Bouldering w Rembertowie (skała wspinaczkowa)

1147
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Rembertów
Autor pomysłu Piotr Bułka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
202 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • rekreacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wybudujmy skałę do boulderingu - dla początkujących i zaawansowanych. Niech dzieci i młodzież zasmakują we wspinaczce, a zaawansowani niech mają miejsce do treningów i pokazywania tego fantastycznego sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu.
(Bouldering to wspinanie bez zabezpieczenia na niewysokich formacjach skalnych lub sztucznych obiektach "symulujących" skałę - nieregularnych w bryle ściankach)

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Rembertów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Stary Rembertów. Możliwe lokalizacje (w kolejności preferencji) to:
- park na ulicy Frontowej,
- Street Workout Park przy ulicy Magenta,
- park przy ulicy Strażackiej (obok stadionów, przy górce).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja powinna być terenem zielonym, tak, żeby można było wkomponować bryłę w teren rekreacyjny, a jednocześnie zapewnić przygotowanie miękkiego podłoża dookoła "skały".
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybudujmy skałę do boulderingu - dla początkujących i zaawansowanych. Niech dzieci i młodzież zasmakują we wspinaczce, a zaawansowani niech mają miejsce do treningów i pokazywania tego fantastycznego sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu.
(Bouldering to wspinanie bez zabezpieczenia na niewysokich formacjach skalnych lub sztucznych obiektach "symulujących" skałę - nieregularnych w bryle ściankach)
Opis projektu
Przedmiotem zgłoszenia jest propozycja zbudowania na terenie Starego Rembertowa "skały wspinaczkowej", która będzie umożliwiała uprawianie boulderingu. Czyli wspinania się na świeżym powietrzu bez zabezpieczeń (ze względu na niewielką wysokość obiektu). W przeciwieństwie do wysokich ścianek wspinaczkowych, proponowany obiekt nie wymaga montowania urządzeń asekuracyjnych oraz codziennej obsługi czy nadzoru. Każdy może z niej korzystać bez nadzoru i bez konieczności angażowania partnera asekurującego. Odpowiednia budowa warunkuje, że z obiektu można korzystać niezależnie od stopnia zaawansowania - od dzieci i początkujących, po zaawansowanych wspinaczy traktujących go jako obiekt treningowy przed wspinaniem rzeczywistym w skale.
WYMIARY.
Obiekt powinien mieć wysokość około 4 metry, żeby umożliwić korzystanie bez asekuracji i dodatkowego sprzętu. Jego kształt powinien być nieregularny - żeby jak najbardziej "zasymulować" naturalną skalę oraz umożliwić montaż dróg o rozmaitej trudności. Powinny być dostępne niższe, nie pochyłe fragmenty, na których będą umieszczone duże chwyty i proste drogi dla dzieci i początkujących oraz strona trudniejsza - wyższa, z nachylonymi (przewieszonymi) powierzchniami umożliwiającymi montaż zaawansowanych dróg i mniejszych chwytów. Powierzchnia od 100 do 300 metrów kwadratowych, w zależności od wielkości budowanego obiektu oraz wybranej nawierzchni otoczenia.
OTOCZENIE.
"Skała" powinna być otoczona miękką nawierzchnią, będącą zabezpieczeniem w przypadku upadku, przewrócenia się osoby korzystającej z obiektu. Najczęściej wykorzystywanymi przy skałach bulderingowych są:
- wysoka i gęsta trawa (ale ten wybór wymaga dodatkowych kosztów utrzymaniowych),
- mały żwirek,
- piasek,
- gęsta sztuczna trawa ("tarasowa"),
- miękkie sztuczne podłoże (jak na placach zabaw).
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na brak twardych elementów (takich jak ławki) w obrębie kubatury skały + 3 metry. Żeby zminimalizować ryzyko uderzenia o nią przez osobę odpadająca lub odskakującą ze skały.
MATERIAŁY I KONSTRUKCJA
Obiekt powinien być zbudowany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu. Dodatkowo powinien zapewnić odpowiednią twardość, żeby jak najbardziej symulować rzeczywistą skałę (do wspinania używa się nie tylko zamontowanych chwytów, ale również symulujących specyfikę skały występów czy też szpar samego obiektu). Najczęściej korzysta się z bloków betonowych i różnego rodzaju żywic syntetycznych. Obiekt jest zapełniony dużą liczbą gwintowań przygotowanych do montowania chwytów wspinaczkowych oraz ich okresowej rearanżacji.
ESTETYKA
Obiekt powinien być koloru symulującego skałę - głównie odcienie szarości. Otoczenie powinno być kontrastujące i wskazujące na granicę miękkiej powierzchni zabezpieczającej - dlatego preferowanym byłoby wykorzystanie drobnego żwirku, piasku lub sztucznej trawy o kolorze wyraźnie odróżniającym się od skały. Chwyty montowane na obiekcie powinny być wielokolorowe; kolory powinny wyróżniać drogi o określonych i opisanych poziomach trudności.
PRZYKŁADY
Załączone zdjęcia przedstawiają przykłady zrealizowanych i funkcjonujących obiektów tego typu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wspinaczka jest coraz bardziej popularną i uniwersalną formą aktywnego spędzania czasu. Sztuczne obiekty, takie jak ścianki wspinaczkowe, są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Warszawy, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Coraz częściej zajęcia tego typu prowadzone są nawet dla bardzo małych dzieci w zorganizowanych grupach szkolnych. Jest to związane z olbrzymimi benefitami tej formy aktywności - poza niewątpliwym walorem fizycznym (angażowane są tak naprawdę wszystkie grupy mięśniowe, łącznie z mięśniami głębokimi utrzymującymi postawę), kształtuje ona też cierpliwość, charakter, odpowiedzialność oraz odwagę. Proponowana w projekcie forma wspinaczki (bouldering na świeżym powietrzu) znakomicie ułatwia dostęp do tej wspaniałej formy aktywności. Będzie darmowa dla mieszkańców (w przeciwieństwie do ścianek), będzie umożliwiała przebywanie na świeżym powietrzu, będzie umożliwiała rozpoczęcie i uprawianie wspinaczki bez potrzeby angażowania innych osób i nadzoru.
Co więcej, odpowiednio przygotowana sztuczna skała, posiadająca drogi o opisanych trudnościach, będzie mogła być miejscem, na którym można organizować zajęcia z instruktorami wspinaczki - jeżeli będzie takie zapotrzebowanie społeczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
przygotowanie poliuretanowej nawierzchni bezpiecznej 90 000,00 zł
budowa ścianki bulderingowej 112 000,00 zł
Razem 202 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
202 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Budowa ścianki bulderingowej poszerzy ofertę rekreacyjną na istniejącym terenie z boiskami wielofunkcyjnymi , placem zabaw, siłownią plenerową oraz street workaut przy ulicy Magenta.

Modyfikacje

26.04.2022 18:40
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Rembertów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany