Oczyszczenie stawu w Parku na Książęcem

1110
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Piotr Salach
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
67 900 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest oczyszczenie stawu znajdującego się w Parku na Książęcem, by mógł być on znowu reprezentatywnym miejscem Śródmieścia.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park na Książęcem
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest oczyszczenie stawu znajdującego się w Parku na Książęcem, by mógł być on znowu reprezentatywnym miejscem Śródmieścia.
Opis projektu
Park na Książęcem znajduje się między ulicą Książęcą a wiaduktem Mostu Poniatowskiego. Park cieszy się dość dużą popularnością.
Celem projektu jest oczyszczenie stawu znajdującego się w Parku na Książęcem, by mógł być on znowu reprezentatywnym miejscem Śródmieścia. Na chwilę obecną ta część parku wygląda od lat na mocno zaniedbaną, a spacerowicze odwracają wzrok przechodząc obok stawu. Aby Park na Książęcem wypiękniał potrzeba zająć się przede wszystkim stawem i o niego zadbać. Dzięki temu zyska również cały park, a spacerujący będą mogli rozkoszować się nie tylko świeżym powietrzem, ale też pięknym i czystym stawem, który ponownie będzie mógł rozkochać w sobie nie tylko mieszkańców Śródmieścia, ale również odwiedzających go turystów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na chwilę obecną ta część parku wygląda od lat na mocno zaniedbaną, a spacerowicze odwracają wzrok przechodząc obok stawu. Aby Park na Książęcem wypiękniał potrzeba zająć się przede wszystkim stawem i o niego zadbać.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakres planowanych do wykonania robót:
- Jednokrotne wygrabienie na wiosnę skarp w obrębie zbiornika i terenu przyległego.
- Dwukrotne wygrabienie na jesieni skarp w obrębie zbiornika i terenu przyległego.
- Jednokrotne w ciągu roku wykoszenie porostów ze skarp oraz obszaru przyległego do zbiornika wraz z wygrabieniem. Zebranie odpadów w pryzmy i wywóz.
- Bieżące utrzymanie czystości i porządku poprzez codzienne sprzątanie terenu w okresie 10 miesięcy: zbieranie zanieczyszczeń (papierów, gałęzi, puszek, butelek, itp.),
z powierzchni lustra wody oraz terenu przyległego do zbiornika, usuwanie trawy i chwastów z obrzeży zbiornika, wyciąganie z wody koszy, hulajnóg oraz wszelkich odpadów
gabarytowych, usuwanie kożucha roślin pływających z 40% zbiornika,
- W okresie jesiennym (listopad) spuszczenie wody ze zbiornika, usunięcie z dna odpadów komunalnych organicznych w postaci liści i gałęzi.. Ręczne lub mechaniczne spryzmowanie
odpadów organicznych w celu odwodnienia uwodnionego materiału. Usunięcie namułów. Po wyczyszczeniu czaszy zbiornika z materiału organicznego zamiecenie dna . Wywóz
urobku i spryzmowanych odpadów komunalnych i organicznych.
- Na jesieni oczyszczenie ręczne z namułów komory zrzutowej. Nasmarowanie zamknięcia zasuwy. Oczyszczenie osadnika i zaworu dennego w dnie zbiornika.
Szacowany koszt: 67 900,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
67 900,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
W celu zachowania dobrej kondycji wybetonowanego zbiornika położonego w Parku na Książęcem każdego roku na jesieni należy prowadzić bieżące prace konserwacyjno-eksploatacyjne i utrzymaniowe. Zbiornik jest płytki i zasilany wodą z miejskiej sieci wodociągowej a pośrednio wodami opadowymi i roztopowymi oraz spływem powierzchniowym w trakcie ulewnych lub długotrwałych opadów deszczu. Zbiornik położony jest na terenie zadrzewionym i jest miejscem akumulacji dużej ilości masy organicznej w postaci liści i gałęzi, która ulega rozkładowi. Chcąc zachować dobrą kondycję zbiornika (pomimo spękań w dnie) i właściwą jakość wody każdego roku prowadzone winny być bieżące prace utrzymaniowe. Późną jesienią spuszczana jest woda ze zbiornika. Z czaszy zbiornika należy usunąć nagromadzony materiał organiczny w postaci liści, gałęzi i namułu.
Ze względu na malownicze położenie zbiornika, mając na względzie wykorzystanie obszaru parkowego jako miejsca wypoczynku i obserwacji przyrody zasadne jest poczynienie wszelkich działań by miejsce to był atrakcyjne dla zwierząt i ludzi. Planowane do przeprowadzenia prace utrzymaniowe w obrębie zbiornika wodnego i terenu do niego przyległego przyczynią się do poprawy kondycji zbiornika oraz zwiększą atrakcyjność terenu dla mieszkańców. Planowany zakres prac zgodny jest z oczekiwaniami mieszkańców oraz uwzględnia kwestie przyrodnicze.
Projekt uzyskał pozytywną opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Modyfikacje

14.04.2022 18:11
Dział Rozwoju Wód w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Pomysł bardzo fajny. Ten staw jest w tej chwili bardzo zaniedbany. Jak kiedyś pytałem o to w Zarządzie Zieleni, to mi odpowiedzieli, że to jacyś nawiedzeni ekolodzy zabraniają go sprzątnąć. Podobno w tym bagnie miały żyć jakieś żaby (!!!!). Pewnie wymówka urzędników, żeby nie robić. A nawet, to ma dla nas ludzi ładnie wyglądać. Żaby to niech w bajorze w lesie sobie mieszkają.
    Piotr Jakubiak  28.01.2022 18:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany