natury. Stosuje się w nich urządzenia i technologie jak najmniej ingerujące w środowisko. Park Jelonki Południowe to dobre miejsce, by stworzyć eko-park, stanowiący ciekawe miejsce spędzania czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Teren jest dość rozległy, ze zróżnicowaną roślinnością (też zwierzętami), a przy tym łatwo dostępny. Możliwości są duże i warto je wykorzystać!

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
opracowanie szczegółowego projektu – 21453,36 zł
budowa utwardzanych ścieżek – 580mb ścieżki o szerokości 1,2-1,5 m - 143413,12 zł
ławki drewniane (10 szt., w tym 4 do altany) – 900 złx10 = 9000 zł
kosze na śmieci (7 szt.) – 480 złx7 = 3360 zł
tablice dotyczące segregacji śmieci (2 szt.) - 700 złx2 = 1400 zł
altana ogrodowa - 6000 zł
zielony tunel - 4200 zł
zielony wigwam - 3800 zł
stoły (2 szt.) - 2500 zł
stanowiska edukacyjne (3 szt.) - 9000 zł
budki dla ptaków wraz z konsultacją ornitologiczną 15 sztuk x 50 zł + 500 zł konsultacja = 1250 zł
łąka kwietna z „ogródkiem botanicznym” 500 m2 po 28 zł za metr łąki + 300 zł na tabliczki z nazwami gatunków roślin – 14300 zł
rozszerzenie stref bez koszenia trawy i bez grabienia liści – bezkosztowo (wręcz spowoduje oszczędności)
Wartość projektu łącznie: 224082,98 zł netto + VAT 23% = 275622,07 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
275 622,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty ewentualnych napraw ścieżek, ławek, koszy, tablic, elementów składowych stanowisk edukacyjnych i małej architektury parkowej. Utrzymanie i pielęgnacja zielni niskiej i wysokiej. Opróżnianie koszy na śmieci.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
15 000,00 zł

Modyfikacje

14.01.2016 14:54
Autor projektu
16.02.2016 20:27
Autor projektu
16.02.2016 20:33
Autor projektu
17.02.2016 00:52
Autor projektu
10.05.2016 14:01
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
13.05.2016 16:22
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
13.06.2016 10:48
Koordynator w dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Chciała bym zwrócić uwagę na kilka spraw:
  1. Proszę wziąć pod uwagę, że w tym parku śpi wielu bezdomnych. Tunel będzie ku temu idealny (bezdomni lubią sobie rozłożyć materac lub dywan).
  2. Altany będą idealne dla spożywających alkohol, więc na pewno będzie się walało pełno butelek po alkoholu. Więc nie wiem czy ludzie będą mieli ochotę tam przesiadywać.
  3. Najważniejsza kwestia - psy. Z tego parku korzystają głównie właściciele psów. Czy to wszystko nie będzie kolidowało z wyprowadzaniem psa bez smyczy.

  To tyle z mojej strony.
  Pozdrawiam i źle nie życzę temu projektowi :)
  Mieszkaniec2635  31.01.2016 21:28
 • Dziękuję za komentarz:) Problem bezdomnym jest, ale z drugiej strony można się zagalopować i nie robić nic, bo wandale, bezdomni. A wiaty z ławkami są np. w lesie na Kole. Są tam czasem i pijaczkowie, ale częściej bardziej zacni użytkownicy np. emeryci grający w karty. Pomyślimy co z tym fantem począć, jak to pogodzić.
  Jeśli chodzi o możliwość wyprowadzania psów bez smyczy, to już decyzja dzielnicy o ewentualnym wprowadzeniu regulaminu. Wydaje się, że to nie jest aż takim problemem w kontekście użytkowania zaproponowanych obiektów, ale weźmiemy pod uwagę.
  Zapraszamy też na spotkanie dyskusyjne o projektach z Jelonek (w tym powyższego) 22 lutego o 18.00 w SP na Irzykowskiego.
  Mieszkaniec  31.01.2016 23:04 Autor projektu
 • Zostały wprowadzone niewielkie zmiany w projekcie.
  Zmodyfikowane zostały niektóre kwoty oraz liczba ławek i budek dla ptaków.
  Zrezygnowaliśmy również z altany połączonej z piaskownicą z uwagi na potencjalne trudności z utrzymaniem odpowiedniego rygoru sanitarnego. W zamian będzie zielony wigwam. W związku z pojawiającymi się uwagami (w komentarzu powyżej i w innych komentarzach internetowych) na temat ryzyka wykorzystania małej architektury przez bezdomnych i pijaków widzimy możliwość ustawienia najważniejszych elementów (altana, zielony wigwam i zielony tunel) na polance najbliżej bloków (w sąsiedztwie siłowni plenerowej). Jest to miejsce uczęszczane, odkryte, częściowo oświetlone przez latarnie przy chodniku, a zatem najbezpieczniejsze. Powstałaby jednocześnie strefa wypoczynkowo-sportowa. Ostateczną decyzję co do lokalizacji poszczególnych elementów pozostawiliśmy do rozstrzygnięcia na etapie szczegółowego projektu.
  Pojawiała się również uwaga na temat tabliczek w mini-ogródku przy łące kwietnej. Wskazywano na ryzyko kradzieży. Proponujemy solidne słupki drewniane (metalowe mogą być atrakcyjne dla złomiarzy) z przybitą tabliczką na górze (dla jednego lub kilku gatunków roślin dookoła słupka).
  Natomiast tablice dotyczące segregacji śmieci mogą mieć formę wolnostojącą, ale równie dobrze mogą być przybite do koszy na śmieci.
  Mieszkaniec  16.02.2016 20:38 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany