Uratujmy wiekowe drzewo na Placu Wolności przy ul. Dymnej

495
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Jemioła zaatakowała największe drzewo oraz już także sąsiednie na Placu Wolności przy ul. Dymnej na Nowych Włochach. Ocalmy je od niej i uchrońmy dzięki temu inne drzewa w okolicy zanim problem stanie się nie do opanowania.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Wolności, ul. Dymna, Nowe Włochy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Największe drzewo na Placu Wolności znajdujące się w jego zaokrąglonej części
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Jemioła zaatakowała największe drzewo oraz już także sąsiednie na Placu Wolności przy ul. Dymnej na Nowych Włochach. Ocalmy je od niej i uchrońmy dzięki temu inne drzewa w okolicy zanim problem stanie się nie do opanowania.
Opis projektu
Projekt zakłada usunięcie jemioły z największego drzewa na Placu Wolności na Nowych Włochach. Okazała topola jest w dużym stopniu opanowana przez półpasożytniczą jemiołę białą. W ramach zamierzenia zostaną usunięte gniazda jemioły a miejsca, gdzie w gałęziach znajdują się jej korzenie, zostaną zabezpieczone w sposób hamujący odrastanie. Jednocześnie zostanie przeprowadzona kompleksowa pielęgnacja korony drzewa polegająca na usunięciu posuszu i nadmiernie zagęszczonych gałęzi. Zabiegi te spowodują poprawę kondycji drzewa, zmniejszą zagrożenie wykrotem poprzez prześwietlenie korony, która będzie stawiała mniejszy opór dla wiatru. Usunięcie gniazd jemioły ograniczy też jej rozprzestrzenianie się na sąsiednie drzewa.
Rozwój jemioły na wspomnianym drzewie jest drastyczny, co widać chociażby porównując zdjęcia lotnicze Warszawy z minionych lat. Zaniedbania mogą doprowadzić do obumierania drzewa a tym samym zagrożenia dla dzieci na Placu oraz okolicznych budynków. Ponadto jemioła może roznieść się i zaatakować inne drzewa w dużo dalszej okolicy Włoch. Opanujmy problem póki jest to możliwe.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt zakłada ochronę przyrody oraz zdrowia i życia odwiedzających Plac Wolności a także domów mieszkańców Włoch w okolicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
9900,00 - wykonanie kompleksowych zabiegów w koronie drzewa
100,00 - oznakowanie BO
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa kondycji drzewa i ograniczenie rozprzestrzeniania się półpasożyta.

Modyfikacje

21.04.2022 15:20
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy
21.04.2022 15:26
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy
21.04.2022 15:44
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Prześwietlenie korony nie zabezpieczy drzewa przed wywrotem, tylko spotęguje powstawanie odrostów i osłabi drzewo. Zdecydowanie korzystniej dla topoli i bezpieczeństwa wykonać zabieg obniżający koronę o ok. 15 % - z unikaniem grubych cięć.
  Mieszkaniec4328  15.06.2022 17:19
  • Dziękuję za Pana komentarz. Zgłosiłem projekt uratowania tego drzewa i niezmiennie jest to moim celem. Komentarz merytoryczny jak to zrobić pojawił się w opisie ze strony Pracowników Miasta, ponieważ ja wiedzą w tym zakresie nie dysponuję. Kluczowe jest dla mnie zabezpieczenie środków na ten cel aby właściwą metodą ocalić to piękne drzewo.
   Jeśli dysponuje Pan wiedzą w zakresie ratunku dla tego drzewa, to z chęcią podzielę się Pana uwagami z pracownikami Zieleni Miasta gdy projekt zwycięży w głosowaniu Mieszkańców.
   Pozdrawiam serdecznie
   Mieszkaniec  16.06.2022 21:54 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany