Zmodernizowanie wyposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej Warszawa Białołęka.

690
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Adrian Klejc
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
245 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • bezpieczeństwo publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada zmodernizowanie wyposażenia oraz zakup niezbędnych brakujących elementów pozwalających na ogólnodostępne świadczenie pomocy mieszkańcom Warszawy przez ich sąsiadów zrzeszonych w stowarzyszeniu OSP Warszawa Białołęka. Poza sytuacjami indywidualnej, wyspecjalizowanej pomocy modernizacja kładzie szczególnie duży nacisk na przypadki wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych jak ulewy, wiatry oraz walkę z pożarami terenów zielonych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt dotyczy całego terenu m.st. Warszawy zgodnie z dyspozycją do wezwania w przypadku alarmu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zmodernizowanie wyposażenia oraz zakup niezbędnych brakujących elementów pozwalających na ogólnodostępne świadczenie pomocy mieszkańcom Warszawy przez ich sąsiadów zrzeszonych w stowarzyszeniu OSP Warszawa Białołęka. Poza sytuacjami indywidualnej, wyspecjalizowanej pomocy modernizacja kładzie szczególnie duży nacisk na przypadki wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych jak ulewy, wiatry oraz walkę z pożarami terenów zielonych.
Opis projektu
OSP Białołęka aktywnie wspiera działania Państwowej Straży Pożarnej na terenie m.st. Warszawy. Jednocześnie nie są w KSRG co uniemożliwia stałe finansowanie działalności czy też odcina możliwość pozyskania większości grantów. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Warszawa Białołęka korzystają ze sprzętu który jest wysoce wysłużony i znacznie ogranicza ich możliwość świadczenia wolontaryjnej, całodobowej pomocy mieszkańcom m.st. Warszawy. OSP Białołęka świadczy swoją pomoc wykorzystując trzy leciwe już samochody na których sprzęt wymaga modernizacji i dostosowania do aktualnych potrzeb w przypadku zagrożeń występujących dla społeczności miejskiej, zwierząt jak i miejskich terenów zielonych takich jak parki, łąki i lasy.

Planowane doposażenie i modernizacja części sprzętu użytkowanego przez ochotników umożliwi im efektywniejsze oraz bezpieczniejsze korzystanie w momencie niesienia pomocy mieszkańcom miasta. Dzięki odpowiedniej ilości sprzętu będzie możliwe wyposażenie kolejnego wozu gotowego do dyspozycji mieszkańców dzielnicy w przypadku zadysponowania.

Modernizacja obejmować będzie armaturę do gaszenia pożarów obiektów mieszkalnych, parków, łąk i lasów, sprzęt do walki z powodziami czy też skutkami porywistych wiatrów oraz nagłych nadmiernych opadów deszczu. Dodatkowo doposażenie obejmie zakup kamery termowizyjnej i czujnika wielogazowego czy też specjalistycznego zestawu do mikrotechiki.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ochotnicza Straż Pożarna na Warszawskiej Białołęce od 2015 roku pomaga mieszkańcom nie tylko dzielnicy ale i miasta Warszawy w momentach kryzysów i potrzeb. Większość sprzętu jaki aktualnie posiada jest leciwa a poprzez to zużyta uczestnictwem w wielu akcjach. Do chwili obecnej sprzęt nie przeszedł gruntownego remontu/wymiany a zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego odbywa się przez wykonywanie przeglądów oraz realizację bieżących napraw czy modernizacji, których inicjatorami jak i wykonawcami są członkowie OSP. Z każdym dniem użytkowania posiadanego przez OSP starego sprzętu wymaga on coraz większych inwestycji, które przerastają możliwości finansowe stowarzyszenia OSP Warszawa Białołęka. Członkowie wielokrotnie wykonują drobne naprawy czy modernizacje własnymi siłami ze względu na ograniczone nakłady jednak nierzadko potrzebna jest pomoc specjalisty w danej dziedzinie czy też niestety wycofanie sprzętu ze względu na trwałe uszkodzenie. W większości przypadków pomoc zapewnia lokalny samorząd. Niestety Urząd Dzielnicy Białołęka, pomimo swojego zaangażowania w pomoc druhom również nie jest w stanie przeprowadzić samodzielnie tak kosztownej i gruntownej modernizacji sprzętu. Co więcej niektóre potencjalne awarie zmniejszają znikomy budżet OSP pochodzący głównie z zrzutek członków.

Na dzień dzisiejszy OSP wymaga przedstawionej w tym projekcie inwestycji tak by druhowie korzystając ze sprzętu mogli to robić 100% bezpiecznie oraz efektywnie dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Dodatowo dzięki nowoczesnemu i nowemu wyposażeniu zwiększą się możliwości niesienia pomocy mieszkańcom w różnych, nowych sytuacjach. Będzie też możliwe prowadzenie dodatkowych szkoleń i działań profilaktycznych na spotkaniach z mieszkańcami poprzez popularyzację ochrony przeciwpożarowej dla wszystkich grup wiekowych. W trakcie wielu spotkań organizowanych na terenie dzielnicy czy też różnych wizyt w szkołach oraz przedszkolach wielu mieszkańców (tych mniejszych i większych) zwraca się zkonkretnymi pytaniami chcąc rozwijać swoją wiedzę. Niejednokrotnie zdażyło się że mieszkaniec Warszawy wstąpił w szeregi OSP pragnąc chronić swoich sąsiadów czy też ratować tereny zagrożone w przypadku pożarów, wiatrów czy podtopień. Wstąpienie do OSP jest otwarte dla wszystkich chętnych spełniających wymogi Statutu i Ustawy a ogłoszenia o naborach są umieszczane na profilach społecznościowych oraz stronie internetowej OSP.

Należy wspomnieć, iż na porządku dziennym jest otrzymywanie wiele zapytań ze strony mieszkańców dzielnicy i miasta - czy mogą prosić o pomoc w rozwiązaniu konretnego problemu z wykorzystywaniem sprzętu jakim dysponuje jednostka OSP Warszawa Białolęka. Niestety sprzęt jednostki pomimo starań w coraz mniejszym stopniu nadaje się do świadczenie pomocy mieszkańcom. Tak jak zostało już to napisane sprzęt jest wysłużony i wymaga modernizacji.

Opisany zakres projektu pozwoli uzyskać jednostce znacznie większą zdolność bojową w niesieniu pomocy. Zwiększy bezpieczeństwo oraz efektywność użytkowania a także rozwinie możliwości szkoleniowe dla mieszkańców jak i przyszłych druhów. Ze zmodernizowanego sprzętu bezpośrednio korzystać będą mogli członkowie OSP Warszawa Białolęka (będący po odpowiednim przeszkoleniu) jak również pośrednio inni mieszkańcy dzielnicy czy miasta Warszawy w momencie niesienia im oczekiwanej i potrzebnej pomocy.

Wszystkie działania związane z wykorzystywaniem zmodernizowanego sprzętu przewidzianego w projekcie prowadzone na terenie dzielnicy i miasta będą realizowane nieodpłatnie oraz całodobowo uwzględniając czas pomiędzy 6.00-22.00 dając w sumie min. 25 godzin tygodniowo, z uwzględnieniem wszystkich dni w tygodniu (sobot i niedziel). Będzie to możliwe dzięki dyżurom jakie pełni jednostka OSP Warszawa Białołęka będąc w gotowości wezwania przez dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
245 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
• projekt nie wskazuje jego lokalizacji, wobec takiego stanu rzeczy, nie można przeprowadzić pozytywnej analizy spełniania kryterium dotyczącego posiadania przez m.st. Warszawa tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością, na której projekt będzie realizowany. • projekt wskazuje wykonawcę, beneficjenta projektu - stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna Białołęka, realizującego swoją działalność przy jego wykorzystaniu. • realizacja projektu koliduje z zakresem realizowanych przez m.st. Warszawa obowiązków wynikających z ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r o ochotniczych strażach pożarnych. • brak potwierdzenia minimalnej dostępności projektu dla mieszkańców. Wobec wymienionych argumentów, projekt należy ocenić negatywnie.

Modyfikacje

23.01.2022 22:00
Autor projektu
23.01.2022 22:08
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec28812  07.02.2022 21:45
 • Mostek przejazdowy x2 to max 400zł
  Kamera termowizyjna kosztuje 3 tysiące a nie 30 https://strefa998.pl/kamery-termowizyjne/2572-kamera-termowizyjna-flir-k1.html
  PRZEDŁUŻACZ 50m 3x2,5mm za mały przekrój
  Mieszkaniec28812  07.02.2022 21:49
 • Po pierwsze gratulacje za odwagę i pokazanie składowych projektu. Jest to unikatowe a powinno być szczególnie docenione. Być może składowe listy na których sie nie znam nie są idelna aczkolwiek autor miał jakiś zamysł na użycie każdego z elementów. Jest to jeden z pierwszych projektów jakie widzę z tak doprecyzowanymi potrzebami a nie ogólnikowymi frazesami co to będzie robione. Doliczone nawet ewentualne zmiany cen co o zgrozo ma miejsce w obecnych czasach. Konkrety i super!

  Czytając komentarz umieszczony tutaj pokusiłem się o wejście na tą samą stronę...
  Mostki przejazdowe za sztukę to koszt od 286 złotych polskich za sztukę (jeszcze... :) bo napewno idą w górę) więc nie wiem jak można twierdzić że max koszt za dwie to 400 złotych. No matematycznie nie spina się opinia osoby która napisała komentarz. Minimalny koszt za dwie sztuki to będzie prawie 600 złotych. Link: https://strefa998.pl/szukaj?controller=search&s=mostek+przejazdowy&submit_search=

  Jeśli chodzi o kamery termowizyjne to jest ich całkiem sporo... można kupić zabawki faktyczie do kilkuset zlotych, widziałem też takie za kilka tysięcy ale ponownie używając linka sklepu podanego przez osobę komentująca przedemną widac że sa też takie droższe... i jest ich więcej niż tych tańszych... być może dlategojest ich więcej bo są lepsze... autor napewno mial jakis plan a komisja w momencie potencjalnych zakupów wszysto zweryfikuje. Link: https://strefa998.pl/szukaj?controller=search&s=kamera&submit_search=

  A jeśli chodzi o przedłużacz... myślę że tutaj chodzi raczej o odpowiednią certyfikację sprzętu o której można przeczytać w opisie projektu. Poza tym dodam od siebie że na działce chodzi mi pompa na przełużaczu 2.5mm i nie ma problemu.

  Pozdrawiam serdecznie czytających i powodzenia w głosowaniu dla Autora Projektu.

  Mieszkaniec Warszawy
  Mieszkaniec30221  08.02.2022 09:50
 • Pomysł projektu popieram całkowicie. Wspaniale, że można by w lepszy, bezpieczniejszy, szybszy sposób nieść pomoc Warszawiakom, których spotkała jakaś tragedia. Trzeba pamiętać, że strażacy narażają swoje zdrowie i życie, aby zapobiec utracie zdrowia, życia (koszty dla NFZ) lub pomóc w razie jakichś niebezpiecznych zdarzeń. Na pewno zasługują na pracę na lepszym sprzęcie, także by chronić siebie. Przecież to może być demoralizujące, jeśli widzi się ludzką niewdzięczność za coś takiego.

  Cel o wiele szczytniejszy niż zgłoszone cele rozrywkowe i dekoracyjne. Pozostaje jeszcze pytanie jak zachowają się wyborcy w głosowaniu? Proszę się nie zniechęcać, jeśli projekt nie wygrałby w tym roku i zgłaszać go do skutku! Ludzie niestety dopiero zaczynają myśleć, gdy ktoś umrze lub stanie się tragedia im samym lub nagłośniona w mediach! Co jest bardzo przykre i tragiczne zarazem... Nie wszyscy ludzie są bezmyślni, ale bywają przygniecieni "masą".
  Mieszkanka29282  20.03.2022 16:51
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany