Zakup nowych zbiorów do bibliotek ochockich

838
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Maciej Lisak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
216 000 zł
Kategoria
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy - oddziały i filie.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt ma zapewnić mieszkańcom Ochoty dostęp do większej, bardziej zróżnicowanej liczby nowości wydawniczych.
Głównym założeniem projektu jest wzbogacenie tradycyjnego księgozbioru w formie książki papierowej jednakże biorąc pod uwagę zmieniające się preferencje i potrzeby czytelników, ważne jest także zapewnienie oferty skierowanej do czytelnika słabowidzącego w postaci książek pisanych dużą czcionką, a także czytelnika niewidomego oczekującego oferty w postaci książek mówionych (audiobooków). Ważnymi odbiorcami projektu są także dzieci i młodzież, dla których biblioteka to niestety nadal obce miejsce. Projekt zakłada zakup gier planszowych dzięki którym grupa ta mam nadzieje zainteresuje się biblioteką i pozna jej bogatą ofertę. Koleją ważną i szybko rosnącą grupą odbiorców są mieszkańcy oczekujący nowoczesnej formy. Dlatego chcę, aby oferta bibliotek została poszerzona o nowe tytuły w postaci książek elektronicznych (ebooków) a także w urządzenia umożliwiające ich odczytywanie.
Ostatnią formą zbiorów są filmy DVD i muzyka CD. Niestety, ze względu na coraz łatwiejszy dostęp do serwisów multimedialnych w sieci Internet grupa czytelników korzystających z tych zbiorów w bibliotekach systematycznie spada. Wzbogacenie oferty tej formy zbiorów jest ważne ponieważ stanowią one świetny wabik dla użytkowników, którzy „przy okazji” korzystają także z innych zbiorów i usług bibliotecznych.
Sieć bibliotek ochockich posiada jedenaście lokalizacji. Średni czas otwarcia jednej placówki dla czytelników to 36 godzin w tygodniu. W zależności od filii czytelnicy mają możliwość korzystania z oferty Biblioteki między godziną 10.00, a 20.00, a także w soboty.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wysokie ceny książek, audiobooków, filmów i gier planszowych ograniczają dostęp do nowych szczególnie poszukiwanych pozycji.
Wiele osób nie stać na zakup interesujących ich książek lub filmów. Biblioteka jest miejscem, które zapewnia wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do nowych pozycji na rynku wydawniczym a przez to umożliwia szeroki kontakt z kulturą.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
216 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
216 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zwiększenie dostępności zbiorów bibliotecznych dla mieszkańców Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

Modyfikacje

21.04.2022 16:35
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ochota
29.04.2022 11:34
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Podobno czytanie książek wspomaga również prawidłowe pisanie (chociażby przez opatrzenie się prawidłowo pisanego tekstu). To jakżeś taki oczytany, to czemu nie używasz przecinków? Przecinek wpływa na sens zdania.
    Mieszkanka24118  29.06.2022 18:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany