Zielony skwerek na Urlychowie dla ludzi i psiaków - jedyny w promieniu 1 km

642
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
760 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • Zwierzęta domowe
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zmieńmy zaniedbane tereny zielone przy ul. Krępowieckiego, gdzie DO NAJBLIŻSZEGO PARKU JEST 1KM. Celem jest zagospodarowanie terenów zielonych, nowe nasadzenia, dodanie ławek i małej architektury miejskiej oraz mini-wybiegu dla psów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejony ul. Krępowieckiego (ulica tworzy łuk i chodzi o przestrzeń pomiędzy), ul. Mrocznej i ul. Szańcowej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Bliska odległość do Szkoły Podstawowej 351, Wola Parku, metra Urlychów i Ogrodów Urlicha. Bardzo daleko od jakiegokolwiek parku (min. 1km) . Najbliższy wybieg dla psów jest na Bemowie, 2 km dalej. Są place zabaw dla najmłodszych, ale dla młodzieży i dorosłych praktycznie nic.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zmieńmy zaniedbane tereny zielone przy ul. Krępowieckiego, gdzie DO NAJBLIŻSZEGO PARKU JEST 1KM. Celem jest zagospodarowanie terenów zielonych, nowe nasadzenia, dodanie ławek i małej architektury miejskiej oraz mini-wybiegu dla psów.
Opis projektu
Między blokami jest sporo wolnego terenu zielonego, ale jest on bardzo zaniedbany.

Teren warto odnowić łącząc z nowszą, istniejącą już infrastrukturą: placem zabaw przy ul. Szańcowej i boiskiem/podwórkiem Szk. Podst. nr 351.

Celem jest zagospodarowanie terenów zielonych, nowe nasadzenia, zadbanie o istniejące drzewa, usunięcie nadmiaru asfaltu pomiędzy blokami, poprawienie dróg między blokami tak, aby nie parkowały tam na dziko samochody, nowa nawierzchnia do spacerów, dodanie ławek i małej architektury miejskiej oraz mini-wybiegu dla psów na wolnym terenie na rogu Krępowieckiego i Szańcowej, tak, aby z terenów mogli korzystać młodzi i starsi oraz ich zwierzęta.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W rejonach ul. Krępowieckiego brakuje miejsca, gdzie można iść na spacer - samemu lub z psem.
Trawniki są zaniedbane, chodniki między blokami są w wielu miejscach stare, są tu chaotycznie wylane asfaltowe place, jest słabe oświetlenie, a ławki są w bardzo złym stanie. Mimo, że jest plac zabaw dla dzieci, wokół jest nieprzyjemnie i zaraz przy boisku zamiast ładnego widoku widać źle zaparkowane samochody. Z innej strony jest szkoła podstawowa z boiskiem, ale poza nim młodzież nie mają jak spędzać czasu w okolicy. Dodatkowo w tym rejonie mieszka bardzo dużo starszych osób, które przesiadują głownie na 3 ławkach przy górce i nie mają innego miejsca dla siebie.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt - 40000 zł, asfalt wywózka i utylizacja - 200000 zł, nowe nawierzchnie - 200000 zł, wybieg dla psów - 150000 zł, mała architektura - 90000 zł, nasadzenia - 75000 zł, oznakowanie logo BO - 5000 zł. Suma - 760000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
760 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu spowoduje zwiększenie miejsc do spędzania wolnego czasu przez osoby starsze młodzież oraz mieszkańców wyprowadzających psy na spacer.

Modyfikacje

23.01.2022 19:18
Autor projektu
20.04.2022 13:57
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkanka  21.02.2022 09:48 Autor projektu
 • Jako autorka projektu bardzo polecam głosowanie na projekt tym bardziej, że ostatnie wichury uszkodziły kilka drzew w okolicy (i samochodów) i przydałoby się zadbać o ten fragment miasta.

  Wiem, że są też projekty dot. parków Księcia Janusza, Moczydła czy innych, ale tu naprawdę nic nie ma dla okolicznych mieszkańców i fajnie by było zadbać o rozwój terenu, bo czas stoi tu w miejscu.

  Zapraszam do zadawania pytań :)
  Mieszkanka  21.02.2022 09:53 Autor projektu
 • Bardzo dobre miejsce dla piesków, brak takiego wybiegu w okolicy a piesków jest dużo, popieram projekt
  Mieszkanka30409  18.03.2022 19:21
 • Teren przy Krępowieckiego jest bardzo zaniedbany, przyda się uporządkowanie. Popieram.
  Mieszkanka30790  13.06.2022 21:34
 • Popieram zagospodarowanie tego terenu oraz zadbanie o miejsce dla naszych pupili, których jest w okolicy bardzo dużo.
  Mieszkaniec31939  27.06.2022 17:34
 • Zagłosowałabym, bo to moje osiedle, ale trochę się boję, że nowe okaże się gorsze niż stare. Kiedy czytam do parku jest stąd "AŻ kilometr" to włącza mi się czerwona lampka. Aż kilometr? To nie jest daleko. Jeśli człowiek nie jest staruszkiem, nie ma problemów z przemieszczaniem to w promieniu 10-15 minut piechotą ma do spacerowania aż cztery parki (Sowińskiego z zagospodarowanym Zieleńcem ciągnącym się już od ulicy Pustola, Szymańskiego, Moczydło i Park Powstańców.) Można śmiało ruszać. Z pieskiem też można pójść na spacer dalej niż na siku pod blokiem, tylko musi się chcieć.

  Spróbuję wyrazić swoje obawy/opinie w punktach:

  Nawierzchnia - zdzieranie i wymiana asfaltu na inną, bardziej eko, nawierzchnię - na te prace w projekcie przewiduje się gigantyczne pieniądze - to chyba niepokoi mnie najbardziej ze wszystkiego. Jeśli chodzi o opis aktualnego stanu alejek na osiedlu, to jest on zgodny z prawdą, jest tu sporo asfaltowych alejek, w wielu miejscach w kiepskim stanie, poprzeplatanych miejscami koszmar kostką oraz asfaltowe placyki będące dziedzictwem dawnego zagospodarowania terenu, gdy przed niemal każdym blokiem był placyk z piaskownicą czy huśtawką. Ale mimo nienajlepszego stanu asfaltu, to właśnie dzięki niemu dzieciaki młodsze i starsze mogą i jeżdżą po osiedlu na rolkach od wiosny do jesieni, także po tych betonowych placykach między blokami. Również na hulajnodze czy rowerku przyjemniej jedzie się po asfalcie niż po czymkolwiek innym. A już asfaltowa alejka wokół placu zabaw zastąpiona mniej przyjazną nawierzchnią zepsułaby dzieciakom tor nieustannych wyścigów. Boję się, że po zdarciu asfaltu na jego miejscu pojawi się albo upiorna kostka (bo tańsza), albo (nie daj Boże!) jakaś forma kamyczków (jak po rewitalizacji w parku Sowińskiego) po których już niczym dobrze się nie jedzie (ani wózkiem, ani rowerkiem dziecięcym, ani torbą na zakupy typu "azorek", ani balkonikiem!).
  Czego ja bym sobie życzyła - alejek z dużych płyt chodnikowych z niewielkimi szczelinami pomiędzy nimi (tak to tanie nie jest) albo nowego asfaltu (i tu sypie się na mnie grad krytyki, bo to nieekologiczne i w ogóle a-fu).

  Wybieg dla psów. Na pewno modny, ale czy naprawdę potrzebny? Na osiedlu wybieg dla psów jest właściwie wszędzie - po łące między blokami czworonogi biegają znacznie swobodniej niż dzieci, które są zamknięte za ogrodzeniem placu zabaw, a na łąkę wbiegają rzadko (bo: "Uważaj Stasiu, tam mogą być psie kupy!"). Zbędny wydatek, z toru przeszkód dla psów mało kto będzie korzystał, psy dalej będą biegać po łące.

  Ławki - w projekcie napisano, że są w bardzo złym stanie". Żółte, niewygodne ławki, które ustawiła spółdzielnia kilka lat temu zastępując niemal wszystkie stare, klasyczne ławki, które tu stały wcześniej - rzeczywiście szału nie robią, ani ładne, ani wygodne. W stanie - średnim, jak to ławki, wolałam starsze modele. Ale te z propozycji - wizualizacji załączonych do projektu są dopiero przerażająco nowoczesne. Czy ktoś sobie wyobraża te staruszki z ławek przy górce, które siedzą na tych kostkach bez porządnego oparcia pod plecy??
  Ławki-bujawki są za to super, sprawdzają się w innych miejscach i wszyscy je lubią, ale reszta ławek, gdyby miały pojawić się nowe powinna być klasyczna i wygodna. Leżaki drewniane, takie jak w Szymańskiego przy fontannach, ustawione gdzieś na trawnikach też byłyby fajne, jakiś hamak dla dzieciaków też by się sprawdził.

  Trawniki. Zaniedbane? Ja bym powiedziała zupełnie zwyczajne trawniki, bardziej zadbane być chyba nie muszą. Jakiś czas temu pojawiły się dwa kwietniki. Cieszę się, że od dłuższego czasu trawników się u nas w kółko nie strzyże, bo mniej schną w czasie upałów. Jedyne co "dolega" naszym trawnikom, to psie kupy, których nadal zbyt wielu właścicieli czworonogów po swoich pupilach nie sprząta! No i kiepy namiętnie rzucane przez palaczy z balkonów (no ale to już kwestia kultury i osobny temat)

  Nowe nasadzenia - pod tym podpisuję się obiema rękoma, bo to zawsze dobre i zawsze potrzebne.
  Mieszkaniec20620  30.06.2022 22:25
  • Dziękuję za ten komentarz. Jest tu sporo uwag, z którymi się zgadzam, ale po kolei :)

   Wybieg dla psów nie musi być typowym z torem przeszkód, bardziej chodzi o taką przestrzeń, gdzie puści się psa bez obaw, że wpadnie pod auto lub zacznie jeść śmieci pod oknami.

   Ławki są przykładowe, nie można wskazywać wykonawcy w projekcie, ale chodzi o takie, które nie tylko służą do siedzenia samemu, ale i do interakcji z innymi.

   Nie trzeba ściągać wszystkich dróg asfaltowych, a jedynie usunąć te, które są nadmiernie (niektóre place są w fatalnym stanie) i uzupełnić realne szlaki komunikacyjne porządną nawierzchnią. Teraz jest mydło i powidło i jeśli ktoś użyje do tego asfaltu, bo będzie dzięki temu spójność, można to zrobić. Wycena była robiona orientacyjnie i rzeczywiście pochłania zbyt dużą część budżetu. Niemniej dopiero w projekcie wyjdzie realna wycena.

   Co do odległości do innych parków: właśnie dla tych starszych osób ważne jest, aby mieć gdzie usiąść pod blokiem w słońcu. Teraz tego nie ma. Z psem można iść do wskazanych w komentarzu parków, ale niemożliwe jest robić to 3x dziennie, gdy człowiek jest czynny zawodowo. Poza tym jest idea parków kieszonkowych i to by dało dużo uroku tej okolicy, bo tu naprawdę nic nie ma i jedynym miejscem staje się patio przed Wola Parkiem i tamtejsze atrakcje. Czy o to właśnie chodzi?

   Pozdrawiam serdecznie:)
   Mieszkaniec19763  30.06.2022 22:44
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany