Zakup książek, książek obcojęzycznych, audiobooków, prasy, e-prasy i e-booków do biblioteki Żoliborskiej w 2023 r.

371
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
180 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest wzbogacenie oferty czytelniczej Żoliborskiej Biblioteki poprzez zakup nowości wydawniczych również w językach obcych, audiobooków oraz dostęp do prasy i książek w wersji online. Łatwy dostęp do e-czytelnictwa sprzyja zwiększeniu dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu poziom świadczenia usług przez Bibliotekę będzie jeszcze wyższy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Czytelnia Naukowa nr XVI pl. Inwalidów 3; Czytelnia Pod Sowami ul. Gen. Zajączka 8; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 ul. J. Słowackiego 19A; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 ul.Śmiała 24; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 ul. W. Broniewskiego 9a; Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 ul. A. Mickiewicza 65; Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV ul. W. Broniewskiego 9a; Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX ul. Śmiała 24

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest wzbogacenie oferty czytelniczej Żoliborskiej Biblioteki poprzez zakup nowości wydawniczych również w językach obcych, audiobooków oraz dostęp do prasy i książek w wersji online. Łatwy dostęp do e-czytelnictwa sprzyja zwiększeniu dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu poziom świadczenia usług przez Bibliotekę będzie jeszcze wyższy.
Opis projektu
Zakup książek - zachęcanie dzieci i dorosłych do czytania książek jest podstawową misją Biblioteki i jej najważniejszym zadaniem. Aby móc je w pełni realizować Biblioteka musi mieć możliwość zaproponowania czytelnikom w każdym wieku, dostępu do jak najszerszej oferty nowości również w językach obcych (angielski, francuski, hiszpański itp.)
Zakup audiobooków - łatwy dostęp do bogatej oferty książki mówionej jest niezwykle ważny dla osób mających problemy ze wzrokiem lub z innego powodu nie mogących czytać tradycyjnych, papierowych wydań. Dzięki poszerzeniu oferty Biblioteki o nowości wydawnicze książki mówionej, przeciwdziałałaby wykluczeniu szerokiego grona osób z możliwości obcowania z literaturą. Możliwość słuchania nagranych utworów literackich jest nie tylko jedynym sposobem dostępu do literatury dla osób z dysfunkcją wzroku, ale również ogromnym wsparciem dla osób przewlekle chorych.
Zakup e-booków - Biblioteka chcąc się rozwijać chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu czytelników i poszerzyć ofertę o e-booki – książki w wersji elektronicznej. Książki te będą już na stałe własnością Biblioteki. Tego typu zbiory mają wiele zalet, ich ilości nie ograniczają przestrzeni oraz nie niszczą się – są więc inwestycją na lata. Czytelnik wypożycza taką książkę wprost z katalogu Biblioteki, będąc w dowolnym miejscu gdzie ma dostęp do Internetu. Wypożyczenie e-booka nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ani koniecznością instalowania dodatkowego oprogramowania. Takie ułatwienie dostępu do książek znacznie przyczyni się do wzrostu czytelnictwa, szczególnie w grupach które notują najniższe statystyki czyli nastolatki oraz młodzi ludzie pracujący.
Zakup e-prasy - Biblioteka, jako swoiste centrum kultury i informacji dla lokalnej społeczności, ma za zadanie zapewnić mieszkańcom dostęp do bieżących informacji. Jednym z najbardziej podstawowych źródeł informacji w wydarzeniach codziennych, budzących największe zaufanie społeczne, jest prasa. Aby w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania czytelników w zakresie dostępu do prasy, Biblioteka musi dysponować szeroką gamą tytułów, obejmującą tematycznie różne zagadnienia i poglądy, oraz móc ją oferować nie tylko w wersji papierowej ale też elektronicznej. Dostęp do codziennej prasy w łatwy sposób, prosto z domu, znacznie zwiększy liczbę jej odbiorców, oraz wyjdzie na przeciw oczekiwaniom czytelników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, którzy nie mogą korzystać z Biblioteki na co dzień. Zakupione nowości będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy i Warszawy, po wcześniejszym zapisaniu się do Biblioteki, w godzinach otwarcia placówek, a książki i prasa elektroniczna – całą dobę.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ilość mieszkańców Żoliborza systematycznie wzrasta, stąd konieczność dostosowania zbiorów Biblioteki do ich rosnących potrzeb i oczekiwań w zakresie dostępności do literatury i informacji. Atrakcyjna oferta czytelnicza sprawi, że mieszkańcy dzielnicy chętniej odwiedzą Bibliotekę, która będzie budowała u nich pozytywne z nią skojarzenia i wpłynie na rozwój i utrwalenie silnych kompetencji czytelniczych. Ponadto Biblioteka chcąc być nowoczesną instytucją kultury i informacji powinna być otwarta na nowe formy czytelnictwa. Zadaniem Biblioteki jest wspieranie czytelnika w wyborze najdogodniejszego dla niego sposobu obcowania z literaturą, dzięki czemu, niezależnie od sytuacji, będzie miał łatwy i wygodny dostęp do oferowanych książek. E - czytelnictwo niesie ze sobą wiele zalet i jest szansą na przekonanie do książek dużego grona użytkowników, którzy za tradycyjnymi książkami nie przepadają lub mają do nich utrudniony dostęp. Warto podkreślić, że korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jakie oferuje e-czytelnictwo niesie ze sobą wiele korzyści dla osób z niepełnosprawnościami, a dodatkowo zapewnia ciągłość w dostępie do materiałów bibliotecznych w sytuacjach kryzysowych, które wymagają zamknięcia placówek.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- zakup książek w liczbie ok. 2800 woluminów,
- zakup audiobooków w liczbie ok. 290 jedn. inwentarzowych,
- zakup książek obcojęzycznych w liczbie ok. 180 woluminów,
- zakup e-booków w liczbie ok. 700 jedn. inwentarzowych,
- zakup e-prasy ok. 25 egz.
- zakup prasy papierowej ok. 50 egz.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
180 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Uzupełnienie oferty czytelniczej poprzez zakup nowości wydawniczych również w wersji on-line będzie odpowiedzią na rosnące oczekiwania mieszkańców w zakresie dostępności do literatury i informacji. Łatwy dostęp do e-czytelnictwa ułatwi korzystanie z zasobów Biblioteki osobom z niepełnosprawnościami.

Modyfikacje

14.04.2022 11:32
Wydział Kultury dla Dzielnicy Żoliborz
02.06.2022 08:26
Koordynator w Dzielnicy Żoliborz
02.06.2022 08:37
Koordynator w Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany