Suchą stopą przez las na Forty Bema z ulicy Osmańczyka

843
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
43 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 439 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Wzmocnienie istniejącej ścieżki naturalnej biegnącej przez las przy Obrońców Tobruku. Ścieżka łączy osiedla przy ulicy Osmańczyka z Fortami Bema i z placem zabaw. Jest to również najkrótsza ogólnodostępna droga do przystanku autobusu 197. Obecnie ścieżka jest wyboista i błotnista.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.01.2018 12:08
W ramach projektu wyremontowano nawierzchnię ścieżki łączącej osiedla przy ulicy Osmańczyka z Fortami Bema i z placem zabaw. Na etapie realizacji okazało się, że kwota przeznaczona na projekt nie jest wystarczająca do wykonania barier przeciwko wjazdom samochodów. Zapory przeciwwjazdowe i szlabany zostaną sfinansowane z bieżącego budżetu jednostki i zamontowane gdy warunki pogodowe na to pozwolą.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Lasy Miejskie - Warszawa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Osmańczyka i Obrońców Tobruku. Ścieżka w lesie między tymi dwiema ulicami.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ścieżka biegnie od ul. Osmańczyka (obok bloku pod nr 28), na tyłach osiedli Olszyny - ul. Obrońców Tobruku 18 ABCD, Park Olszyny - Obrońców Tobruku 20 ABCD a kończy się przy ul. Obrońców Tobruku na wysokości przystanku linii 197 - Fort Bema. Ścieżka znajduje się przy lesie.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wzmocnienie istniejącej ścieżki naturalnej biegnącej przez las przy Obrońców Tobruku. Ścieżka łączy osiedla przy ulicy Osmańczyka z Fortami Bema i z placem zabaw. Jest to również najkrótsza ogólnodostępna droga do przystanku autobusu 197. Obecnie ścieżka jest wyboista i błotnista.
Opis projektu
Projekt zakłada wzmocnienie istniejącej ścieżki naturalnej przy pomocy materiałów mineralnych, np żwiru klinującego się oraz wybudowania obramowania, by materiał mineralny nie rozsypywał się. Nawierzchnia ta pozwoli na stabilne i trwałe wzmocnienie ścieżki, bez ingerencji w jej naturalny charakter. Podobny materiał został użyty do stworzenia ścieżek na innych terenach zielonych, np. wokół placu zabaw na Fortach Bema. Nawierzchnia jest twarda a jednocześnie przepuszcza wodę, więc nie tworzą się kałuże a budowa nie wymaga odwodnienia. Wzmocnienie nie wiąże się ze zniszczeniem okolicznej zieleni a pozwala na wygodne przejście, zarówno pieszo jak i przejazd rowerem lub wózkiem dziecięcym. Wzmocnienie ścieżki zwiększy atrakcyjność lasu i zachęci do spacerów okolicznych mieszkańców oraz skróci czas dotarcia do lub z pracy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie ścieżka jest używana przez mieszkańców, jednak wymaga niezłej kondycji i koordynacji ruchowej, by nie poślizgnąć się na błocie lub nie potknąć na wystających korzeniach. Spacer z wózkiem wymaga lawirowania między kałużami a korzeniami. Wzmocnienie ścieżki nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasowych a wydatnie ułatwi życie okolicznym mieszkańcom. Może również zachęcić ich do częstszych spacerów i poznawania zielonych okolic Bemowa. Ma zarówno aspekt estetyczny jak i czysto praktyczny.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
38 000 zł - wzmocnienie ścieżki naturalnej na odcinku 190 m.
1 000 zł - 10 szt. słupków zapobiegających blokowaniu ścieżki przez samochody
4 000 zł - projekt
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
43 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.01.2016 20:26
Autor projektu
15.01.2016 20:28
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Proszę się zapoznać z warunkami usługi Google Maps i umieścić odpowiednią informacje o źródle danych: https://www.google.com/intl/pl/permissions/geoguidelines/attr-guide.html
  Mieszkaniec63  14.01.2016 22:27
 • Zgodnie z licencją należy podać źródło mapy. Jest ono podane na planie. Jeśli zna Pan inną interpretację zapisu:
  " Licencja. Zgodnie z warunkami Umowy Google udziela użytkownikowi niewyłącznej, niezbywalnej licencji na korzystanie z usług Mapy Google i Google Earth, w tym funkcji, które umożliwiają:
  (...) publiczne prezentowanie Treści w internecie, filmach i materiałach drukowanych z podaniem źródła danych;
  "
  to proszę o informację.
  Mieszkaniec  14.01.2016 22:34 Autor projektu
 • Zgodnie z punktem 2. Zabronione działania, podpunkt b. brakuje podpisu z prawego dolnego rogu ekranu, szczegóły pod adresem z pierwszego komentarza.
  Mieszkaniec63  15.01.2016 19:50
 • Nie przegląda Pan tego na temat czego pisze. Wczoraj twierdził Pan, ze nie można używać map google - musiałem poświecić czas na udowodnienie, ze tak nie jest (czemu usunął Pan tamten wpis?). Dziś znowu coś innego. Bardzo proszę o merytoryczne wpisy lub powstrzymanie się od komentowania jeśli nic nie łamie tu prawa lub komentarz nie dotyczy samego projektu. Kolejne uwagi, "żeby tylko zająć" czas będę zgłaszać do Administracji.
  Krytyka merytoryczna jest z kolei mile widziana (a nawet wskazana dla dobra projektu).
  Mieszkaniec  15.01.2016 20:17 Autor projektu
 • Przeglądam, ale nie codziennie. Nic nie poradzę, że użytkownicy (tacy jak ja) nie zostali powiadomieni o zmianach), w poprzedniej wersji było tak jak pierwotnie napisałem. Nie usunąłem lecz edytowałem gdy okazało się, że jest inaczej. Odnośnie wątpliwości do projektu to chyba w takim zadrzewionym terenie nie byłoby łatwe utworzyć nawierzchnię taką jak w 3 załączniku, może efektywniej byłoby wytyczyć drewnianą kładkę.
  Mieszkaniec63  16.01.2016 18:41
 • Dziękuję za uwagę. W trakcie uzgodnień z urzędnikami zaproponuję również sugerowany przez Pana materiał jako możliwą alternatywę.

  Co do ostatecznego materiału to decydujące zdanie będzie miała opinia Pana Leśniczego jako, że działką 38/2 zarządzają Lasy Miejskie. Z tego co z nimi konsultowałem telefonicznie to niekiedy potrzebują nawierzchni, która umożliwia przejazd pojazdom "utrzymania terenu". Gdzie taka nawierzchnia ma być i czy w ogóle jest potrzebna okaże się w trakcie spotkania z Leśniczym i wizji lokalnej dokładnego przebiegu planowanej ścieżki.
  Mieszkaniec  16.01.2016 19:49 Autor projektu
 • Bardzo potrzebny projekt.Ten lasek przy Obrońców Tobruku wymaga uwagi Lasów Miejskich.W lesie jest dużo niebezpiecznych odpadów,w postaci żużlu ,który był odpadem z pobliskiej kotłowni na Forcie Bema.Dopiero niedawno Lasy Miejskie "odkryły" że ta działka należy do nich.
  Mieszkanka143  19.02.2016 08:58
 • Tak, ścieżka bardzo potrzebna. Dobrze byłoby zadbać, żeby nawierzchnia nadawała się do przejazdu rowerem (ta na placu zabaw jest OK, ale chyba nie nazwałabym jej żwirkiem).
  Mieszkaniec6447  21.06.2016 21:42
 • Czy na prawdę jest sens ingerowania w coś co jest fajne, naturalne, w coś dzięki czemu jesteśmy dumni, że mieszkamy w Warszawie, a jednocześnie możemy wyjść z naszych osiedli i przejść się przez nas Lasek może mały ale jednak szumiący i pachnący. Czy na prawdę chcecie mieć tam szutrowe ścieżki rowerowe i ciągi piesze i nieważne czy szutrowe czy kładki drewniane. Owszem tak jak piszecie w projekcie ścieżki są błotniste ale przecież to las !!! Który dodaje uroku temu miejscu Bemowa gdzie wokół pełno asfaltu i betonu fajnie mieć obok taką małą naturę - nie wszystko musi być "zrewitalizowane" pod sznurek. Dajmy temu miejscu jakim jest Lasek Bemowski na Fortach żyć własnym naturalnym życiem, a ubrudzone w błocie i igiliwiu buty podczas spaceru tym laskiem lub przy dojściu do przystanku 197 na pewno uda się Pani doczyścić :-) pozdrawiam
  Mieszkaniec7394  24.06.2016 09:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany