Stawiam na zdrowie - profilaktyczne zajęcia przeciwdziałające otyłości i usprawniające kręgosłup

2145
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Młynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 200 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 255 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Bezpłatne zajęcia dla mieszkańców Woli - Młynowa w ramach projektu STAWIAM NA ZDROWIE to 5 cykli kompleksowego programu seminariów teoretycznych oraz uzupełniających je ćwiczeń fizycznych zaczerpniętych z jogi, pilatesu, stretchingu i gimnastyki korekcyjnej, które zwiększą świadomość w zakresie prawidłowego żywienia i usprawnią układ mięśniowo-szkieletowy osłabiony głównie przez siedzący tryb życia.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 22:18
W ramach projektu, od marca do grudnia 2017 r., w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Zawiszy 13, prowadzone były zajęcia przeciwdziałające otyłości i usprawniające kręgosłup.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Młynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Zawiszy 13
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" przy ulicy Zawiszy 13
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Bezpłatne zajęcia dla mieszkańców Woli - Młynowa w ramach projektu STAWIAM NA ZDROWIE to 5 cykli kompleksowego programu seminariów teoretycznych oraz uzupełniających je ćwiczeń fizycznych zaczerpniętych z jogi, pilatesu, stretchingu i gimnastyki korekcyjnej, które zwiększą świadomość w zakresie prawidłowego żywienia i usprawnią układ mięśniowo-szkieletowy osłabiony głównie przez siedzący tryb życia.
Opis projektu
Głównym celem projektu jest upowszechnianie zdrowego stylu życia oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w kwestiach odżywiania się i ćwiczeń fizycznych.
STAWIAM NA ZDROWIE to projekt skierowany szczególnie do osób narażonych na negatywne skutki współczesnego trybu pracy czy nauki, czyli długotrwałego utrzymywania pozycji siedzącej, przygarbionej postawy, osłabionych mięśni brzucha i pleców. Sprzyja to nie tylko pojawieniu się nadwagi, ale także bólu kręgosłupa. Brak prewencji w tym zakresie zwiększa ryzyko pojawienia się poważnych chorób czy nieodwracalnych zmian w organizmie.
Zajęcia zawarte w projekcie STAWIAM NA ZDROWIE to kompleksowy program seminariów teoretycznych oraz uzupełniających je ćwiczeń fizycznych, które zwiększą świadomość i usprawnią układ mięśniowo-szkieletowy. Na seminariach (będących półgodzinnym wstępem do części praktycznej) podjęte zostaną m.in. zagadnienia takie jak: wskaźnik BMI, piramida żywieniowa, obliczanie zapotrzebowania energetycznego, skutki nieprawidłowego żywienia, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych obowiązków i wiele innych. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, jak zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.
Część praktyczna zajęć trwająca godzinę będzie oparta na prezentacji i wykonywaniu ćwiczeń zaczerpniętych z jogi, gimnastyki korekcyjnej, pilatesu, stretchingu oraz technik relaksacji, które nie tylko wzmocnią mięśnie posturalne i gorsetowe, ale też pozwolą rozluźnić negatywne napięcie nagromadzone w mięśniach.
Zakłada się, że zarówno część teoretyczna, jak i część praktyczna prowadzona będzie przez wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem. Część praktyczną będą prowadziły dwie osoby – jedna prezentująca prawidłowe wykonanie ćwiczeń, a druga koordynująca i poprawiająca osoby biorące udział w zajęciach.
W projekcie zakłada się prowadzenie pięciu 2-miesięcznych cykli zajęć w grupach mieszanych (mężczyźni i kobiety), jednak z podziałem na grupy wiekowe: do 25 lat, 26-35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat oraz wiek 56+. Wiąże się to z dobraniem odpowiednich ćwiczeń oraz poruszaniem określonych tematów w części teoretycznej.
Bezpłatne zajęcia będą interesującą formą aktywizacji i integracji mieszkańców oraz ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu przez całą rodzinę niezależnie od pogody czy pory roku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt STAWIAM NA ZDROWIE jest skierowany do osób, którym nie jest obojętny temat ich zdrowia. Negatywne skutki współczesnego trybu pracy w pozycji siedzącej odciskają piętno na sprawności osób aktywnych zawodowo oraz uczących się. Zazwyczaj towarzyszą temu przewlekłe bóle kręgosłupa oraz nadwaga lub otyłość. Nie każdy mieszkaniec Młynowa może sobie pozwolić na uczestnictwo w płatnych zajęciach prozdrowotnych. Niniejszy projekt daje możliwość bezpłatnego skorzystania z profesjonalnych zajęć i porad bez względu na status społeczny mieszkańców. Dzięki temu poprawi się jakość ich życia oraz poszerzą oni swoją wiedzę o cenne informacje dotyczące dbania o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczną.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wynagrodzenie trenera - 120 zł / godzinę (40 tygodni x 1 h x 2 razy w tygodniu) = 9 600 zł
- wynagrodzenie instruktora/wykładowcy - 60 zł / godzinę (40 tygodni x 1,5 h x 2 razy w tygodniu) = 7 200 zł
- zakup sprzętu sportowego (10 x piłki do pilates, mata amortyzująca typu "puzzle", 10 kompletów ciężarków, 10 kompletów gum do stretchingu) = 10 000 zł
- ubezpieczenie NNW = 1 200 zł
- koszty koordynacji, obsługi księgowej, biurowe = 3000 zł
- pomoce dydaktyczne (projektor, ekran projekcyjny, odtwarzacz CD, głośniki, artykuły biurowe) = 3 500 zł
- reklama (plakaty, ogłoszenia, ulotki) = 700 zł
Łączny koszt projektu to 35 200,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

13.03.2016 20:59
Autor projektu
18.03.2016 09:20
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
04.04.2016 12:00
Koordynator w dzielnicy Wola
15.04.2016 15:52
Koordynator w dzielnicy Wola
09.06.2016 12:32
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ile miejsc dla chętnych jest przewidzianych na te zajęcia? Czy ewentualnie można już zaklepywać miejsca? Pozdrawiam!
  Mieszkaniec106  16.01.2016 11:01
  • Ilość miejsc na zajęciach będzie oscylować pomiędzy 20 a 40. Jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach z mieszkańcami oraz z pracownikami Urzędu Dzielnicy Wola. Zapisy na zajęcia odbywać się będą dopiero po pozytywnej weryfikacji projektu oraz po ogłoszeniu wyników głosowania na projekty na rok 2017. Niemniej dziękuję za zainteresowanie proponowanym przeze mnie programem STAWIAM NA ZDROWIE i za dostrzeżenie potrzeby jego realizacji.
   Mieszkaniec676  18.01.2016 14:53 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany