Wiślane Centrum Sportów Wodnych

1806
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
428 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Port Czerniakowski w ostatnich latach stał się centrum rekreacji wodnej w Warszawie. Obecnie w porcie zlokalizowane są zajęcia z zakresu żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa czy SUP.
W sezonie letnim od maja, prowadzone będą cykle bezpłatnych zajęć praktycznych i teoretycznych.
Program edukacji wodnej zostanie zaprezentowany w szkołach podstawowych we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Zaruskiego 3, Port Czerniakowskiego. Teren Portu Czerniakowskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przestrzeń wyłączona z użytkowania i gotowa do zagospodarowania. Teren jest w gestii Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Informacja zweryfikowana u zarządcy terenu. Łatwy dojazd. Ogólnodostępne miejsca parkingowe. Bliskość wody.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Port Czerniakowski w ostatnich latach stał się centrum rekreacji wodnej w Warszawie. Obecnie w porcie zlokalizowane są zajęcia z zakresu żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa czy SUP.
W sezonie letnim od maja, prowadzone będą cykle bezpłatnych zajęć praktycznych i teoretycznych.
Program edukacji wodnej zostanie zaprezentowany w szkołach podstawowych we wszystkich dzielnicach Warszawy.
Opis projektu
Port Czerniakowski w ostatnich latach przeszedł głęboką rewitalizację, pojawiły się nowe potrzeby i możliwości, które wymagają adekwatnego miejsca dla organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się profesjonalnie rekreacją wodną.
Większość wydarzeń realizowana jest w okolicy basenu portowego i tam powinno znaleźć się jedno, funkcjonalne miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z szerokiej oferty wodnej.
Projekt zakłada zorganizowanie na okres od początku maja do końca sierpnia 2023 r., u zbiegu ulic Zaruskiego i Czerniakowskiej przestrzeni do zajęć teoretycznych i praktycznych promujących bezpieczeństwo oraz rekreację i uprawianie sporu na wodzie. Na terenie znajdą się kontenery na przestrzeń edukacyjną, magazynowo-wystawienniczą, do zajęć praktycznych oraz sanitarny.
W miesiącach maj-czerwiec każdego dnia w godzinach przedpołudniowych przeprowadzane będą lekcje promujące bezpieczeństwo i rekreację na wodzie. Lekcje będą odbywać się dla warszawskich placówek oświatowych. Pierwszego dnia będą się odbywać zajęcia teoretyczne, drugiego lekcje na wodzie w Porcie Czerniakowskim.
Ponadto przez cały sezon, każdego dnia będą się odbywać bezpłatne zajęcia z zakresu: kajakarstwa, wioślarstwa, pływania na deskach SUP, itp.
Projekt i przestrzeń oraz zajęcia będą promowana na obu brzegach Wisły w ramach akcji Warszawski Plażowy. Przez cały sezon na czterech miejskich plażach na Żoliborzu, Pradze Północ, Saskiej Kępie, Plaży Poniatówka oraz na śródmiejskiej części bulwarów wiślanych.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pełna dostępność do infrastruktury najpopularniejszych sportów wodnych w centrum Warszawy.
Dostępność do oferty sportowej w postaci wioślarstwa, kajakarstwa, SUP, itp.
Dodatkowo zajęcia uzupełniające biegowe, jogi, lekkoatletyczne, itp.
Potrzeba jednego funkcjonalnego miejsca, w którym mieszkańcy znajda informacje i usługi o ofercie sportów wodnych na Wiśle.

Wzrastające zainteresowanie tą formą spędzania czasu sprawia, że pojawia się potrzeba zorganizowania wygodnego, ogólnodostępnego miejsca gdzie swoją siedzibę będą miały organizacje świadczące tego typu usługi.
Budowa programu warszawskiej edukacji wodnej, która w wersji próbnej zostanie zrealizowana w ramach funkcjonowania Wiślanego Centrum Sportów Wodnych nad Wisłą. Edukacja wśród dzieci uczęszczających do szkół podstawowych podniesie świadomość:
- istnienie oferty żeglugowej na warszawskim odcinku Wisły;
- zasad bezpieczeństwa na wodzie;
- walorów przyrodniczych i rekreacyjnych warszawskiego odcinka Wisły.

Oferta rekreacyjno-sportowa dla dzieci i młodzieży również w sezonie pozaszkolnym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Przygotowanie terenu - 150.000,00 zł
Wynajęcie kontenerów, dostarczenie na miejsce i odbiór, montaż, serwis, demontaż - 60.000,00 zł
Zajęcia na kajakach, deskach sup, łodziach wioślarskich, łódkach bez patentu, łódkach żaglowych - 215.000,00 zł
Oznakowanie projektu - 3.000,00 zł
Razem: 428.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
428 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Pełna dostępność do infrastruktury najpopularniejszych sportów wodnych w centrum Warszawy, w postaci, żeglarstwa, wioślarstwa, kajakarstwa, SUP, itp. Stworzenie jednego, ogólnodostępnego, funkcjonalnego miejsca, w którym mieszkańcy znajda informacje i usługi o ofercie sportów wodnych na Wiśle. Edukacja i podniesienie świadomości wśród dzieci i młodzieży w zakresie: istniejącej oferty żeglugowej na warszawskim odcinku Wisły, zasad bezpieczeństwa na wodzie, walorów przyrodniczych i rekreacyjnych warszawskiego odcinka Wisły. Oferta rekreacyjno-sportowa dla dzieci i młodzieży również w sezonie pozaszkolnym.

Modyfikacje

21.04.2022 10:41
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł nie jest zły, ale trzeba zastanowić się czy wydatek na sport i rekreację, rzeczywiście jest najbardziej pilnym. Zgłoszone w konkursie są też projekty do ratowania życia i zdrowia ludzkiego jak np. straży pożarnej i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Na podstawie mojego doświadczenia, domniemuję, że skoro zgłosili się tutaj, to państwo nie chce dać im pieniędzy, bo oszczędza na nich. Zignorowanie takiej prośby o pomoc może być demoralizujące dla ludzi dbających o nasze bezpieczeństwo, życie i zdrowie. Brak właściwego sprzętu może się źle odbić na mieszkańcach Warszawy, którzy będą potrzebować pomocy. Na takich zajęciach sportowych łatwo o uraz lub wypadek. Akurat rozrywkę i rekreację każdy może sobie sam zorganizować i opłacić. Już nie przesadzajmy.
  Mieszkanka29282  21.03.2022 01:25
  • Szanowna Pani Mieszkanko,
   wrzucanie pod absolutnie każdym projektem, który nie dotyczy zakupu defibrylatorów, komentarza o braku zasadności i mniejszej potrzebie, a także używanie argumentów o głupocie, fanaberii i braku odpowiedzialności jest po prostu nie fair.
   Każdy oczywiście ma prawo do skomentowania propozycji i wyrażenia swojej opinii ale zaspamowanie całego portalu BO tym, lekko zmodyfikowanym komentarzem odwołującym się jeszcze do odpowiedzialności za dobro warszawiaków - ergo sport, rekreacja, edukacja, kultura, mała infrastruktura i wiele innych kategorii nie jest priorytetem, potrzebą a wszystko można sobie zorganizować samemu - mija się z celem projektu pod nazwą BO.
   Oczywiście, zdarzają się duże, kosztowne projekty infrastrukturalne ale projekt zakupu defibrylatorów zakładający budżet w wysokości 9 mln zł to kompletne obchodzenie systemu i jeden z przykładów na wkraczanie samorządu w sferę państwową. Projekt jest dopuszczony do głosowania - fine, ale powinien mówić pozytywnie za siebie a nie „zyskiwać” poparcie takimi komentarzami jak Pani gotowiec.
   Pozdrawiam w duchu obywatelskiego zaangażowania.
   Mieszkaniec31098  16.06.2022 10:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany