Zielona i sensoryczna Białołęka - zagospodarowanie przestrzeni parkowej Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16 na cele rekreacyjne, ścieżkę sensoryczną do terapii dzieci a także miejsce animacji i przedsięwzięć edukacyjno-integracyjnych Mieszkańców Białołęki.

1363
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
950 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt obejmuje zagospodarowanie zieleni na terenie Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16. Przedsięwzięcie polegać ma na stworzeniu miejsca o naturalnym charakterze, z wyodrębnionym placem zabaw, ścieżką sensoryczną do terapii dzieci, ławkami, pergolami, rabatami bylinowymi, łąką kwietną oraz krzewami owocowymi.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Przykoszarowa 16

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje zagospodarowanie zieleni na terenie Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16. Przedsięwzięcie polegać ma na stworzeniu miejsca o naturalnym charakterze, z wyodrębnionym placem zabaw, ścieżką sensoryczną do terapii dzieci, ławkami, pergolami, rabatami bylinowymi, łąką kwietną oraz krzewami owocowymi.
Opis projektu
Przykoszarowa 16 to adres, który w świadomości Mieszkańców Białołęki utrwali się jako miejsce związane z ochroną ich zdrowia ale także jako miejsce relaksu i kontaktu z naturą. Pod wskazanym adresem znajduje się Centrum Zdrowia Białołęka z przychodnią POZ, Ośrodkiem Dziennej Rehabilitacji Neurologicznej "Przytulas" oraz z Ośrodkiem Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży pn. "Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO". W niedalekiej przyszłości swoją działalność rozpocznie też Oddział Chirurgii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, Pracownia Endoskopii i diagnostyki obrazowej.
Na miejscu znajduje się uroczy zagajnik, w którym możliwe jest stworzenie warunków pozwalających zarówno mieszkańcom okolicy jak i pacjentom spędzić czas pośród zieleni, w kontakcie z naturą, w otoczeniu pobudzającym zmysły.
Dostęp do terenu rekreacyjnego możliwy byłby dla wszystkich przez 7 dni w tygodniu, w godzinach uzgodnionych z Zarządcą obiektu, w wymiarze spełniającym kryterium dostępności tj. min 25 godzin tygodniowo. Ingerencja w obecny teren wymagały przede wszystkim przeglądu istniejących nasadzeń, ewentualnego wykarczowania zagrażających bezpieczeństwu drzew, wyrównania podłoża, wyodrębnienia miejsc pod plac zabaw, montaż ławek, pergoli, donic do nowych nasadzeń, zbudowanie ścieżki sensorycznej oraz nasadzenia drzew, krzewów i roślin sezonowych, wykonanie systemu nawodnienia uwzgledniającego wykorzystanie wody deszczowej.
Projekt przewiduje także wykorzystanie zaaranżowanej przestrzeni do realizacji spotkań animacyjnych, moderowanych przez profesjonalnych animatorów prowadzących zajęcia dla Mieszkańców Dzielnicy. Możliwe też będzie, we współpracy z placówkami oświaty, realizowanie zajęć edukacyjnych np. przyrodniczych, do prowadzenia których można będzie zapraszać specjalistów z różnych dziedzin.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Korzyści jakie można osiągnąć z utworzenia zielonego miejsca spotkań i relaksu to przede wszystkim integracja Mieszkańców Dzielnicy Białołęka, szczególnie tych, którzy cenią kontakt z naturą, spędzanie czasu na świeżym powietrzu z dala od arterii komunikacyjnych i centrów handlowych. Miejsce bezpiecznych zabaw dla dzieci, spokojnego spaceru i wypoczynku dla seniorów oraz pozytywnych spotkań dla dorosłych.
Ponadto z utworzonego przyjaznego zielonego zaplecza skorzystają też terapeuci i Podopieczni Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO, a także Pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej Przytulas i pozostałych przychodni, znajdujących się w przedmiotowej lokalizacji.
Utworzenie miejsca łączącego otwarte miejsce spotkań Mieszkańców Białołęki z miejscem wykorzystywanym przez lokalny, dzielnicowy podmiot leczniczy do pracy z pacjentami, w tym szczególnie z dziećmi i młodzieżą z okolicznych przedszkoli i szkół.

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającej się tej części Dzielnicy, czyniąc ją miejscem nowoczesnym, wpisującym się w trendy ekologiczne, sprzyjającym budowaniu pozytywnych relacji. To Społeczność Lokalna tworzy klimat i charakter miejsca i okolicy, a infrastruktura może i powinna temu sprzyjać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tzw. Zielona Białołęka to kilkudziesięciotysięczna, wciąż rozwijająca się społeczność. To wciąż rozbudowujące się miasto, które powstaje niemal wyłącznie na terenach prywatnych. Dzielnica nie posiada nieruchomości, które mogłaby przeznaczyć na tereny zieleni urządzonej, na deficyt której bardzo cierpi. Dlatego inicjatywa ta ma dodatkowy tak ważny aspekt- budowa parku sensorycznego i przestrzeni zieleni urządzonej dla wszystkich chętnych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu, w tym opracowanie koncepcji, zagospodarowanie zieleni z wyodrębnionym placem zabaw, ścieżką sensoryczną do terapii dzieci, ławkami, pergolami, rabatami bylinowymi, łąką kwietną oraz krzewami owocowymi oraz oznakowanie projektu wynosi 950 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
950 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu przyniesie szereg korzyści, w tym pozwoli na utworzenie zielonego miejsca spotkań i relaksu oraz integrację lokalnej społeczności. Ponadto z utworzonego przyjaznego zielonego zaplecza skorzystają też terapeuci i Podopieczni Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO, a także Pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej Przytulas i pozostałych przychodni, znajdujących się w pobliskiej lokalizacji.

Modyfikacje

03.02.2022 09:26
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
29.04.2022 10:46
Wydział Inwestycji w Biurze Polityki Zdrowotnej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jeśli ośrodek jest na Białołęce, dlaczego jest to projekt ogólnomiejski? Z dróg wybudowanych w określonych dzielnicach, zasobów bibliotek i parków, mogą korzystać też mieszkańcy innych dzielnic, a takie projekty są klasyfikowane jako dzielnicowe.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 22:36
  • z poradni psychologicznej dla dzieci i rehabilitacyjnej korzystają również dzieci z innych dzielnic, nie tylko okoliczne.
   Mieszkanka32324  30.06.2022 11:25
 • To projekt ściśle lokalny! Jeszcze jak coś ma być w Śródmieściu, - to są miejsca, gdzie bywają ludzie z całej W-wy. A kto jeździ na to za... na Białołęce! Tylko miejscowi.
  Mieszkanka24118  29.06.2022 22:33
  • Do tej placówki zapweniam przyjeźdzają dzieci z całego miasta,
   Mieszkanka32324  30.06.2022 11:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany