"Martwe drewno – drzewo życia". Edukacja przyrodnicza w Parku Dolinka Służewska – znaczenie martwego drewna i starych drzew dla ptaków, ssaków, owadów, roślin, grzybów

412
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Jowita Misztal
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt „MARTWE DREWNO – DRZEWO ŻYCIA” to cykl spotkań edukacyjnych prowadzonych przez przyrodników, odbywający się na terenie parków położonych wzdłuż ulicy Dolina Służewiecka w Warszawie. Projekt przewiduje także zakup sprzętu pozwalającego na obserwację i „badanie” dzikiego życia w Parku oraz atlasów i przewodników o tematyce przyrodniczej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zespół parków położonych wzdłuż ulicy Dolinka Służewiecka (Park Dolinka Służewska, Park nad Stawem Służewieckim, Park im. inż. P. Pawlukiewicza)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Spacery będą się odbywały na terenie parków położonych wzdłuż ul. Dolinka Służewiecka, natomiast wykłady odbywać się będą na terenie Służewskiego Domu Kultury.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt „MARTWE DREWNO – DRZEWO ŻYCIA” to cykl spotkań edukacyjnych prowadzonych przez przyrodników, odbywający się na terenie parków położonych wzdłuż ulicy Dolina Służewiecka w Warszawie. Projekt przewiduje także zakup sprzętu pozwalającego na obserwację i „badanie” dzikiego życia w Parku oraz atlasów i przewodników o tematyce przyrodniczej.
Opis projektu
Projekt „MARTWE DREWNO – DRZEWO ŻYCIA” to cykl spotkań edukacyjnych prowadzonych przez przyrodników, odbywający się od wiosny do jesieni na terenie parków położonych wzdłuż ulicy Dolina Służewiecka w Warszawie. Wykłady, spacery i warsztaty będą miały na celu pokazanie jak ważną funkcję w miejskim ekosystemie pełnią stare i martwe drzewa oraz dlaczego zachodzi konieczność ich pozostawiania. Uczestnicy będą poznawać etapy rozkładu drewna, poszerzą wiedzę z zakresu życia miejskiej fauny i flory a także poznają powiązania ekologiczne pomiędzy poszczególnymi grupami organizmów występujących w mieście.
Eksperci zaprezentują informacje na temat zagrożeń i możliwych sposobów wspierania i ochrony miejskiej różnorodności biologicznej. Uczestnicy sami będą wyszukiwać dziuplastych drzew i poznawać organizmy je zasiedlające. Przewidziane są także warsztaty, które mają na celu aktywizację odbiorców projektu. W trakcie ich trwania, po krótkim instruktarzu, uczestnicy samodzielnie wykonają budki lęgowe i schronienia dla innych zwierząt, które będą mogli zabrać ze sobą i zamontować w swojej okolicy.
Dzięki projektowi Służewski Dom Kultury zostanie wyposażony w sprzęt oraz przewodniki do rozpoznawanie poszczególnych grup organizmów i atlasy, które będą stanowiły pomoce dydaktyczne podczas warsztatów. Zostaną zakupione np. lornetki, mikroskopy kieszonkowe, lupy, pojemniki do obserwacji owadów, siatki entomologiczne, latarki, głośnik do odtwarzania głosów ptaków.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Edukacja lokalnej społeczności na temat życia dzikich zwierząt w mieście w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest bardzo ważna.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
31 000 zł, w tym:
- spacery i warsztaty - 18 000 zł
- zakup materiałów i sprzętu - 13 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poszerzenie wiedzy mieszkańców dotyczącej roli martwych i starych drzew.

Modyfikacje

20.01.2022 19:21
Autor projektu
20.01.2022 20:00
Autor projektu
20.01.2022 20:40
Autor projektu
28.04.2022 13:31
Dział Programowania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni
28.04.2022 14:23
Dział Programowania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • dobry pomysł, po zdewastowaniu serca Dolinki przez tzw. Naturalny Plac Zabaw (zrobiony z ściętych drzew, obrobionych chemiczne nazywa się naturalnym....) i wycięciu drzew, gdzie nawet gniazda lęgowego Kwiczoła, nie oszczędzono, budki lęgowe się przydadzą.
  Mieszkaniec26642  21.01.2022 18:03
 • popieram ten projekt. Jeżyki są u nas coraz bardziej bezdomne. Budując domy/bloki zapominamy o zostawieniu szczelin specjalnie dla nich. A przy okazji będzie można opowiadać o jerzykach podczas spacerów z dziećmi, wnuczkami...
  Mieszkanka30145  06.02.2022 13:33
 • Świetny pomysł. Ma dużą szansę trafić do mieszkańców dzięki licznym atrakcjom adresowanym do wszystkich grup wiekowych.
  Mirosz znad Powiernicy  23.06.2022 22:49
 • Ten projekt dotyczył budowy wież lęgowych dla ptaków. Zarząd zieleni całkowicie go zmienił. To jest zupełnie bezsensowne nadużycie tej jednostki. Jeżeli mają własne pomysły to niech je zgłaszają pod własnym szyldem, a niech nie psują dobrego i ważnego projektu.
  Mieszkanka31887  27.06.2022 01:09
  • Dzień dobry,
   w nawiązaniu do powyższego komentarza: dziękuję za poparcie wcześniejszego pomysłu. "Nowy projekt" rzeczywiście jest mocno przekształcony, jednak nadal jest to moja wizja i wszelkie zmiany były ze mną uzgadniane. Na Dolince Służewieckiej nie mogą powstać nowe tablice edukacyjne, ponieważ: "[...] na terenie parku istnieje już ścieżka edukacyjna na temat adaptacji miasta do zmian klimatu, a utworzenie tam nowej zaburzy czytelność ścieżki klimatycznej. Ponadto tablice edukacyjne stylizowane są na obiekty rustykalne, niespójne z istniejącymi elementami wyposażenia parku i dysharmonijne w stosunku do walorów krajobrazowych przestrzeni [...]. Wiele informacji o budowie ptasiego pióra, sezonowych migracjach ptaków lub konieczności ochrony siedlisk jest publikowanych w Internecie, więc prezentacja tych treści na licznych drewnianych tablicach w otoczeniu chronionego krajobrazu nie znajduje uzasadnienia."
   Powyższa informacja to opinia, którą otrzymałam w odpowiedzi na złożony pierwotny projekt.
   Wieża dla ptaków, także została zaopiniowana negatywnie, ponieważ doświadczenia w Warszawie pokazują, że jerzyki i jaskółki niechętnie z nich korzystają, kolejny argument przeciw: "negatywny wpływ wieży na naturalny krajobraz parku".
   Po uzyskaniu powyższych informacji, o których obywatele niekoniecznie muszą wiedzieć (jaki jest zamysł architekta krajobrazu), była możliwość zmodyfikowania projektu, co też miało miejsce. Nie zrażajmy się zatem do nikogo, tylko róbmy to co możemy i działajmy :)
   Serdecznie pozdrawiam,
   Jowita Misztal
   Jowita Misztal  29.06.2022 18:20 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany