Miejsce na pikniki letnie. Park angielski. Gocław

431
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Antoni Jakubowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
127 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada utworzenie miejsca spotkań na wolnym powietrzu przy bezdeszczowej pogodzie w tzw. Parku Angielskim. Chodzi o stworzenie miejsca zapewniającego zorganizowanie spotkań mieszkańców. Spotkanie mogłoby mieć charakter taneczny, gry w warcaby, szachy itp. Kiedyś Warszawa miała tzw. "dechy". Na takich dechach spotykali się kiedyś Warszawiacy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Angielski pomiędzy ul. Bora Komorowskiego a Wałem Miedzeszyńskim
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie miejsca spotkań na wolnym powietrzu przy bezdeszczowej pogodzie w tzw. Parku Angielskim. Chodzi o stworzenie miejsca zapewniającego zorganizowanie spotkań mieszkańców. Spotkanie mogłoby mieć charakter taneczny, gry w warcaby, szachy itp. Kiedyś Warszawa miała tzw. "dechy". Na takich dechach spotykali się kiedyś Warszawiacy.
Opis projektu
Projekt wymaga utworzenia powierzchni ok. 10x10m. Do tego dochodzi 5 ławek z oparciem, oraz tablica i betonowy kosz na śmieci. Gdyby zastosować zabezpieczone deski, to byłoby to nawiązaniem do starej warszawskiej tradycji. Jako mieszkańcy możemy zaopiekować się tym miejscem. Ja niżej podpisany jestem tutaj codziennie i często zbieram śmieci. Takie miejsce pozwoli na organizowanie małych imprez lokalnych związanych z Gocławiem wspieranych przez Urz. Dz. Praga Południe. Społeczność lokalna potrzebuje miejsca spotkań integrujących mieszkańców.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Park angielski służy bardziej do spacerów. Po wykonaniu utwardzonego miejsca 10x10m park może służyć do spotkań mieszkańców. Takie miejsce może służyć integracji mieszkańków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie dokumentacji projektowej - 9 000zł
Przygotowanie terenu pod podest i wykonanie chodnika (dojścia do podestu) - 40 000zł
Wykonanie podestu o wymiarach 10x10m - 60 000zł
Ustawienie ławek parkowych 5 szt. , kosza na śmieci - 15 000zł
Tablica informacyjna - 2000zł
Utrzymanie - 1000zł
Razem: 127 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
127 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Powstanie miejsce spotkań i imprez dla mieszkańców.

Modyfikacje

06.04.2022 11:05
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
06.04.2022 11:11
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Zgłaszam sprzeciw temu pomysłowi – tworzenia tu miejsca na pikniki letnie i potańcówki. Park Angielski powstał z inicjatywy społecznej w celu uporządkowania terenu podziałkowego. Pomysłodawcy, jak i mieszkańcy okolicznych osiedli, chcieliby utrzymać dziki charakter tego terenu, pragną aby był tu spokój i cisza. Park jest oazą dla licznego ptactwa, mieszkają tu jeże i wiewiórki. Mamy też nietypową jak dla parku florę. Pragniemy jak najmniej ingerować w teren. Cieszymy się ze stworzenia kameralnego miejsca na codzienny odpoczynek dla matek z dziećmi i osób starszych. Spacery w Parku bardzo sprzyjają powstawaniu więzi społecznej, i dzięki tej więzi Park jest zadbany i chętnie odwiedzany. A hałas wytworzony podczas imprez plenerowych, jak potańcówki, nie powinien mieć tu miejsca, zwłaszcza że Park jest „wciśnięty" pomiędzy dwa osiedla. Hałas pod oknami nie będzie do przyjęcia dla mieszkańców.
  W Warszawie mamy deficyt ciszy, którą tu udaje nam się zachować, np. starając się izolować od Wału Miedzeszyńskiego poprzez sadzenie licznych drzew i krzewów.

  W pobliżu jest już kilka miejsc, które spełniają funkcje, o które Panu chodzi :
  1. nowo powstały teren piknikowy nad Wisłą z placem zabaw dla dzieci, boiskami, grillami, itp
  2. Klub Kultury Seniora przy ul. Pawlikowskiego
  3. „PROM” Kultury przy ul. Brukselskiej
  4. Terminal Kultury Gocław przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby latem korzystać intensywniej z terenu przeznaczonego w Parku Angielskim na spotkania sąsiedzkie. Można przecież przynieść własny leżak, czy koc, skorzystać z ławek, których mamy nadzieję będzie więcej, grać w piłkę czy uprawiać inne sporty. Naszym zdaniem jest to zbyt mały teren, aby stawiać dodatkowe „budowle” architektoniczne, które nie będą służyły na co dzień. Szkoda terenu.
  Jacek Bieńkowski
  Mieszkaniec3175  25.01.2022 17:49
  • Odpowiadając na komentarz pragnę nadmienić, że ten fragment dostępnego miejsca można wykorzystać w sposób pełniejszy. Marzy mi się takie miejsce gdzie można rano pogimnastykować się , a po południu usiąść tam , w taki sposób, aby można w ogóle z kimś zamienić kilka słów. Chodzi tutaj o integrację. Będąc w Pekinie , lub Tajpej widziałem jak ludzie zespołowo się gimnastykują, a nawet tańczą. To, czy takie miejsce powstanie zależy od głosowania. Sam jako autor projektu jestem ciekaw co ludzie wybiorą... Gdyby takie miejsce powstało może sam zorganizował bym gimnastykę zespołową dla seniorów, ponieważ sam do takich się zaliczam...
   Antoni Jakubowski  21.03.2022 17:46 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec3175  21.04.2022 12:00
 • Trudno dzisiaj znaleźć w mieście miejsce, gdzie spotkamy rzecz najcenniejszą CISZĘ I SPOKÓJ.
  Pod tym kątem powstał Park Angielski. Tuż obok jest Park Balaton który posiada infrastrukturę gotową na taneczne spotkania. Jest kawiarenka. To Park ucywilizowany. Natomiast nasz Park to Park CICHO, SZA. Nikt nikomu nie przeszkadza. O to się starajmy. Gimnastyka - oczywiście że tak. Przecież widzę trenujących tu młodych i starszych ludzi, biegają w słuchawkach, nie hałasują.
  Natomiast budowanie infrastruktury na dancingi to samozagłada Parku, po to by 2 -3 razy w roku coś się odbyło. Natomiast obok jest dyskoteka. Strumienie młodzieży wieczorem późnym wypływają "rozbawieni" i jak trafią na "dechy" będą zabawę kontynuowali. Park ma kształt podłużny który z jednej strony określają budynki wielorodzinne. Zrobimy im wieczorno, nocny prezent? Hałas
  CISZA I SPOKÓJ... i NATURA. To najcenniejszy towar w mieście. Nie niszczmy go.
  Mieszkaniec3175  21.04.2022 12:26
 • Jestem na nie. BETONOWY kosz na śmieci to bardzo zły pomysł. Nijak nie współgra to z dotychczas wykonanymi tu pracami i charakterem miejsca kosze tu są drewniane! Plac zabaw naturalny! Nie twórzmy tutaj sztucznego zagospodarowania tego naturalnego dzikiego terenu :(
  Mieszkaniec19195  22.06.2022 11:32
 • Jak moi przedmówcy, również nie jestem zwolenniczką tego projektu.
  Intencje są dobre, ale 'dechy' są już gotowe i dostępne, zaraz naprzeciwko Balaton cafe.
  Tam istnieje już przestrzeń opisana przez Pana w tym projekcie.

  Oczywiście nie mam nic przeciw ćwiczeniom na świeżym powietrzu, ale takie można również zorganizować po prostu na trawie. W Chinach również właśnie tak to wygląda.
  Agnieszka Murawska  30.06.2022 12:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany