Elektroniczna Warszawska Karta Miejska

1470
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Dawid Więckowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 580 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada wprowadzenie Warszawskiej Karty Miejskiej w wersji elektronicznej tak, aby podróżny mógł posługiwać się Kartą za pomocą telefonu komórkowego (lub innego urządzenia mobilnego, np. tabletu) bez konieczności posiadania przy sobie fizycznej wersji Karty.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała Warszawa oraz okolice objęte Warszawskim Transportem Publicznym.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wprowadzenie Warszawskiej Karty Miejskiej w wersji elektronicznej tak, aby podróżny mógł posługiwać się Kartą za pomocą telefonu komórkowego (lub innego urządzenia mobilnego, np. tabletu) bez konieczności posiadania przy sobie fizycznej wersji Karty.
Opis projektu
Projekt przewiduje umożliwienie wszystkim podróżnym korzystającym z Warszawskiego Transportu Publicznego zakupienia nowego lub przedłużenie już istniejącego długookresowego biletu pobierając go w wersji elektronicznej. Podczas kontroli biletów czy gdy trzeba będzie przejść przez bramkę metra warszawskiego wykazanie ważności biletu odbywałoby się za pomocą zeskanowania kodu QR przypisanego do Elektronicznej Warszawskiej Karty Miejskiej.

Elektroniczna Warszawska Karta Miejska będzie dawać możliwość uwzględnienia takich zwolnień z obowiązku opłaty za bilet, jak tytułem Honorowego Dawcy Krwi i wszystkie inne tak, aby zachowana była idea uniknięcia potrzeby noszenia fizycznej wersji dokumentu poświadczającego taką ulgę, jak np. legitymacja Honorowego Dawcy Krwi.

Dostępność proponowanych w ramach Projektu rozwiązań naturalnie byłaby przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i cały rok.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie reklamuje fakt, że Warszawska Karta Miejska ma już 20 lat. Teraz pora na kolejny krok i wprowadzenie elektronicznej wersji WKM tak, aby mieszkańcy nie tylko nie musieli już nosić ze sobą fizycznej wersji pieniądza, ani nawet karty płatniczej, aby zapłacić w sklepie; dowodu osobistego, aby okazać jego elektroniczną wersję; dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy, aby Policja mogła stwierdzić ich ważność; ale także fizycznej Warszawskiej Karty Miejskiej. W dobie digitalizacji powinniśmy już mieć możliwość nosić swój "miesięczny" czy "kwartalny" bilet miejski w urządzeniu, które i tak zawsze mamy przy sobie - telefon - uszczuplając tym bardziej swój portfel. Również przypisane do EWKM poświadczenie o autentyczności uprawnień pozwalających na zwolnienie z opłaty za bilet, jak legitymacja Honorowego Dawcy Krwi, powoduje "uszczuplenie portfela" o fizyczną legitymację.

Elektroniczna Warszawska Karta Miejska nie wiązałaby się z żadnymi dodatkowymi kosztami poza tymi związanymi z obecnym zakupem biletów a docelowo - mimo początkowej inwestycji - mogłaby zaoszczędzić wydatki związane z obsługą obecnej wersji WKM poprzez zmniejszenie ilości personelu potrzebnego do wydawania i obsługi fizycznych Kart, albowiem elektroniczną wersję można byłoby samodzielnie za pomocą infrastruktury informatycznej: kupić i przedłużyć. Nie miałyby także miejsce przypadki zniszczenia czy zagubienia elektronicznej wersji karty, ponieważ byłoby to fizycznie niemożliwe, przez co podróżni nie byliby narażeni na ograniczenia do czasu wyrobienia nowej Karty oraz nie musieliby za to bezpośrednio ponosić kosztów a personel WTP mógłby być pomniejszony w wymiarze obsługującym takie zgłoszenia co daje kolejną oszczędność.

Spożytkowanie przeznaczonego na 2023 rok Budżetu Obywatelskiego pozwoli nie tylko na większe możliwości i komfort Podróżnych, ale także na docelowe zwrócenie się wydanej w ramach Budżetu inwestycji w postaci zmniejszenia zatrudnienia personelu obsługującego Pasażerów. Oszczędności takie są istotne nie tylko dlatego, że mogą później pozytywnie wpłynąć na ceny biletów, ale również zaoszczędzić pieniądze w budżecie miasta w sensie ogólnym, ponieważ Warszawski Transport Publiczny finansowany jest w większości z budżetu aniżeli z zakupionych biletów. Jednocześnie żaden z Pasażerów nie byłby na tym stratny ponieważ Projekt nie przewiduje równoczesnego wycofania z obiegu tradycyjnej wersji WKM.

Projekt zakłada wprowadzenie czytników kodów QR do wszystkich bramek metra warszawskiego, dzięki czemu nie byłoby paraliżu w przechodzeniu przez te bramki zarówno przez osoby, które zdecydowały się skorzystać z elektronicznej wersji WKM jak i pozostałe.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 580 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Ze względu, iż Biuro Cyfryzacji Miasta stworzyło aplikację miejską, w której będzie funkcjonowała elektroniczna Warszawska Karta Miejska wraz z możliwością dokonywania zakupu biletów długookresowych, niniejszy projekt oceniamy negatywnie. Zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na wybór agenta płatności do aplikacji. Po dokonaniu wyboru oraz przeprowadzeniu testów aplikacja zostanie udostępniona dla mieszkańców (spodziewamy się, że będzie to II kwartał 2022 r.).

Modyfikacje

25.01.2022 22:51
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Trochę za drogo.
    Mieszkaniec28812  07.02.2022 17:30
    • Który element kosztorysu został wyceniony zbyt wysoko i ile w takim razie powinien kosztować?
      Dawid Więckowski  19.03.2022 08:03 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany