Siłownia plenerowa wraz z placem do kalisteniki w parku „Ogrody Kosmosu”.

725
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt dotyczy budowy siłowni plenerowej. W zakres projektu wchodzi dostosowanie terenu oraz instalację urządzeń służących do ćwiczeń, odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu wraz z drążkami do kalisteniki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ogrody kosmosu,
Skrzyżowanie ulic plastycznej i sympatycznej,
02-448 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy budowy siłowni plenerowej. W zakres projektu wchodzi dostosowanie terenu oraz instalację urządzeń służących do ćwiczeń, odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu wraz z drążkami do kalisteniki.
Opis projektu
Projekt dotyczy budowy siłowni plenerowej. W zakres projektu wchodzi dostosowanie terenu oraz instalację urządzeń służących do ćwiczeń, odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Zakłada ona wyodrębnienie przestrzeni i montaż urządzeń w zwartej odległości od siebie. Obiekt ogólnie dostępny wyposażony w następujące elementy: Zestaw urządzeń służących do ćwiczeń: orbitrek eliptyczny, steper, piechur - biegacz, wyciskanie siedząc, wyciąg górny, twister i wahadło, prasa do nóg, wioślarz, ławeczka oraz plac do kalisteniki, którego brakuje w tej części dzielnicy Włochy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Statystki pokazują, iż pojawianie się tego typu instalacji zachęca lokalnych mieszkańców do aktywności fizycznej, której naturalnym efektem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia, a także samego komfortu życia, zwłaszcza w dobie pandemii. Ważnym elementem jest konieczność usytuowania tego typu instalacji w możliwie bliskiej odległości od miejsc zamieszkania aby możliwość skorzystania mogła stać się wygodnym elementem regularnej aktywności. Park "Ogrody kosmosu" jest miejscem, w którym ludzie chętnie spędzają wolny czas. Ten rejon Włoch nie dysponuje żadnym miejscem umożliwiającym podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w warunkach przystosowanych do tego typu działań, mowa zwłaszcza o sprzęcie do ćwiczeń street workout.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Park Ogrody Kosmosu położony u zbiegu ulic Plastycznej i Sympatycznej dz. ewid. Nr 58 z obrębu 2-08-10, stanowią grunty orne klasy R-IIIa. Z uwagi na klasę gruntów wyłączenie z produkcji rolnej będzie odpłatne i wymaga przeprowadzenia długotrwałego postępowania administracyjnego (przekraczającego okres roczny przewidziany do realizacji budżetu obywatelskiego). Lokalizacja alternatywna - Park Kombatantów jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków jako założenie pałacowo-parkowe Koelichenów, oraz znajduje się w układzie urbanistycznym Miasta-Ogrodu Nowe Włochy (część wschodnia). Park został zakomponowany w stylu krajobrazowym na przełomie XVIII i XIX w. Kompozycja zieleni, alejek i wnętrz parkowych nie uległa znaczącym przemianom i nadal nawiązuje swoją stylistyką do angielskich parków krajobrazowych. Proponowane elementy zagospodarowania parku są niezgodne z jego historycznym przeznaczeniem i wpłynęły by negatywnie na charakter oraz wygląd obiektu. Ponadto, realizacja pomysłu miałaby negatywny wpływ na znajdujący się w parku starodrzew stanowiący substancję zabytkową cennego zespołu pałacowo-parkowego. Dodatkowo występujące na terenie Parku Kombatantów liczne pomniki przyrody ograniczają jego dostępność ze względu na 15 metrowe strefy ochronne wokół każdego z nich. Lokalizacja alternatywna - Park ze Stawem Koziorożca objęty jest współwłasnością osób fizycznych. Lokalizacja alternatywna - dz. o nr. ewid. 100/19, 63/4, 63/21, 52/4 i 44 z obrębu 2-08-02 nie są własnością m.st. Warszawy. W związku z tym na podstawie § 18 ust. 2 lit. c Uchwały Nr XI/218/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 11.04.2019 r. w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy w formie budżetu obywatelskiego nie można na tych terenach zrealizować wskazanego zamierzenia.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • A czy w ogóle można ingerować już w projekt Ogrody Kosmosu, który był sfinansowany z udziałem środków UE? Czy przypadkiem nie jest tak, że musi być zachowana trwałość projektu i efekt ekologiczny, który był założony w tym projekcie? Tak się zastanawiam - bo ile razy tam bywam to tłumów włochowian to ja tam nie spotykam. Takie miejsce ładne ale jednak bardzo kameralne.
  Ewa Siddique-Olesiejuk  26.01.2022 09:03
  • Wydaje mi się, że pewnie te miejsca, które są już w jakiś sposób zagospodarowane, podlegały takiemu planowi. Ale ostatnio powstał kawałek niezagospodarowanej ziemi np. za placem zabaw. Ewentualnie za hamakami, jest spory obszar porośnięty chaszczami, za którymi często urządzane są libacje alkoholowe kończące się interwencją straży miejskiej.
   Mieszkaniec  26.01.2022 09:21 Autor projektu
  • Wydaje mi się, że pewnie te miejsca, które są już w jakiś sposób zagospodarowane, podlegały takiemu planowi. Ale ostatnio powstał kawałek niezagospodarowanej ziemi np. za placem zabaw. Ewentualnie za hamakami, jest spory obszar porośnięty chaszczami, za którymi często urządzane są libacje alkoholowe kończące się interwencją straży miejskiej.
   Mieszkaniec 26.01.2022 09:21
   Autor projektu

   Z tego też powodu, że jest to miejsce odpoczynku tyle, że w większości dla osób nadużywających napoje alkoholowe to inwestowanie w dodatkową infrastrukturę tego nie zmieni. Nie jest to najgęściej zaludniona część dzielnicy i lepiej zadbać o to co jest i zapewnić bezpieczeństwo
   Ewa Siddique-Olesiejuk  26.01.2022 10:11
  • Niby mało mieszkańców, ale np. boisko do siatkówki w ciepłe dni jest zajęte od rana do wieczora. To pokazuje, że są chętni do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Dlatego lepiej skorzystać z BO i stworzyć plac do ćwiczeń w miejscu, które obecnie służy tylko powstawaniu patologii. Pozdrawiam
   Mieszkaniec  26.01.2022 10:21 Autor projektu
 • Ogrody kosmosu są miejscem i wypoczynku i sportu. Tak zakładał plan i siłownia wpisuje się w ten plan. Tylko osoba która rzadko tam chodzi może powiedzieć ze jest mało uczęszczany. Jest tam pełno osób które wychodzą na spacery z dziećmi i osoby wychodzące na spacery z psami przez cały rok niezależnie od pogody. Najwiecej jest osób gdy jest ciepło wiadomo. A w kombatantach siłownia plenerowa jest mimo ze patologia tez ma zarezerwowane ławeczki.
  Mieszkanka30104  27.01.2022 21:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany