Czytanie na Dywanie - cykl spotkań dla dzieci w bibliotece

757
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Aleksandra Madalińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
18 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzin, podczas których czytane będą książki, a następnie wykonana praca tematyczna do tekstu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 5
ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzin, podczas których czytane będą książki, a następnie wykonana praca tematyczna do tekstu.
Opis projektu
Projekt "Czytanie na Dywanie" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych (z wyłączeniem lipca i sierpnia). Przez cały 2023 rok odbyłyby się 40 spotkań. Zajęcia przebiegałyby dwuetapowo. Pierwszym jest głośne czytanie krótkiego, dostosowanego do wieku, tekstu, drugą stanowią warsztaty plastyczne, tematycznie dopasowane do tekstu. Pracownicy biblioteki zobowiązuję się do przeprowadzenia tych działań bezpłatnie. Posiadają wiedzę i przygotowanie potrzebne do realizacji tego typu działań. Celem tych spotkań jest rozwijanie umiejętności uważnego słuchania, promowanie literatury pięknej wśród najmłodszych oraz biblioteki jako miejsca przyjaznego dla rodzin z dziećmi na Ochocie. Różnorodność prac plastycznych rozwija wyobraźnię i pomysłowość u dzieci, wyrabia wrażliwość na sztukę oraz umiejętność radzenia sobie z każdym zadaniem. Uczestnictwo całych rodzin powoduje, że dowiadują się one o nowych możliwościach spędzania wolnego czasu (przy książce i pracach plastycznych). Zajęcia rozwijają również więzi przyjaźni wśród rówieśników, integrują zarówno dzieci jak i rodziców i opiekunów. Zajęcia odbywać się będą cotygodniowo, w każdą środę o 17.30. Obowiązywać będą zapisy drogą telefoniczną, elektroniczną lub osobiście w placówce. Zapisy możliwe będą od momentu ogłoszenia naboru. Ogłoszenia o naborze pojawiać się będą na stronie internetowej biblioteki, na plakatach i ulotkach w placówkach bibliotecznych, w mediach społecznościowych, na portalach internetowych oraz w wiadomościach wysyłanych poprzez newsletter Biblioteki. Limit miejsc na każde zajęcia to 20 osób (w wyjątkowych sytuacjach więcej). Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Uczestnik nie musi być czytelnikiem Biblioteki. W zajęciach udział może wziąć każde dziecko w wieku 3-6 lat, bez względu na miejsce zamieszkania.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Głośne czytanie pobudza ciekawość świata, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy koncentrację oraz rozwija umiejętność słuchania. Sprawia, że dzieci lepiej się uczą,łatwiej przyswajają wiedzę. Realizacja projektu w lokalu biblioteki sprawia, że przedstawia się ona jako bezpłatna alternatywa dla komercyjnych miejsc spędzania wolnego czasu. Dzięki uczestnictwu całych rodzin w spotkaniach pogłębiają się więzi rodzinne, a dzięki obecności rówieśników dzieci łatwiej się socjalizują. Rodzice natomiast mają możliwość spotkań i wymiany poglądów z osobami w podobnej do nich sytuacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
18 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
18 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Integracja międzypokoleniowa mieszkańców, pogłębianie więzi rodzinnych, socjalizacja dzieci.

Modyfikacje

20.04.2022 15:13
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ochota
29.04.2022 11:31
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany