Wagi i laktatory do wypożyczenia w przychodniach POZ

1362
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Monika Sadowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
  • pomoc społeczna
  • wsparcie kobiet
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Zakup do każdej Warszawskiej przychodni dzieci zdrowych POZ podwójnego laktatora elektrycznego i elektrycznej wagi niemowlęcej, które będą dostępne dla mieszkańców do bezpłatnego wypożyczenia.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Północ - ul Wałuszewska
Wschód - Trasa Lubelska
Zachód - ul. Estrady
Południe- ul. Prawdziwka
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Realizowane w każdej poradni Dzieci Zdrowych POZ na terenie Warszawy. Lista szczegółowych lokalizacji jest dostępna w NFZ.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zakup do każdej Warszawskiej przychodni dzieci zdrowych POZ podwójnego laktatora elektrycznego i elektrycznej wagi niemowlęcej, które będą dostępne dla mieszkańców do bezpłatnego wypożyczenia.
Opis projektu
Projekt wspiera mamy w trudnej drodze do karmienia piersią. Dzięki tej inicjatywie laktatory (aby rozkręcić laktację) i wagi (aby kontrolować przyrost masy ciała dziecka) dostepne będą nieodpłatnie do wypożyczenia w każdej warszawskiej poradni dzieci zdrowych POZ. Jest to realna pomoc dla tych mam, które doświadczają wyzwań podczas próby karmienia piersią swojego nowonarodzonego dziecka.

Projekt zakłada, że w każdej Poradni Dzieci Zdrowych POZ w obrębie Warszawy będą dostępne nieodpłatnie do wypożyczenia:
- podwójny laktator elektryczny
- noworodkowa waga elektryczna

Dzięki takiemu sprzętowi świeżo upieczone mamy będą mogły rozkręcać laktację w domu, po wyjściu ze szpitala i kontrolować przyrosty wagi swojego dziecka upewniając się tym samym, że karmienie jest skuteczne. Równocześnie walka o laktację nie będzie wiązała się z tak wysokimi kosztami jakie dziś muszą ponosić świeżo upieczone mamy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Karmienie piersią to olbrzymie wyzwanie, tym trudniejsze, że związane z nim koszty przypadają na sam początek rodzicielstwa, kiedy to rodziny spotykają się z dużymi wydatkami związanymi z pojawieniem się dziecka. Koszty laktatora i wagi niemowlęcej nie powinny być barierami dla mam chcących karmić własnym mlekiem. Wsparcie podczas karmienia maluszka (również w wymiarze zapewnienia dostępności potrzebnego do rozkręcenia laktacji sprzętu) przyczynia się nie tylko do promocji karmienia piersią jako takiego, ale również pozwala na walkę z depresją poporodową wśród mam, której często jedną z przyczyn są problemy z laktacją. Zapewnienie zaplecza w postaci wag i laktatorów to mały, ale bardzo znaczący krok w kierunku wsparcia Warszawskich mam i naszych najmłodszych mieszkanców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
M.st. Warszawa jest podmiotem tworzącym tylko dla części podmiotów leczniczych, zlokalizowanych na terenie Warszawy, w których strukturze funkcjonują poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). M.st. Warszawa, w zakresie zadań własnych, nie ma możliwości zakupu wag i laktatorów, a następnie przekazania wskazanego sprzętu do poradni POZ. Tym bardziej nie może zobligować wskazanych podmiotów do prowadzenia wypożyczalni ww. urządzeń. Pomimo powyższego Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy wystąpiło do dyrektorów podmiotów leczniczych, odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie, z prośbą o opinię w sprawie projektu. Dyrektorzy miejskich podmiotów leczniczych nie wyrazili zainteresowania realizacja projektu. Ich opinia w tej kwestii poprzedzona została rozpoznaniem, przez koordynatorów POZ oraz położne środowiskowe, zapotrzebowania na tego rodzaju usługi, wśród pacjentek będących pod opieką poradni POZ.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany