Słyszę i słucham - zakup innowacyjnego sprzętu do terapii słuchowej dzieci i młodzieży

889
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon B
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
97 800 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt dotyczy zakupu sprzętu do pracy Metodą Tomatisa oraz przeszkolenia terapeutów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7.
Metoda ta poprzez dźwiękową stymulację zmysłów wpływa na poprawę rozwoju mowy, pamięci, uczenia się i koncentracji. Terapia jest skutecznym narzędziem pomocy dzieciom i młodzieży, co potwierdzają badania. Wykorzystują ją nieliczne warszawskie placówki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon B
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7,
ul. Narbutta 65/71 Warszawa Mokotów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7 udziela bezpłatnej pomocy dzieciom, młodzieży i ich rodzicom w rejonie Górnego Mokotowa.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt dotyczy zakupu sprzętu do pracy Metodą Tomatisa oraz przeszkolenia terapeutów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7.
Metoda ta poprzez dźwiękową stymulację zmysłów wpływa na poprawę rozwoju mowy, pamięci, uczenia się i koncentracji. Terapia jest skutecznym narzędziem pomocy dzieciom i młodzieży, co potwierdzają badania. Wykorzystują ją nieliczne warszawskie placówki.
Opis projektu
Niniejszy projekt zakłada zakup najnowocześniejszych urządzeń do Treningu Tomatisa, zwanych też uchem elektronicznym, a także przeszkolenie terapeutów oraz zakup licencji.
Metoda Tomatisa jest wykorzystywana do poprawy przetwarzania słuchowego u osób z prawidłowym działaniem narządu słuchu. Polega na słuchaniu odpowiednio wybranych i zmodyfikowanych utworów muzycznych dobranych do potrzeb pacjenta. Podawanie dźwięków drogą powietrzną i kostną wpływa na pobudzenie prawidłowej pracy receptorów ucha wewnętrznego (reakcja napinania i rozluźniania mięśni), co z kolei pozwala polepszyć przekaz informacji dźwiękowej do mózgu.
Trening tą metodą składa się z seansów słuchowych w gabinecie terapeutycznym, a także w domu pacjenta. Terapeuta wybiera odpowiednie ćwiczenia słuchowe dostosowane do trudności pacjenta, monitoruje postępy i modyfikuje terapię w zależności od uzyskiwanych efektów.
Działania te przynoszą znaczące efekty w postaci polepszenia jakości głosu, rozumienia języka, komunikowania się, płynnego czytania, precyzji gestów, szybkości reakcji, a także radzenia sobie z emocjami. Efekty utrzymują się wiele lat po zakończeniu terapii, co zostało udowodnione w badaniach. Wciąż poszerzają się dziedziny zastosowania tej metody.
Zależy nam, aby udzielać pomocy jak największej liczbie dzieci z problemami z przetwarzaniem słuchowym, dlatego chcielibyśmy przeszkolić do pracy Metodą Tomatisa pracowników Poradni z różnych specjalizacji (psycholog, logopeda, pedagog, terapeuta integracji sensorycznej). Pozwoli to na stworzenie zespołu specjalistów, który dzięki wymianie doświadczeń będzie oferował kompleksową i skuteczną pomoc.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie następujących celów:
1. Zaspokojenie potrzeb terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci z problemami w uczeniu się, koncentracji uwagi, z autyzmem i Zespołem Aspergera, trudnościami w przyswajaniu języków, opóźnionym rozwojem mowy, zdiagnozowanych podczas badań psychologiczno-pedagogicznych;
2. Świadczenie bezpłatnej terapii zarówno na terenie Poradni jak i w warunkach domowych;
3. Zwiększenie dostępności nowoczesnej i skutecznej metody terapeutycznej dla mieszkańców Górnego Mokotowa i innych dzielnic objętych opieką Poradni; z naszych usług korzysta rocznie około
5000 osób, a dotychczas żadna publiczna placówka mokotowska nie prowadzi terapii Metodą Tomatisa;
4. Realizacja polityki oświatowej szczególnie dotycząca dzieci niepełnosprawnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- 6 urządzeń do terapii słuchowej - 63000 PLN
- przeszkolenie 5 terapeutów - 15800 PLN
- licencje na każde urządzenie - 19000 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
97 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany