Bioróżnorodna łąka kwietna - powiększenie i pielęgnacja imielińskiej, edukacyjnej łąki kwietnej, znajdującej się pomiędzy al. KEN a ul. Benedykta Polaka

1694
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Marek Gibasiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • rekreacja
 • retencja wody
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada powiększenie łąki kwietnej do ok 1300 m2 poprzez dosianie do roślin już istniejących, nowej mieszanki kwiatów i bylin łąkowych. Łąka zostanie odgrodzona od regularnie koszonego trawnika, aby zapobiec przypadkowemu skoszeniu. Istniejący ciąg krzewów zachowa dotychczasowe przejście, oraz zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obszar pomiędzy aleją Komisji Edukacji Narodowej (na przeciwko budynku al. KEN 55) a blokami przy ulicy Benedykta Polaka, działka nr 3/13 z obrębu 1-10-27.
Krzewy zostaną posadzone na terenie zieleni znajdującym się pomiędzy aleją Komisji Edukacji Narodowej a blokami przy ulicy Polaka (na wysokości budynku Polaka 5)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar łąki kwietnej, wraz z otaczającymi ją krzewami uwzględnia i zachowuje wszystkie istniejące ścieżki i przedepty. Łąka zostanie powiększona "wzdłuż", równolegle do al. KEN, tak aby nie zmniejszać obszaru przestrzeni otwartej, wykorzystywanej przez spacerowiczów, w tym właścicieli psów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada powiększenie łąki kwietnej do ok 1300 m2 poprzez dosianie do roślin już istniejących, nowej mieszanki kwiatów i bylin łąkowych. Łąka zostanie odgrodzona od regularnie koszonego trawnika, aby zapobiec przypadkowemu skoszeniu. Istniejący ciąg krzewów zachowa dotychczasowe przejście, oraz zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami.
Opis projektu
Projekt zakłada zwiększenie powierzchni łąki kwietnej, zwiększenie jej bioróżnorodności oraz zabezpieczenie przed przypadkowym skoszeniem.

Powiększenie łąki do ok 1300 m2 dokonane zostanie poprzez dosianie różnorodnej mieszanki roślin polnych i łąkowych, występujących w polskiej naturze. Kwiaty polne i rośliny łąkowe zostaną następnie otoczone wyższymi krzewami, w taki sposób aby zachować i przedłużyć już istniejący ciąg krzewów wzdłuż ulicy Benedykta Polaka. Teren łąki zostanie oddzielony od regularnie koszonego trawnika za pomocą niskiego wygrodzenia z palików połączonych sznurem.

Planowany obszar powiększonej łąki będzie zachowywał wszystkie dotychczas istniejące przedepty i ścieżki, w tym tą, prowadzącą przez środek łąki, przy której zlokalizowano tablicę informacyjną prezentującą roślinność łąki.

Łąka kwietna będzie dostępna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu dla wszystkich mieszkańców Ursynowa, oraz osób przebywających w pobliżu łąki. Osobami w szczególności korzystającymi z walorów łąki będą mieszkańcy okolicznych bloków przy ul. Benedeykta Polaka oraz Alei Komisji Edukacji Narodowej. Projekt przysłuży się w szczególności mieszkańcom najbliższych bloków, tj. budynków przy ul. Polaka oraz Al. KEN 55 i 52, osobą przemieszczającą się Al. Komisji Edukacji Narodowej oraz odwiedzających tą część naszej dzielnicy.

Projekt dopuszcza pewną zmianę wyceny kosztów realizacji lub zakresu nasadzeń zieleni, mogącą nastąpić w trakcie jego realizacji.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Łąka kwiatowa tworzy bogatą biosferę sprzyjającą rozwojowi fauny i flory, jednocześnie skutecznie zmniejsza poziom zanieczyszczenia powietrza a krzewy znacząco tłumią hałas generowany przez ruch uliczny. Widok kwiatów i krzewów posiada udowodniony pozytywny wpływ na samopoczucie okolicznych mieszkańców oraz poprawia wygląd tej części dzielnicy. Bioróżnorodność roślin, których opis znajduje się na już istniejącej tablicy, wpłynie na zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców Ursynowa (zwłaszcza dzieci) o roli i składzie polskich łąk, posiada tym samym wymierny walor edukacyjny. Projekt jest ponadto prosty w realizacji i nie wymaga dużych nakładów, na jego utrzymanie w przyszłości.

Dotychczasowy sukces mniejszej łąki kwietniej, zrealizowanej w tym samym miejscu w ramach projektu budżetu obywatelskiego na rok 2019r, dodatkowo uzasadnia potrzebę i zasadność powiększenia łąki.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
145 zł x 1200 m2 łąki wraz z ogrodzeniem i oznaczeniem = 174 000 zł
60 zł x 100 m2 krzewów= 6000 zł
Razem: 180 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zwiększenie bioróżnorodności, poprawa walorów estetycznych przestrzeni publicznej.

Modyfikacje

21.04.2022 14:23
Koordynator w dzielnicy Ursynów
25.04.2022 14:58
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2022 09:38
Koordynator w dzielnicy Ursynów
14.06.2022 08:51
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bioróżnorodność super!!!
  Podobnie z innymi różnorodnościami, np. płuci, kobiety od mężczyzn się różnią i paplanie o osobach niebinarnych jako czymś powszechnym jest bzdurą.

  Bardzo podoba mi się zabezpieczenie przed przypadkowym skoszeniem.
  Krzysztof Olędzki  10.06.2022 19:52
 • Pomysł fajny tylko miejsce totalnie nietrafione. Jakość podłoża jest masakryczna, nic tam nie chce rosnąć na tych piaskach. Znajdźcie lepsze miejsce i już nie pakujcie kolejnej kasy w ten niewypał.
  Katarzyna Kołodziejczyk  29.06.2022 00:23
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany