Zlot zabytkowych traktorów

262
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Bozena Iwaniukowicz
Współautorzy Stefan Sobczak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • HISTORIA DZIELNICY
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zlot Zabytkowych Traktorów to historia naszej dzielnicy. Adresowany jest do wszystkich mieszkańców Warszawy, Polski i Europy, a zwłaszcza miłośników retro-traktorów. Dla rodzin z dziećmi jest doskonałym sposobem spędzenia czasu aktywnie i pokazania w "pigułce" historii powstania Naszej Kochanej Dzielnicy:) Mamy wszak w swojej historii coś, co nas WYRÓŻNIA...

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
bazarek przy ul. Gierdzijewskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zlot potrzebuje miejsca do zainstalowania przywiezionych przez kolekcjonerów pojazdów, część z nich będzie w trybie stacjonarnym, część będzie jeżdżąca. Trzeba także zainstalować stanowiska dla wystawców, Kół, Klubów, placówek. Potrzebna będzie niewielka scena do występów wraz z infrastrukturą energetyczną. Potrzebne będą także sanitariaty i ochrona terenu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zlot Zabytkowych Traktorów to historia naszej dzielnicy. Adresowany jest do wszystkich mieszkańców Warszawy, Polski i Europy, a zwłaszcza miłośników retro-traktorów. Dla rodzin z dziećmi jest doskonałym sposobem spędzenia czasu aktywnie i pokazania w "pigułce" historii powstania Naszej Kochanej Dzielnicy:) Mamy wszak w swojej historii coś, co nas WYRÓŻNIA...
Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie Zlotu Zabytkowych Traktorów w ramach Dni Ursusa. Jest to plener organizowany przy współudziale Klubów Miłośników Zabytkowych Traktorów z całej Polski. Podobne Zloty cieszą się w całej Polsce i na świecie olbrzymią sympatią i gromadzą bardzo dużo odbiorców. Nasz Zlot zorganizowany zostanie na terenie bazarku przy ul. Gierdziejewskiego. Mamy nadzieję, że uda się zaprosić do udziału najlepszych kolekcjonerów i zorganizować wydarzenie atrakcyjne dla naszych mieszkańców. Miłośnicy starych traktorów bardzo chętnie przyjeżdżają do kolebki polskich traktorów czyli Ursusa. Restaurowane przez nich maszyny są piękne, unikatowe i czynne. Stanowią przykłady polskiej myśli technicznej. W Zlocie może wziąć udział około 40 maszyn.
Program Zlotu:
Parada Traktorów ulicami Ursusa — trasa I – start o godz. 9 rano; – ul. Gierdziejewskiego, ul. Cierlicka, skręt w lewo w ul. Kościuszki, skręt w prawo w ul. Boh. Warszawy, skręt w lewo w ul. Walerego-Sławka, skręt w prawo w ul. Dzieci Warszawy, skręt w ul. Skoroszewską, skręt w lewo w ul. Prystora, skręt w prawo w ul. Sławoja Składkowskiego, skręt w lewo w ul. Starodęby, skręt w prawo w Al. Jerozolimskie, skręt w prawo w ul. Sosnkowskiego, skręt w prawo w ul. Kościuszki, na rondzie skręt w lewo w ul. Cierlicką do tunelu przejazd na miejsce wystawowe. Czas trwania przejazdu około godziny.
Trasa II – start około godz. 12 – z ul. Gierdziejewskiego na rondzie skręt w lewo w ul. Lalki, na rondzie skręt w lewo w ul. Jagiełły, skręt w prawo w ul. Wojciechowskiego, skręt w lewo w ul. Orląt Lwowskich, skręt w prawo w ul. Zagłoby, skręt w prawo w ul. Orląt Lwowskich, na rondzie skręt w prawo w ul. Warszawską, przed krzyżem skręt w lewo w ul. Warszawską - koniec na placu pokazowym. Czas trwania przejazdu około 45 minut.

2. Strefa prezentacji zabytkowych traktorów 20-40 ciągników – wystawa statyczna
3. Wystawa statyczna - przedwojennego sprzętu budowanego w Ursusie - ciężarówka, Sokół - przedwojenne materiały reklamowe
4. Stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich
5. Miejsca zawodów - ciąg ul. Gierdziejewskiego - około 400 m
1 Wymiana koła w ciągniku - 4 ekipy
2 Traktory dożynkowe
3 Kobiety na traktory - test sprawnościowy.
6. Stanowisko Archiwum Akt Nowych - materiały historyczne o Ursusie i mieszkańcach
7. Stanowisko Izby Tożsamości Ursusa - wystawa materiałów
8. Stanowisko Politechniki Warszawskiej - prezentacja materiałów
9. Prezentacja historii szkół ursusowskich
10. Wystawa fotografii mieszkańców - z domowego archiwum
11. Wystawa fotograficzna - Traktoriada - czyli traktorem po świecie
12. Wystawa fotograficzna z planu filmowego - Symfonia Fabryki Ursus
13. Spotkanie z Twórcami i aktorami filmu Symfonia Fabryki Ursus
14. Tancbuda - występy zespołów i kapel - koncert muzyki z filmu Symfonia Fabryki Ursus
15. Konkursy:
- wybór Miss Traktorzystek - finał (wcześniejsza prezentacja na strona społecznościowych)
- na najlepiej odrestaurowany ciągnik
- wiedzy o Ususie i zakładach - ogólny
- traktor dożynkowy
- Opracowanie trasy turystycznej po Ursusie - finał
- Konkurs plastyczny dla przedszkolaków - finał
- wybór przez dzieci najładniejszego traktora - finał
16. Plenerowy pokaz filmu - Symfonia Fabryki Ursus
17. Plac zabaw dla dzieci
18. prezentacja mieszkańców innych narodowości mieszkających w Ursusie
19. Prezentacja OSP URSUS
20. Licytacja upominków od sponsorów
21. Miasta i regiony partnerskie/współpraca międzynarodowa
Projekt jest ogólnodostępny.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Historia traktora URSUS będącego główną marką istniejących przez dziesięciolecia Zakładów Mechanicznych URSUS, to ogromnie ważna część historii polskiej myśli technicznej, jak również cywilizacyjnej. Od 1915 r. Zakłady swoją produkcję opierały na pomysłach wyprodukowania pierwszego polskiego ciągnika przez polskich inżynierów pod kierownictwem prof. Karola Taylora. Były też znaczącym zakładem II Rzeczypospolitej realizując m.in. ważne zamówienia rządowe. Po II wojnie światowej znacząco przyczynił się do przemian cywilizacyjnych oraz gospodarczych polskich wsi i gospodarki rolnej. Ursus to bezspornie ważna część dziedzictwa technicznego Europy. Dzięki Ursusowi rozwijał się również m.in. czeski Zetor. Na szczęście kolekcja po byłych Zakładach Mechanicznych "Ursus" została przejęta przez Narodowe Muzeum Techniki i po renowacji ma wrócić do Ursusa. Jednak każdego dnia należy dbać o naszą historię i pielęgnować to co można jeszcze z tej historii uratować i przekazać pokoleniom.
Powstanie zakładów jest to historia powstania najpierw miasta Ursus, a później dzielnicy Warszawy. Chcemy chronić wszelkie historyczne ślady jakże ważnej współczesnej historii jako obraz industrializacji i jego działań miastotwórczych. Warszawa w znacznym stopniu utraciła wiele cennych zabytkowych budynków kultury technicznej, nie wspominając już o urządzeniach i maszynach znajdujących się w likwidowanych zakładach przemysłowych. Dlatego naszym zdaniem ważne jest godne upamiętnienie dziedzictwa społeczno-przemysłowego Zakładów Mechanicznych URSUS Zakład przestały istnieć z dniem 30 września 2011 roku. Dziś dzielnica rozwija się prężnie, ale o jej historię warto zadbać i pokazywać miastotwórczą rolę, jaką odegrały niegdyś Zakłady Mechaniczne Ursus. Zlot temu służy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
160000.00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Upamiętnianie dziedzictwa społeczno-przemysłowego. Integracja mieszkańców. Zapoznanie z historią dzielnicy - zakładów ciągników Ursus.

Modyfikacje

19.04.2022 08:55
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus
28.04.2022 08:45
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany